Zmizelý svět: Lehaneho tragédie

Mafiáni, gangsteři, politici, vrahové, Dennis Lehane a pokračování jednoho skvělého mafiánského románu.

Přibližně rok po Pod rouškou noci a zhruba v době, kdy kina drancovala ne zcela úspěšná adaptace tohoto románu v režii Bena Afflecka, nakladatelství Paseka vydalo další román Denise Lehaneho – a v podstatě rovnou přímé pokračování Pod rouškou noci. další svazek mafiánské ságy pod názvem Zmizelý svět.
Joe Coughlin pokračuje tam, kde v Pod rouškou noci končil. Stará se o syna a zároveň maká jako consigliere jedné z hlavních mafiánských rodin floridské Tampy. Všem kolem sebe vydělává mnoho peněz, a proto jej všichni mají rádi. A přesto se spustila šeptanda, která Joeovi nedá spát – někdo ho chce zabít. Někdo, komu Joe důvěřuje.
Joeovo množství starostí tak prudce stoupá. Syn, mafi-rodina, obchody, milenka, starosti o vlastní život… A jelikož se Lehane očividně zhlédl v antických tragédiích, žádný protagonista nemůže brát nějakou „věštbu“ nadarmo.
Proč tuhle knížku číst? Upřímně, především proto, že Lehane prostě a jednoduše umí psát. A sakra dobře. Přestože po stránce příběhové Zmizelý svět nedosahuje kvalit jeho nejlepších děl (tedy převážně románů Tajemná řeka a Gone, Baby, Gone…), Lehane zas a znovu dokazuje, že s dalšími zkušenostmi má čím dál tím větší cit pro styl a formu.
Přestože je Zmizelý svět v podstatě klasickým mafiánsko-gangsterským románem (včetně point a závěrů dějových linií), dokáže okouzlit tím, s jakou bravurou Lehane dokáže kombinovat epiku s lyrikou. Poetika města a světa drsných chlapů je v jeho podání nejen přímo hmatatelná, ale hlavně náramně čtivá. Lehane skrze své postavy pokládá zároveň spoustu otázek o podstatě života, smrti, o víře… a odpověď nutně nemusí být uspokojivá, nebo dokonce vyřčená.
V rámci jeho již poměrně bohaté a slavné romanopisné kariéry bude Zmizelý svět patřit mezi průměrné kousky. Průměrné v případě Dennise Lehaneho však znamená velice nadstandardní počtení. Obzvlášť, jste-li fanoušky žánru.

 

 

Dennis Lehane: Zmizelý svět
Vydal: Paseka, 2017
Překlad: David Petrů
Formát: váz.
Počet stran: 288
Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

 1. A je tam nějaké “sci” nebo “fi” či snad “fantasy”? Nemyslím tím to, že si to autor vymyslel, to skoro každá kniha je vymyšlená :-))

 2. Právě proto, sím, máme rubriku “Za obzorem”. Abychom si občas mohli poklábosit i o něčem mimo žánrové vody. 🙂 Ostatně, podíváte-li se do ní, najdete tam i recenzi na jiné detektivky – třeba na předchozí díl této knihy.

 3. Zmizelý svět, nebo Ztracený svět ?
  A jak poznám, že je to rubrika „Za obzorem“?

 4. Z prvního dílu jsem měl radost, takže já za občasný výlet mimo žánr jsem. Ale opravdu ten systém funguje nějak divně, protože ono se to ukazuje jak za obzorem tak mezi recenzemi. Ale na hlavní straně je to mezi recenzemi

 5. Mě na Fantasy Planet nevadí recenze mimo sci-fi/fantasy žánr, obzvlášť, když je na dobrou knihu.

 6. Tak nevím, jestli to třeba předtím nebylo zařazené jinak, ale teď to vidím jako Literatura / Za obzorem. A taky přímo v dané sekci.

 7. Opravdu to nejdřív nebylo správně zařazené, až teďka.

 8. No, ale i bez toho, zrovna tady je krásný hororový motiv s viděním mrtvých lidí (možná v knize jen někomu hrabe, ale do hororu bych to klidně narval)

 9. Pane joehot, i pane Hokr, děkuji za vysvětlení. No, já se spíš ptal kvůli tomu, kdybych si tu knížku objednal přes Fantasyshop. Já vím, nejlepší je si to raději sám prolistovat. Ale občas dám na recenzi a do dvou dnů ji mám doma. Já už do Prahy jezdím tak jednou za 10 dní.
  Jinak proti knize ani žánru nic nemám.

Zveřejnit odpověď