10 filmových sérií, které pohřbily slabé sequely

Den nezávislosti: Nový útok vletěl do kin, ale zatím je z toho spíš velké rozčarování než nadšení z důstojného navázání na slavný první díl. To mě přimělo zamyslet se nad sériemi, kde po proslulém prvním díle následovaly slabé sequely.

Zlaté časy pro vytváření mizerných a horkou jehlou šitých sequelů byla léta osmdesátá, kdy bylo budování vesmírů a franšíz ještě daleko a značku prostě dostal do ruky nějaký matlal s cílem udělat za pár šlupek ještě jeden vývar ze zlatého prasete, ale někdy si svou značku dokáží i dnes pohnojit i sami stvořitelé, kteří se snaží udělat všechno větší a monumentálnější nebo z malého dobrého nápadu zbytečně dělat epickou podívanou. A tak dnes místo vyvážených kvalitních trilogií a vícelogií máme řadu dobrých značek, které časem spadly do kalných vod nebo se zaryly rovnou do bahna, a jen některým se z něho podařilo zase vybřednout.

10

10. Predátor 2

U Predátora se přeci jen pohybujeme ještě v mezích, kdy se spíše mluví o pokračování, které pouze nedosahuje kvalit prvního dílu, ale není to vyloženě průšvih. Nicméně bez Arnolda Schwarzenegera a drsných vojáků v džungli už to nějak nebylo ono a dodnes to není ono ani po kombinaci s vetřelci či Adrienem Brodym. Uvidíme, jestli za dva roky navrátí vesmírného lovce do první ligy režisér Shane Black, který zažil legendární první díl na vlastní kůži.

 

09

9. Ztracený svět: Jurský park

Jurský park byl obrovský hit a filmový přelom a Stevenovi Spielbergovi se nestává moc často, že by kazil svá díla zbytečným pokračováním. Tady udělal výjimku a do pokračování se, bůh ví proč, pustil. A ačkoliv snímek vydělal hromadu peněz, nelze pominout brblání ze všech stran, že tenhle průměrný dobrodružně akční výplach si mohl Steven raději odpustit. Nesouhlasím, ale mnozí jiní asi ano a hodnocení šlo rapidně dolů, takže u plánů na další pokračování nastoupila opatrnost. Trojka tak už vyloženě zaváněla levnými béčkovými vodami, ale jak všichni víme, tahle série po letech čtvrtým dílem nakonec zázračně chytila druhý dech a dnes je opět na vrcholu. Kéž by se tohle podařilo i jiným kouskům z téhle topky.

 

08

8. Robocop 2

Paul Verhoeven si svoje projekty vybírá dost pečlivě a v podstatě nevstupuje dvakrát do téže řeky, což se mu zatím většinou vyplatilo. V Americe se uvedl nízkorozpočtovým Robocopem, ze kterého se vyklubal překvapivý kasovní hit, který se do historie zapsal po bok největších klučičích idolů své doby vedle Terminátora, Predátora, Ramba a podobně. Ovšem hned druhým dílem, se kterým už neměl Verhoeven nic společného, kvalita klesla, ta tam byla originalita a kreativita jedničky a skočilo se rovnýma nohama do obyčejných béčkových vod. I tak ale značka přetrvala, což dokládají i další mizerná filmová a seriálová pokračování, včetně průměrného předloňského remaku.

07

7. Dračí srdce 2

Devadesátá léta byla na fantasy stále ještě značně skoupá, ale když to jde s dinosaury, proč to nezkusit s draky. A vznikla výpravná fantasy pohádka s udatným Dennisem Quaidem a hlavně parádním a sympatickým šupináčem Draco s hlasem Seana Conneryho. Byl z toho finanční úspěch a spokojená dítka v obecenstvu, i když ne vyložený hit. O tom, že existuje levný druhý a dokonce i třetí díl, možná leckdo nemá ani potuchy, a není se čemu divit. Oba totiž poslali značku Dračí srdce rovnou do…

 

06

6. Moucha 2

David Cronenberg má na svém kontě pozoruhodné snímky a proslul především jako vizionářský a poněkud neortodoxní režisér. Jeho osmdesátkový hororový remake Moucha je dodnes pozoruhodný jak filmařským řemeslem, tak především výtvarnou stránkou. A to se těžko dohání, když někdo natočí jen výrazně nechutnější druhý díl, kterému jinak do vínku nedá nic víc než hloupost. Dál už se o značku nikdo nepřihlásil.

 

05

5. Mumie se vrací

Mumie se vrací nebyl kasovní provar ani vyloženě mizerný film, ale je to spíš klasická ukázka toho, jak se dělá blbé pokračování. Všeho víc, jen rozumu a dobrých nápadů méně. Víc akce, víc efektů, víc roztodivných strojů a větší tajemství ztracené v poušti. Větší, vyšší, krásnější a zalidněnější, ale nakonec vlastně hloupé, přeplácané a nezajímavé. Následně už od toho dala ruce pryč Rachel Weisz a se třetím dílem to chcíplo definitivně. Ačkoliv bez prodělků, ale dál už tomu nikdo nevěřil. Stejně jako Brendanu Fraserovi. Ještě že mumie je nesmrtelná, takže to s ní studio Universal bude zkoušet znovu a jinak.

