Velká vánoční soutěž o antologie české fantasy – 2. kolo

Velká vánoční soutěž o antologie české fantasy od editora Ondřeje Jireše pokračuje druhým kolem. Vyhrejte knihu Pod kočičími hlavami a zúčastněte se soutěže o hlavní výhru – 3x sérii Fantastická historie (Písně temných věků, Krvavá čest a Memento mori)!

Soutěž

Pravidla soutěže

Soutěž má čtyři kola.

V každém kole bude na Fantasy Planet publikována ukázka z některé antologie Ondřeje Jireše. Soutěžící mají za úkol tipovat, kdo je autorem ukázky.

Ze správných odpovědí každého kola bude vylosován jeden vítěz, který obdrží antologii Pod kočičími hlavami.

Hlavní cenu, cyklus Fantastická historie, obdrží tři vylosovaní vítězové, kteří měli nejvíce správných odpovědí ve všech kolech soutěže.

Vítěz kola nemůže vyhrát v dalších kolech, ale může vyhrát hlavní cenu.

Po uplynutí kola se již nelze zúčastnit soutěže o výhru v daném kole, ale je možné poslat svou odpověď kvůli účasti o hlavní cenu.

První kolo: 26. 11. 2013 – 2. 12. 2013

Druhé kolo: 3. 12. 2013 – 9. 12. 2013

Třetí kolo: 10. 12. 2013 – 16. 12. 2013

Čtvrté kolo: 17. 12. 2013 – 23. 12. 2013

Konec soutěže: 24. 12. 2013 ve 12:00

Druhé kolo

Soutěžní ukázka druhého kola pochází z antologie Písně temných věků:

Uložili je na hranice u řeky a pak všechny dary za velkého kvílení a trhání vlasů zničili – nádoby rozbili, zbraně rozlámali, jídlo rozdupali. I věci musely být mrtvé, aby si je mohl nebožtík vzít s sebou. Pak zabili oblíbená zvířata mrtvých – většinou psy, ale ke dvěma význačnějším mužům uložili na hranici i koně. Manželka jednoho z mladých bohatýrů, zamilovaná a zlomená tou ztrátou, požádala příbuzné, aby jí pomohli následovat zesnulého muže. Jen co dozpívala nad tělem smutnou milostnou píseň, uškrtili ji lýkovou smyčkou a uložili na hranici k mrtvému.

A pak se melodie prudce změnila – zaječely píšťaly, zavířily bubny a na prostranství u řeky vyběhli muži v maskách. Rozdělili se na dvě skupiny – ti s lidskými maskami představovali duše mrtvých, ti s běsovskými zase démony, kteří se jich snažili zmocnit. V divokém tanci svedli boj, v němž byli běsové poraženi a zahnáni. Vjatičové věřili, že tento rituál odežene skutečné ďábly a dovolí duším padlých naleznout klidné spočinutí.

Autora vybírejte z následující nabídky:

 1. Jaroslav Mostecký
 2. Františka Vrbenská
 3. Juraj Červenák

Svou odpověď pošlete do 9. 12. na adresu:

vendula.brunho­ferova (zavinac) fantasyplanet.cz 

Do předmětu e-mailu napište „Soutěž o antologie“ a číslo kola (např. „2. kolo“).

O výhře v tomto kole

Antologie Pod kočičími hlavami

Sestavil Ondřej Jireš a Antonín K. K. Kudláč (Triton 2007)

Město je prostředím pro specifický způsob života. Řídi se vlastními zákonitostmi, ovlivňuje své obyvatele a je živnou půdou příběhů, s nimiž se jinde setkat nemůžete. A stejně jako bují města, rozvíjejí se i jejich příběhy, legendy a mýty.

Antologie Pod kočičími hlavami takové příběhy přináší. Za zdmi, přes které jste nikdy nepřelezli, za vraty, kterými se bojíte projít, za nárožími utopenými v nekonečných stínech, pod víky kanálů… tam všude můžete zažít, co zůstává skrytě před zraky ostatních. Město vám může být pomocníkem i překážkou. Je páteří kouzelných osudů, dýchá plícemi vlastních obyvatel a v jeho srdci vzniká cosi nové, nám tak blízké i odpudivé.

Třináct povídek českých autorů, třináct rozličných městských příběhů. Celek je tak pestrý, jak jen může být pestré samo město. Každý autor uchopil urbánní archetyp po svém a vytvořil dobrodružnou, hororovou, humornou, akční, detektivní či surreálnou povídku. Všechny ale mají něco společného. Chytnou vás.

Nechte na sebe dýchnout jedinečnou atmosféru městské fantasy!

Zaujala vás Lukjaněnkova Noční hlídka, Gaimanovo Nikdykde, Powersovy Brány Anubisovy nebo Miévillovo Nádraží Perdido? Přesvědčte se na vlastní kůži, jak skvěle se s městským prostředím ve fantasy vypořádali čeští spisovatelé! Najdete mezi nimi oblíbené mistry pera, ale také autory méně známé, kteří přicházejí s vlastními originálními vizemi.

Kniha obsahuje tyto povídky:

Pavel Renčín: Ukolébavka pro město krys

Lucie Lukačovičová: Bůžek a stín

Alexandr Kazda: Můj dům, můj hrad

Miroslav Žamboch: Oběti a vrahové

Františka Vrbenská: Hra na tiché léto

Filip Gotfrid: Druhá protisměrná

Petra Neomillnerová: Všude je voda

Jiři Walker Procházka: Ostří času

Michal Špaček: Bitva o Anděl

Martin Kolář: Muž bez medových koláčků

Jaroslav Mostecký: Sto patnáct a čtvrt dne

Jakub D. Kočí: Kdo tancoval s povětrnou vílou

David Bimka: Ta, která chodí třikrát

O hlavní ceně Velké vánoční soutěže

Cyklus Fantastická historie obsahuje tyto svazky:

Písně temných věků (Triton a Argo, 2013) – hodnocení čtenářů na Legie.info: 82%

Krvavá čest (Triton, 2012) – hodnocení čtenářů na Legie.info: 77%

Memento mori (Triton, 2009) – hodnocení čtenářů na Legie.info: 75%

Volný cyklus Fantastická historie spojuje velkolepou tradici české historické prózy s moderním přístupem současných tvůrců podivuhodného žánru fantasy. Kniha Memento mori vyhrála Cenu Akademie SFFH a ostatní díly cyklu byly na tuto cenu nominovány. Zároveň všechny díly sklidily velký ohlas čtenářů i řadu pozitivních recenzí.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentáře

 1. 1. kolo
  Dobrý den, lze očekávat nějaké vyhodnocení prvního kola soutěže? Myslím tím např. správnou odpověď, celkový počet účastníků prvního kola, jméno výherce,… Předem díky za odpověď.

 2. soutěž
  Taky tady postrádám nějaké vyhodnocení. Není to poprvé. Například u soutěže o knihu Leviatan se probouzí jsem taky žádné nenašel.

 3. Vyhodnocení
  Správná odpověď může být zveřejněna až po skončení soutěže, protože pro účast o hlavní cenu mohou být posílány odpovědi na všechna kola až do posledního dne soutěže. Počet soutěžících by mne také zajímal a je pravda, že výherce kola by oznámen být mohl, ale redakce se zřejmě rozhodla s tím počkat.

  Přeju hodně štěstí v soutěži.

 4. soutěž
  Taky by mě to zajímalo – o knížku Leviatan se probouzí jsem si nakonec napsala Ježíškovi, tak by mě asi kleplo, kdybych ji vyhrála. Ne, že bych tady něco někdy vyhrála 🙂

Zanechat odpověď