Vojslavice aneb Vítejte v krajině, kde cizák zahyne!

Vojslavice aneb Vítejte v krajině, kde cizák zahyne!

Polsko je zemí dlouhatánských rovin a prakticky bez dálnic. V biotopech tu přežívají ohrožené druhy, jako například vampýři nebo vlkodlaci. Ve východních oblastech rozlehlé země leží Vojslavice – vesnice, po které ještě před několika lety pes neštěkl. Za proslulost vděčí Jakubu Vandrovci, exorcistovi a králi všech pijanů od časů Rasputina.

Conan

“Conan přišel až mnohem později,” říká Juraj Červenák (PR)

To, že Pevnost, známý měsíčník zaměřený na fantastiku literární, filmovou i herní, je časopis, který rád experimentuje, dokazuje i lednové číslo ročníku 2012. Kromě řady novinek přineslo také první část v pořadí již druhého pevnostního románu na pokračování. Po Renčínově Labyrintu se na stránky oblíbeného magazínu probil pistolník Callahan, přezdívaný Chřestýš, který se bude ve fantasy westernu Juraje Červenáka potýkat se zlověstnou bránou duchů…

Na Parconu i s netopýrem

Každý con je něčím jedinečný, každý má něco, co nutí fanoušky přejíždět z jednoho konce ČR (a kdyby jenom ČR) na druhý. Některé staví na atmosféře, další na záplavě atraktivních hostů, jiné lákají na poutavý program. Parcon má od všeho trochu, kromě toho však letos nabídl některým účastníkům i bonus v podobě noční létající návštěvy.

Rok 2005 očima redakce

Připravili jsme pro vás přehled knížek, které nás loni nejvíce zaujaly. Není to žádný TOP 10 knih, i tak ale padnou jména titulů, které byste si určitě neměli nechat ujít a které považují naši recenzenti třeba za vůbec nejlepší knihy loňského roku. Takže, co u nás v redakci loni nejvíce frčelo? Každý má jiné priority, proto v našem komentovaném přehledu najdete čistě dobrodružné čtivo i filozofickou sci-fi.

Zívnutí z hibernace

V těchto dnech se toho na první pohled na Fantasy Planet neděje mnoho. Skoro to vypadá, že si vybíráme dovolenou. Kromě řady připravovaných recenzí, které pokryjí vše důležité, co se událo na vánočním trhu, také chytáme další maličkosti. Které to jsou?

Jak napsat bestseller #16 – Chtělo by to ocenění

Již šestnáctý díl oblíbeného seriálu Andrzeje Pilipiuka se tentokrát věnuje problematice cen, které může snaživý autor za své dílo obdržet. Vše ilustruje na polské ceně Janusze A. Zajdela, pro českého autora jsou však jeho postřehy platné i přesto, že našinec může usilovat o odlišné vavříny.

Chybí nám SF pro děti (rozhovor s A. Pilipiukem)

Z polštiny jsme přeložili rozhovor s autorem u nás velmi dobře známého Jakuba Vandrovce. S touto svéráznou postavou dosud vyšly čtyři sbírky povídek. Spisovatel dále pod pseudonymem píše nová dobrodružství Pana Auťáka, známé polské postavy pro děti, v češtině dosud neznáme románovou trilogii pro mládež, pro kterou se stala základem povídka Sestřenky (u nás vyšla v Ikarii). V polsku také brzy vyjde sbírka povídek bez Vandrovce a také román Norský deník, na kterém autor pracuje již 18 let.

Jak napsat bestseller #7 – Archetypy

Drazí kandidáti na grafo… tedy, drazí budoucí spisovatelé. V dnešním díle si zanalyzujeme problém, jak psát, aby naše výpotky vzbudily určitý zájem čtenářů. Svého času, při zrodu věd o lidské duši… hmmm, špatně jsem to pojal. Na úsvitu doby, kdy se lidskou duší začali vedle teologů zabývat i psychologové, vymyslel Jung pojem archetyp. Co je to a k čemu se nám to může hodit?

Rozbor “překladu” Kingovy knihy O PSANÍ

Letos obdržela anticenu SKŘIPEC za nejhorší překlad roku kniha Stephena Kinga O PSANÍ. Podrobný přehled všech nehorázností, kterých se překladatelka dopustila, naleznete v tomto článku překladatele Viktora Janiše. Článek jistě pomůže všem majitelům knihy, kteří se v ní marně snaží vyznat, ale také jasně dokazuje, co všechno ještě musíme od špatných překladatelů snášet.

1 2