Cirkus na kolečkách čili Jak zapojit rybu

„Pojďme spolu do cirkusu, je v něm dobře dětem, zvou vás lvi a tygři, sloni, zcestovalí světem,“ psalo se v jednom hezkém leporelu z mého dětství. V Cirkusu na kolečkách sice nahradil lva medvěd a slona žirafa, ale dětem v něm bude dobře taky, a asi nejen těm.

Čtvrtá do party cirkusových zvířátek je ryba, což poněkud zaráží, protože jak chcete vystupovat s rybou, když to není ani delfín, ani kosatka a koneckonců ani žralok, abyste mu mohli strkat hlavu do tlamy, ale až uvidíte ty bezva prosklené speciální vagony na ně, určitě tvůrcům tuhle podivnost odpustíte.

 

Jede jede mašinka

Myšlenka hry vychází z nutnosti přepravit (zvířecí) ansámbl mezi štacemi co nejrychleji a předstihnout konkurenci. Prakticky to spočívá v tom naložit odhozením karet patřičného zvířete odpovídající vagon a dokázat jej připojit za svou lokomotivu. Vagony mají hodnotu 1-4, což označuje jednak počet zvířat, která se do něj vejdou, a druhak jejich bodovou cenu. Kdo první připojí vagony v hodnotě 16/18 bodů či vyšší, vyhrál a může jít zfleku na nádraží nakládat vagony.

Ve svém kole si můžete líznout kartu zvířete – a to buď naslepo, nebo plánovaně z odhazovací hromádky, nebo naopak zvířata odhodit a získat vagon, nebo vyměnit žolíkový žeton s libovolným soupeřem. Asi netřeba zdůrazňovat, že vagon pro medvědy s hodnotou dvě vyžaduje odhození dvou medvědů… …nebo jednoho medvěda a dvou ryb, pokud máte v držení patřičný žolíkáč. Každý žeton totiž umožňuje vyměnit při nakládání dvě karty jednoho konkrétního tvora za „jednotku“ druhého…

I připojení vagonu má svá pravidla. Lokomotiva je také de facto žolík, ale za první připojený vagon už může následovat jen vagon se stejnými zvířaty, anebo se stejným číslem. Naštěstí si můžete získané, ale nepřipojitelné vagony schovávat na vedlejší kolej na později – a to ze zdánlivě dětské záležitosti dělá hru pro všechny generace. I na odstavné koleji totiž lze taktizovat a připravovat se na okamžik, kdy se vám podaří získat ten správný vagon a díky němu napojit teba pět (i více) dalších.

 

Mezigenerační hry a konflikty

Musíme ovšem uznat, že právě výše uvedené strategické možnosti vám možná naopak znemožní hrát Cirkus na kolečkách napříč generacemi, neboť děti – prvoplánově si pomalu stavící jeden vagonek vedle druhého – nesou obdobné krutorychlé konce velmi špatně, ale to už je váš boj. Jestli totiž ti vaši haranti neumějí prohrávat, je to chyba možná ledaskoho, ale určitě ne hry.

Koneckonců, samy o sobě se děti Cirkusem na kolečkách určitě zabaví, a hravější dospělí na nějaký čas taky.

Hra dále nabízí žeton principála, který postupuje proti směru ručiček hodin i hráčů a konkrétnímu držiteli umožňuje jednu akci navíc, a také deset bonusových karet hratelných mimo běžné akce a blokujících odhazovací balíček zvířat, leží-li některá z nich navrchu. (O doplňkové postavě ke hře Vzhůru do podzemí nemluvě – ano, je to vypočítavost, ale byla by vám milejší kartička s reklamou?)

Cirkus na kolečkách tedy opravdu je malá hra, ale milá, důsledně promyšlená a s láskou vypravená – v podstatě nic nenutilo českého vydavatele k lokalizaci, ale stejně to udělal. Ani my vás nenutíme ke koupi, ale stejně ji (na nějaké deskoherní akci) zkuste.

 

Cirkus na kolečkách
Autor: Steven Aramini
Vydal: REXhry.cz
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 20 min.
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď