Activity Champion čili Rychle až zběsile

Tak jako se všichni šéfredaktoři světa vždy u nového čísla trápí nad tím, o čem napsat úvodník (a sobecky blahořečí každé zvýšení ceny, které mohou a musí obhajovat), tak recenzenti dumají, jakými slovy uvést hru / knihu / film ze světa či série, kterou každý zná. My se ovšem s prominutím trápit nebudeme a prostě napíšeme, že oblíbené Activity jednoduše postoupily na vyšší level.

Ďábel a detaily

Slovní popis, pantomima a kreslení zůstaly, ale po velkém herním plánu s body jede každý sám za sebe. Proto jsou zapotřebí alespoň tři hráči: jeden popisuje / kreslí / předvádí slova a dva soutěží o to, kdo dříve uhodne to správné. Ten, komu se to podaří, postupuje společně s předvádějícím o tolik bodů, kolik je u daného slova uvedeno. Tím je zajištěna snaha předvádějícího předvést a hádajících uhodnout.

 

A nyní k detailům, v nichž se tak často a rád skrývá ďábel.

 

Jeden hráč si skrytě vezme a prohlédne jednu ze 440 karet, které hra obsahuje. Na každé jsou čtyři slova či sousloví s bodovým ohodnocením a definicí, jak se musí předvést ostatním. Na toto předvedení má dotyčný minutu nebo dvě, tedy jedno nebo dvě otočení přesýpacích hodin, podle dohody zúčastněných. Je na něm, jaké slovo si vybere, jaké pořadí zvolí, může i – pokud se mu nedaří – ukončit práci na jednom slovu a pustit se do dalšího; omezen je pouze časem a důvtipností protihráčů.

 

Jakmile někdo uhodne, čas se zastaví (přesýpačky se položí na bok) a figurky předvádějícího i uhodnuvšího se posunou o patřičné body. Pak se hodiny narovnají – mají různě barevné konce, abyste je postavili vždy na ten správný – a dotyčný může pokračovat dalším slovem z karty.

 

Jestliže první figurka přejde přes cílovou pásku za padesáti body, dohraje se kolo, aby měli všichni stejné šance, a z majitele té stojící nejdál na bodové cestičce je champion.

 

Šampion a žampión

Výše zmíněných ďáblíků v detailch skrývá tahle krabice hned několik. Ten dobrý, pokušitel, vás k ní opakovaně přiláká, potože marná sláva, je to fakt zábava, ne že ne, a tady navíc umocněná skutečností, že každý hraje sám za sebe, takže mu jeho snahy nezkazí hloupá sestřenice, se kterou u předchozí verze tvořil tým. Tady prostě když hloupá sestřenice neuhodne, tak uhodne chytrý (a o tři roky mladší) bratranec, a předvádějící má své body stejně jisté.

 

Ďáblík neutrální, čili netušitel, vám občas podstrčí kartu se slovem, o kterém nebudete tušit, jak protihráčům naznačit. Předvést pantomimicky banán nebo slovy popsat tunel, to zvládne asi i ta hloupá sestřenice, ale namalovat pandemii, verbalizovat v krátkosti dlouhé ‘zavlažovací zařízení’ či předvést ‘atak’, to už v časovém stresu a bodovém presu nedokáže úplně každý. Ovšem tato verze se Champion nejmenuje pro nic za nic, že.

 

A ďáblík špatný, čili narušitel, občas lehce naruší hru některou z jejích dvou neuvážeností. Buď způsobí, že se všichni budou tak soustředit na soutěž, že nikdo nebude hlídat čas a předvádějící bude máchat rukama ještě dlouho potom, co se písek přesype. Anebo vyvolá hádku o to, že ti, kdož sedí hned vedle ruky, kterou předvádějící kreslí, vidí ze vznikajícího obrázku v daný okamžik méně než ti naproti.

 

Pokud vám tyto problémy přijdou větší než malé (ten první občas nastane v malé skupině hráčů, ten druhý naopak), lze je celkem snadno vyřešit minutníčkem a kreslicí tabulí, ale nepovažujeme to za nutné.

 

Activity se nestaly legendou pro chytrý marketing, ale pro chytrou zábavu, a je na vás, zda v nich budete šampióny, nebo zůstanete sedět v kompostu jako žampióny.

 

Activity Champion
Autoři: Paul Catty, Ernst Führer
Vydal: Piatnik Praha s.r.o.
Počet hráčů: 3-10
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 60 min.
Čeština: kompletně + slovenština
Cena: 749 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď