Zaklínač ve světě audioknih

Zaklínač Andrzeje Sapkowského je pojem, který sytí stále nové a nové generace čtenářů. Po rozšíření i do jiných médií v podobě televizního seriálu a PC her připravilo vydavatelství Audioteka.cz frontální útok na naše ušní aparáty v podobě dvou a pár kousků třetí povídky do našich empétrojek či autopřehrávačů.

Zaklínač

První audiokniha obsahuje první část povídky Hlas rozumu a kompletní povídku Zaklínač, ta druhá další dvě části Hlasu a celé Zrnko pravdy. Roli vypravěče zastává velezkušený dabér a průvodce mnoha dokumentárními filmy Jiří Plachý, český hlas například původního pana Spocka. Jeho výkon je z valné většiny audiozáznamu poslechově velmi vyrovnaný, i když na začátku povídky Zaklínač mu pár odstavců trvá vklouznout do rytmiky textů a najít tu správnou intonaci.

Hlas Jiřího Dvořáka (kapitán Archer ze Star Trek: Enterprise či dvorní hlas Daniela Craiga) bude pro někoho na poslech do role Geralta až příliš příjemný (myslím, že bych si dokázala pro tento part představit i drsnější, ostřejší hlas nyní mnohem populárnějšího Martina Stránského), ale své kvality stoprocentně potvrdí například v pasáži, kdy si Geralt v kryptě dopřeje svých lektvarů a pak jej ještě čeká dialog s Ostritem. Dvořákova tlumená, těžce ovládaná rétorika dokáže nastartovat to správné mrazení v zádech.

Zastavíme se i u ztvárnění vedlejších rolí, kterých se zhostili méně známí dabéři. Mužské role byly obsazeny dobře, jejich hlasy jsou živé, intonačně zajímavé, mezi nimi bezesporu vede Pavel Tesař v roli Nivellena. Jeho chraptivý projev přesně vykresluje veskrze dobrosrdečného chlápka, který se ale dokáže rozčílit tak, že vás to může stát život. Naproti tomu Veronika Bajerová, která ztvárnila v Hlasu rozumu Nenneke spíše deklamuje, než vede dialog.

Efekty dopomáhající nastolení atmosféry příběhu jsou výborné, i když se mistr zvuku dopustil pár drobných chybek; při konfliktu v hostinci U Lišky je použit na dvou místech stejný křik ženy a umírající bruxa, též v podání Bajerové, zní trochu pornograficky, koně řehtají trošku dříve, než je řečeno vypravěčem, ale zpěv ptáčků a klapot kopyt či praskání ohně je umisťováno veskrze správně. Pochopitelně vyplouvají ven i drobné obtíže vážící se k psanému a následně čtenému slovu; Dvořák interpretuje svůj dialog a dle knihy ještě vypravěč dodá „řekl zaklínač“. Nicméně takovýchto lehce kostrbatých okamžiků se dočkáme pomálu, nesoulad mezi zvukovými stopami dialogů, vypravěče a zvukových efektů také občas brnkne do bubínku i prostého posluchače, ale nikdy tyto chybičky nejsou tak brutální, aby požitek znechutily.

Chválím také rozdělení do několika souborů, protože si v pohodě můžete po konci jedné pasáže například stopnout přehrávač a buď se věnovat něčemu jinému anebo bez výčitek že jste něco prošvihli, v klidu jít spát.

Audio podoba zaklínačských povídek tak nezprznila potenciál samotného textu a naopak jej díky nepokrytě profesionální péči posunula ještě o level výš a osobně budu velmi dychtivě očekávat další osud zaklínačských příběhů v péči tohoto vydavatelství.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. Už před časem jsem slyšela, že má něco takového vyjít a docela se těšila. Milé překvapení je, že to bude i se samply 🙂 Rozhodně si to zařadím do soupisky drobných přání. Dík 🙂

    Jediná výtka je k obálce, která se poněkud nevyvedla. Kříženec bafometa a zmutovaného potkana v souvislosti se Zaklínačem mi není jasný. Vzdáleně to připomíná přebal druhé povídkové knihy ve vázané podobě, ale tam byl Geraltův medailon s vlkem. Inu buď je to náhodně vybraný obrázek jako na prvním vydání povídek nebo snad nějaký démon…škoda.

  2. Hurá!
    I když kdo hledá, ten již pár let najde slušně načtenou verzi.

Zanechat odpověď