 

04

4. Highlander 2

Další zástupce osmdesátkové klasiky, kterou si ale pokračováním zvládl pohnojit už její tvůrce. První díl se stal klasikou pro milovníky fantasy a disponoval dobrými herci v kladných i záporných rolích a legendárním soundtrackem od Queenů. Dvojka kupodivu vládla v podstatě stejným arsenálem a stále ji měl v rukou režisér Russel Mulcahy, jen se všechno posunulo do budoucnosti, udělala se z toho epická scifi a… šlo to všechno totálně do kytek. Je s podivem, že i přesto se v téhle sérii urodily ještě další tři neuvěřitelně mizerné díly (a Christopher Lumbert se jí dlouho držel jak klíště), několik seriálů a animovaných verzí a další pokus v řadě se dokonce chystá na rok 2017.

 

03

3. Hvězdná pěchota: Skrytý nepřítel

Paul Verhoeven podruhé. Tentokrát zpracoval klasické dílo Roberta A. Henleina a vtiskl prvnímu dílu svůj nezaměnitelný rukopis na hranici satiry a parodie. Výsledek ve své době nebyl přijat vyloženě kladně, ale podobně jako u dalších jeho snímků zapracoval čas ve prospěch snímku a dnes je po právu řazen mezi kvalitní military scifi. To se bohužel nedá ani v nejmenším říct o jeho pokračování, které vzniklo jako levný odvar bez ambicí a uvedlo válku s brouky do béčkových vod. Z té se nevyhrabala ani třetím dílem. Za zmínku stojí jen čtvrtý díl, který vznikl počítačovou animací a kupodivu je zdaleka tím nejlepším, co po Verhoevenovi přišlo…

02

2. Ničitel Conan

Tak tady jsme pro mnohé v béčkových vodách už od prvního dílu, ale nelze popřít, že Conan je považován za naprostou klasiku filmové fantasy a je to jedna z ikonických rolí Arnolda Schwarzenegera. Na úspěchu se podíleli nejspíš všichni přítomní od režiséra Johna Miliuse přes vysvaleného Arnolda až po geniální soundtrack Basila Poledourise.  Klaplo to, pokračování v režii Richarda Fleischera ale už vůbec ne. Škoda je to především proto, že v plánu bylo snímků mnohem víc a mohla z toho být velká osmdesátková fantasy série. Na druhou stranu Arnold si tím pádem odskočil už jen do mizerné Rudé Sonji a pak už se v klidu mohl věnovat další projektům jako Komando, Predátor nebo Total Recall, takže koho to dnes vlastně mrzí…

01

1. Riddick: Kronika Temna

Tady máme asi nejpozoruhodnější pokus vytvořit epickou sérii, který ani trochu nevyšel. Riddick, drsňák s vyleštěným zrakem, který by dokázal zabít dikobraza bublifukem, si získal jakous takous proslulost po Černočerné tmě a režisér David Twohy se rozhodl, že si s ním napříště vyrobí svou vlastní space operu. Jenže ono to není tak jednoduché a vzniklo cosi, co všechny fanoušky především otrávilo. Chvíli to vypadalo na neslavný konec, ale nakonec se Twohymu a Vinu Dieselovi podařilo schrastit obnos na pokorný a umírněný sequel v původním žánru a ačkoliv to nebylo vyloženě skvělé, přeci jen se Riddicka podařilo vrátit, kam patří – do komorní ponuré vesmírné scifi.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

15 komentářů

  1. upřímně, druhého predátora mám raději než prvního… 🙂

    Ale dodal bych třeba Matrix.

  2. Já zase neměl nikdy problém s Mumií 2 (Mumie se vrací). Ale uznávám, že ta trojka byla katastrofa.

  3. Pod pojmem pohřbená série si představuji sérii, která se propadla na dno a nikdy už z něj nevylezla, což se o některých zmíněných kusech říct nedá. Takový Predátor a Jurský park vypadají jen jako vycpávka, aby se dosáhlo té magické bulvární desítky.

  4. Jakub – zmrtvýchvstání, ne?

    Jinak on je i odlišující faktor ekonomika a kvalita. Kvalitativně pohřbenej je druhým dílem třeba ten Matrix, Muži v černém i ten Jurský park. Nebo Iron Man. Že se i tak diváky zaplatily, to je věc jiná.

  5. Jakub: Ta ikonka… moje nejoblíbenější herní postava. Ze všech. Úplně. Smekám.

    Jinak k tématu – já mám druhého Riddicka ráda, ať si říká kdo chce co chce 😀

  6. to Xan: Tak jak to vypadá s tím slidetleto, vyblitýma barvama, podivným rozvržením stránky atd.?

  7. Možná se to opravdu nemělo hnát na tu desítku. Sedm nebo i pět je taky hezké číslo. Ale fajn jsem si zavzpomínal.

  8. Podchaljuzin: momentálně tak, že finální verze s novým rozložením stránky atd. už nějakou dobu (skoro dva měsíce, to to letí) běží ve zkušební verzi, ale pořád není k mojí spokojenosti a úpravy trvají déle, než jsem čekala.

  9. Poučeni od minula ji máme zašitou bokem, abychom rozsypanými prvky apod. neobtěžovali zbytek internetu 🙂

  10. Rozhodně v seznamu postrádám Matrix. Na rozdíl od skvělé a nezapomenutelné jedničky byly dvojka a trojka hodně divné – a hodně slabé.

  11. (Naopak Jurský park II: Ztracený svět mi přišel naprosto v pohodě – rozhodně o dost lepší než knižní dvojka… A celkem pohodová scifka je podle mě i druhá Hvězdná pěchota, byť jsem si vědom toho, že ji mnozí zatracují.)

  12. Dvojka Robocop je zlatej. Možná trošku jinak než jednička, ale furt zlatej. Zato trojka… tryskový robokop a robonindže z Japonska, brr.

Zveřejnit odpověď