Grandville 2: Mon Amour

Chtě nechtě, zarputilý inspektor-jezevec Archie LeBrock se musí vrátit do aktivní služby a mezi svoje kolegy ve Scotland Yardu. Jeho velká nemesis totiž uprchla z vězení jen několik chvil před vlastní popravou.

Díky skvělé edici „Na přání“, kdy vybrané komiksové tituly jsou vydané až poté, co se najde dostatek kupujících, může nakladatelství Comics Centrum vydávat i díla, která by byla ve standardním režimu vydání a prodeje možná až přespříliš velikým rizikem. A právě kvůli tomu se mohlo dostat i na pokračování steampunkové detektivky Bryana Talbota s antropomorfizovanými zvířátky v hlavní roli, Grandville. Po dlouhých osmi letech, nutno dodat.

 

Úvod druhé knihy s podtitulem Mon Amour nezastihl LeBrocka v nejlepší formě. Detektiv s intelektem Sherlocka Holmese (byť mu „chybí“ Sherlockova bezchybnost) a fyzickou konstitucí Ramba si vede vlastně spíše naopak. Zdrcený ztrátou milované dívky si momentálně vybírá dlouhodobou dovolenou, při které svůj byt úspěšně proměnil ve sluj a svou sbírku alkoholu v trhací kalendář. Na nohy ho postaví až nepříjemná zpráva o tom, že Edward „Vzteklej pes“ Matlock pláchnul takřka přímo katovy z oprátky (nebo přesněji gilotiny).

 

LeBrock se samozřejmě cítí morálně povinen řádění nebezpečného fanatického psychopata znovu ukončit, ideálně nadobro. Proto se musí s kolegou Krysmyšem na vlastní pěst znovu vydat do Paříže, kde se hromadí počet mrtvol, které má na svědomí pravděpodobně právě Matlock. Brzy je vyšetřovatelům jasné, že Matlockův festival hrůz rozhodně nemá náhodný charakter a oběti mají „něco“ společného. Dokáže LeBrock Matlocka zastavit včas? Kdo všechno je do akce vzteklého psa zapletený? A jak do případu promluví LeBrockovou dávná minulost?

 

Talbot vyprávět umí. V nadstandardně dobrých kulisách steampunkových reálií bez škobrtání předkládá svou nadstandardně dobrou detektivku, skvěle okořeněnou o „větší“ téma politického prostředí a skvostné narážky jeho alternativní historie na historii skutečnou. Ještě půvabnější je přitom coby ilustrátor – jeho vizuální imaginace je vysoce sympatická, moc dobře přitom pracuje i s akcí a dynamikou. A přestože ve druhém Grandville dostáváme chod chuťově hodně podobný předchozímu dílu, troufám si tvrdit, že kvalitativně je ještě o fous výše. Snad si tuhle vzestupnou tendenci Talbot udrží i v dalších knihách.

 

A snad na ně nebudeme muset čekat dalších osm let.

 

Grandville 2: Mon Amour
Scénář a kresba: Bryan Talbot
Vydal: Comics Centrum, 2017
Překlad: Jan Kantůrek
Formát: váz. s potahem
Počet stran: 104
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Grandville 2 – Mon Amour

Odsouzený psychopatický vrah a fanatický extremista Edward „Vzteklý pes“ Mastock těsně unikne ostří gilotiny v londýnském Toweru a opět začíná terorizovat Britskou socialistickou republiku. Po jeho krvavých stopách vyráží jeho dlouholetý……

Odsouzený psychopatický vrah a fanatický extremista Edward „Vzteklý pes“ Mastock těsně unikne ostří gilotiny v londýnském Toweru a opět začíná terorizovat Britskou socialistickou republiku. Po jeho krvavých stopách vyráží jeho dlouholetý protivník a nemesis, inspektor Archie LeBrock. V rozporu s rozkazy Scotland Yardu chce ukončit Mastockovo hrůzné vražedné řádění jednou provždy. S pomocí svého přítele a kolegy detektiva Krysmyše LeBrock sleduje stopu do Paříže, jinak známé jako Grandville, největšího města ve světě ovládaném Francouzskou říší, a primárního cíle Mastockova sadistického terorismu. Dokáže LeBrock zastavit Vzteklého psa dřív, než stačí vykonat svou pomstu, nebo LeBrockova vlastní cesta za vykoupením přivede zpět démony z jeho minulosti?

Jezevec je zpátky! Děj knihy Grandville Mon Amour se odehrává šest týdnů po událostech první knihy Grandville. Výtvarník a scenárista Bryan Talbot nám opět přináší alternativní secesní svět zaplněný inteligentními zvířaty, lidskou spodinou, robotickými automatony a pokročilou parní technologií, která pohání vše od drožek po ocelové létající stroje.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď