Rozhovor s Deloraine díl druhý: Čteme nejen Zaklínače

Druhá část rozhovoru se skupinou Deloraine, tentokrát o tom, co vás čeká a nemine; a také o tom, co si členové rádi přečtou a odkud berou inspiraci.

První část rozhovoru najdete ZDE

Od minulé desky došlo více než před rokem ke změně hlavní zpěvačky, kterou se teď stala Máša. Nebáli jste se brblání fanoušků, že to nebude ono a že Lori byla lepší a další podobné poznámky, se kterými fandové tak rádi vyrážejí do boje?

Fanoušci jsou na nás stále více a více natěšení, a jejich zástupy se za poslední rok pořádně rozšířily. Hudba i kapela jsou živý organismus, který se neustále vyvíjí, podle toho, kam zrovna kráčí. Náš hudební klan je nyní přesně v tom složení, které chce mít pro směr, který si vytyčil. A do něj silný a vášnivý slovanský Mášin hlas s obrovským rozsahem sedne, jak by řekl král Foltest, jako prdel na hrnec.

Své role se zhostila výborně, máme mnoho kladných ohlasů z koncertů i z ukázek z desky, a fanouškovstvo její východoslovanské charisma přivádí do varu. V současné sestavě se tak nyní naživo i ve studiu cítíme ještě silnější než dříve. A taky spolu rádi pijem, ve dne v noci… tak to ber. (Smích).

Nastálo k vám také přibyl ještě Spars, jehož hlas jsme mohli už slyšet v písni Dragobor. Kdo k vám Sparse přivedl? Nebo se přihlásil sám s tím, že by se k vám chtěl přidat? 

Minulá deska, až na Deriasův pěvecký vklad v Yennefer, byla víceméně pouze o ženském zpěvu. Na nové desce jsme chtěli mnohem více barev a severských nálad. Vložit do hudby veškeré emoce i barvy, a pro to je střídání mužského a ženského hlasu nutností.

Spars je náš dlouholetý kamarád, s Deriasem a dalšími členy hrál např. v hudebním projektu Derias & Spars, takže o jeho pěveckých kvalitách nebylo pochyb. Jeho hlas tak duní propastmi Niflheimu, až otřásá kořeny Yggdrasilu a řádně vám provětrá basové reproduktory.

Je potřeba říci, že nemálo toho na novou desku nazpíval i Derias, který je slyšet v Srdci z kamene a Divokém honu, a David dostal první příležitost zpívat sólový vokál v jeho furiantské hospodské skladbě Král, ve které jako bard pěje zlomyslnou písničku o vladaři, který to se ženami dvakrát neumí.

A nesmíme zapomenout na Marka Turbu, který sice stojí na podiu s klávesami vzadu, ale jeho muzikantský um je pro koncerty Deloraine velkým přínosem. Je to veselý kumpán.

Vaše písně také doprovázejí úžasné výtvarné arty, které vždy perfektně zachytí podstatu dané skladby. Kdo je jejich autorem?

Arty nám kreslí náš talentovaný kamarád, malíř a ilustrátor Petr Eric Hofmann, který svým uměním doprovodil už naše první album. Erik naprosto dokonale souzní s naší hudbou a dává jí výstižnou podobu na plátně, proto jsme velice potěšeni, že s námi rád spolupracuje a pije. A vypije toho vskutku hodně, když na to přijde.

Rozšířila se vaše nabídka merche. Přibyla trika, tílka, kožené řemínky… Návrhy jste si dělali sami, nebo vám s nimi někdo pomáhal?

Podoba našeho merche stojí právě na grafice. Autorkou loga, jehož variace můžete vidět např. na našich tričkách a tílkách, je ilustrátorka a grafička Adéla Stopka (https://adelastopka.com/). Logo se perfektně hodí i na kožené náramky, které pro nás vyrábí šikovný řemeslník JK Leathercraft (https://jk-leather.com/cs). Také krásně sedí k tričku s motivem obalu desky, jehož autorem je již zmiňovaný Petr Eric Hofmann. Mimochodem, jeho arty můžete také najít v našem online obchůdku na www.deloraine.cz/obchod buď jako plakát nebo v podobě plátna. Plakáty kapely vycházejí z našich promo fotek, které pro nás fotili fotografové Zuzana Vaverková a Marek Adamík. A ty krásné kostýmy na jarních promo fotkách pro nás šila cosplayerka Victoria Hofferson. Do plakátů a obrazů to poté přetavuje Spars, který se grafikou živí. Všem bychom tímto rádi moc poděkovali!

Hodně lidí se v této době potýká s různými problémy a určitě i pro kapelu, které se zrušily nasmlouvané koncerty, to není jednoduché. Jak tuto covidovou dobu zvládáte? Mohou vás fanoušci nějak podpořit?

Samozřejmě, nasmlouvaných koncertů padla spousta a na mnoho z nich, zejména na ty s Percivalem, jsme se těšili opravdu hodně. Ale není všem dnům Ragnarok a určitě si to všichni vynahradíme později. A jak nás podpořit? Inu to je jednoduché, buďto jakoukoli objednávkou zmíněného kapelního merche nebo nového CD. A pro ty, kteří chtějí být kapele přeci jenom o něco blíže a dostat se k exkluzivnímu obsahu, je tu náš čerstvě zřízený Patreon. Najdete nás tam na www.patreoncz/deloraine. Patreon je platforma, která umožňuje, aby patroni drobnými měsíčními příspěvky podpořili skupinu. Všechny peníze, které se nám podaří touto cestou získat, použijeme k tomu, aby mohly vzniknout další klipy, desky, designy triček apod. Patroni za to získávají různé zajímavé bonusy a dárky, které jsou pro ostatní smrtelníky utajeny. Například rozpracovaná dema a hrubé verze písní mnohem dříve, než oficiálně spatří světlo světa. Ale ceníme si samozřejmě i každého poslechu na Spotify nebo zhlédnutí na Youtube, protože největší odměnou pro každého muzikanta je, když vidí, že jeho hudba dělá radost.

Takže covid necovid, neustále tvoříme novou hudbu, natočili jsme dvě videa, a hned po vydání desky začneme připravovat další videoklipy.

A teď ta zásadní otázka! Kdy a kde bude Srdce z kamene k dostání?

Srdce z kamene je momentálně k dostání na našem webu https://www.deloraine.cz/, kde si ho každý může předobjednat a kde bude samozřejmě k dostání i po 11. 12., kdy oficiálně vyjde a začneme ho rozesílat. No a pak na všech našich koncertech, o nichž doufáme, že se budou moct uskutečnit co nejdříve.

Srdce z kamene je dokončené, tak mě napadá, jestli máte v plánu další CD? A pokud ano, tak v jakém duchu se ponese?

Hudba je pro nás zvláštní druh posedlosti, kterému nelze utéct.  Po vydání CD budeme tak do konce roku pít a veselit se, ale tuším, že už během silvestrovského veselí na nás zas padne to nutkání tvořit, psát a nahrávat. Další CD bychom chtěli vydat v roce 2022. Ale pozor, příští rok bychom chtěli natočit celý náš koncert na DVD, čili na příští Vánoce můžete čekat k ježíšku od Deloraine masivní živák.

A o čem bude?

Inu, záleží, kde se naše duše budou toulat hudebními světy dále.

Ve skutečnosti už při nahrávání posledních partů na Srdce z kamene jsme diskutovali o dalších tématech a melodiích. Nosné téma ale vyplyne až z písní samotných, podle toho, který běs či lesní duch k nim zrovna promluví. A také záleží, co u toho budeme zrovna pít.

A nakonec jedna otázka mimo hudbu. Přeci jen jsme především magazín o fantasy knihách. Takže co vy a fantasy?

Fantasy samozřejmě máme moc rádi! Mimo Zaklínače, který se u nás tak nějak nabízí (smích), Holdstock, o kterém tu již byla řeč. A David třeba v poslední době propadnul Duně.

Chladnými nás nenechává ani urban fantasy v duchu Noční hlídky a čehokoliv od Gaimana, nejraději samozřejmě jeho opus magnum Nikdykde.

Vidíme magické tvory, kdykoliv se touláme horami a doly u nás, v Transylvánii, na Islandu nebo na vzdálené Sibiři, a po nocích sledujeme valkýry létající nad skalami a roztáčíme chaloupku baby Jagy, dokud babice nejde tancovat s námi pod krvavý měsíc šílený kvapík.

No, a konečně, i když to není úplně fantasy, nepohrdneme ani Jiřím Kulhánkem a všichni jsme fanatickými fanoušky H.P. Lovecrafta – vidíš, to bude skvělé téma pro folkovou desku…. „Ia, Ia, cthulhu f´tagn“…

Chtěli byste něco vzkázat vašim fanouškům?

Těšíme se na vás! Těšíme se, až si poslechnete naši hudbu a těšíme se, až si spolu připijeme z číše. Skål!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď