Když se dva hádají, třetí expanduje

Vesmír je temné nepřátelské místo. I přes jeho nehostinnost nás to k němu ale táhne a sníme o budoucnosti, v níž alespoň kus neprobádaných končin pokoříme.

Expanse 1

To se podařilo v seriálu Expanze, v němž lidstvo osídlilo větší část Sluneční soustavy. A jak už bývá jeho dobrým zvykem, do všech těchto míst rozneslo i vzájemnou nenávist.

Ve 23. století je sluneční soustava mnohem živější, než jak ji známe dnes. Země a Měsíc tvoří společnou jednotku ovládanou Spojenými národy a na Marsu vznikla samostatná republika se vším, co k tomu patří. Včetně vlastní armády. Obě mocnosti přitom již léta setrvávají ve studené válce. Jejich největším střetem zájmů je Hlavní pás asteroidů a vnější planety, které představují rozhodující zdroj surovin. Samotní obyvatelé Pásu pak nejsou nadšení z žádného planeťana. Zatímco většina z nich už není schopná v planetární gravitaci přežít a boj o čistou vodu a kyslík je pro ně každodenní nutností, Mars a Země v nich vidí jen levnou pracovní sílu bez vlastních práv. Je však otázkou, jak dlouho ještě bude mít Pás s takovým přístupem trpělivost. Vesmírné mezilidské vztahy se tak octly na bodu mrazu a stačí jediná jiskra, aby Sluneční soustava vzplála zničující válkou.

Jim Holden je ke své nevelké radosti povýšen na výkonného důstojníka na Canterbury, pozemském tahači, který těží led v Saturnových prstencích a dováží ho k Pásu. Byť loď není velká ani významná a posádka čítá jen padesát lidí, raději by se takové povinnosti vyhnul. Než však stačí uplynout zkušební lhůta, během níž si má vše promyslet, zachytí loď nouzový signál z lodi Scopuli. Holden se rozhodne neuposlechnout kapitánův rozkaz signál ignorovat a donutí Canterbury změnit kurz a situaci prozkoumat. Ukáže se však, že signál byl jen návnada. Loď padne do pasti a je až na pětičlenný výsadek v čele s Holdenem zničena. Pravděpodobně Marťany.

Stanice Ceres je nejdůležitějším přístavem v Pásu, což z ní dělá cennou trofej. V současné době náleží Spojeným národům, a byť se Mars snaží tvářit neutrálně, všichni vědí, že by ji rád získal pro sebe. Krom toho zde společenské rozdíly mezi spodinou z Pásu a vládnoucí vrstvou ze Země začínají vřít. Na jedné straně máte bohatší části s čistým kyslíkem a vodou, na straně druhé slumy, v nichž kvete kriminalita, hazard a prostituce. Mezi tím vším se pohybuje i detektiv Miller pracující pro soukromou bezpečnostní agenturu, jehož nejnovější práce se má odbýt mimo záznamy. Bohatý korporátní rod Mao hledá svou ztracenou rebelující dceru, která se na Ceres vydala bojovat za práva lidí z Pásu. Jenže pak zmizela a stopy naznačují, že se naposledy nacházela na lodi jménem Scopuli…

Kanál Syfy přichází s dalším seriálem ze své produkce a tentokrát jde o pravou čistokrevnou sci-fi s vesmírnými loděmi, vražedným vakuem a vůbec vším, co si jen můžeme přát. Jde o adaptaci stejnojmenné knižní série Expanze, kterou mají na svědomí pánové Daniel Abraham a Ty Franck píšící pod společným pseudonymem James S.A. Corey. V angličtině lze zatím sehnat šest románů, čtyři novely a jednu povídku, přičemž nejnovější díl vyšel letošního roku a rozhodně se počítá s pokračováním. Pokud anglicky nepřečtete ani slovo a nechce se vám čekat, až se na seriál vrhne i některá z našich televizních stanic, mám pro vás dobrou zprávu. První čtyři díly vyšly v češtině u nakladatelství Triton a snad můžeme doufat, že se v sérii bude pokračovat. První díl hledejte pod názvem Leviatan se probouzí.

Expanse 2

Teď však zpět k seriálu. První řada má celkem deset dílů, přičemž první byl odvysílán 23. listopadu 2015 a poslední 2. února letošního roku. Na scénáři všech deseti epizod spolupracovala převážně dvojice Mark Fergus a Hawk Ostby (Ironman) ve spolupráci s oběma autory knižní série. Tu jsem bohužel nečetla, a proto nedokáži posoudit, nakolik se knih drželi. Seriál jako takový však funguje a příběh vás zcela jistě strhne. Už první scéna vám dá pocítit, jak je vesmír studený a nebezpečný, a přestože si ji do kontextu dokážete zařadit až mnohem později, příjemně vás z ní zamrazí a často na ni budete během sledování vzpomínat. Za skvěle zvládnuté považuji i postupné sbližování obou hlavních dějových linek. Přestože každá z nich začala někde jinde a nese se v lehce odlišném duchu, s postupujícími minutami se začínají propojovat a odkazovat jedna na druhou. V závěru pak vše zapadne přesně na místo a výsledek funguje.

Millerova spíše detektivní linie nás jen pomalu a neochotně vede po stopách pohřešované dívky a uvádí nás do vrstevnatého života na stanici se všemi jeho problémy. Přitom zblízka sledujeme, jak se ryze noirovský Joe Miller (Thomas Jane) snaží vypořádat sám se sebou. Pochází z nejnižších vrstev Pásu a do lepších podmínek se vydrápal úplatky, přivíráním očí a špinavou prací. Životní styl, který ho dovedl k osamělosti a pohrdání všemi včetně sebe samého, si však začíná vybírat svou daň. Čím déle se Miller zajímá o ztracenou Juliettu Maovou, tím více se musí ptát sám sebe, jak dlouho ještě zvládne chodit se zavřenýma očima. Případ se pro něj stává osobním a zažene ho do bodu, kdy již nejde jen o vyšetřování, ale i o jeho vlastní život. Očividně totiž zakopl o něco, co mělo zůstat skryté.

Druhá linie je o něco akčnější a jejím středobodem je přežívání. Po zničení Canterbury se Jim Holden (Steven Strait) se čtyřmi svými spolupracovníky ocitá uprostřed vesmíru v těžce poškozeném člunu a nemá příliš šancí na přežití. Nějakým zázrakem se v jejich blízkosti nachází loď, která zachytí nouzový signál a rozhodne se k nim zamířit. Naneštěstí ona loď patří marťanským ozbrojeným silám. Tím startuje zběsilý řetězec událostí, ženoucí všech pět hrdinů žene z jedné riskantní situace do druhé. Pokaždé, když se z něčeho vysekají, se vzápětí objeví nové nebezpečí. Přitom začínají přicházet na kloub situaci, v níž se ocitli, a pomalu se dopracovávají k důvodům, proč byla jejich loď vůbec zničena. A také poznávají jeden druhého. Přestože sloužili na jedné lodi, začne záhy vycházet najevo, že o sobě mnoho neví a že nikdo z nich není žádný obyčejný nádeník. Holdenova linie je proto i o budování důvěry a vztahů mezi posádkou. Hlavně je však o adrenalinu.

Konečný dojem utváří i několik kratších intermezz ze Země, kde se politička Chrisjen Avasarala (Shohreh Aghdashloová) snaží za každou cenu zabránit válce mezi Zemí a Marsem. Byť jde již o postarší ženu, která se s láskou věnuje vnukovi, ve chvíli, kdy zahájí pracovní dobu, nezná slitování. Ví, že ať už Canterbury zničil kdokoliv, v sázce je příliš mnoho. Tyto části nám krom úžasně zahrané mrchy, jíž se musí zatleskat, také umožňují nahlédnout na výše uvedené linie s odstupem nezúčastněného diváka. Získáváme tak možnost zjistit, jak se činy jednotlivých hrdinů promítají v meziplanetární krizi a jak i jen holý boj o přežití několika jedinců může zasáhnout prakticky kohokoliv.

Expanse 3

Nejen povedený scénář však stojí za zmínku. Herecké výkony považuji za dobré, v některých případech dokonce za skvělé. Thomas Jane v roli detektiva Millera rozhodně patří do druhé kategorie. Jeho linie je na postavy spíše chudá a jen pár se jich objeví opakovaně. Celé to tedy stojí jen a jen na něm a výsledek je na jedničku. Jim Holden v podání Stevena Straita je na druhou stranu naprosto nemastný neslaný a je štěstí, že ho obklopuje mnohem zajímavější sebranka. Sám by totiž nezaujal. Setkáváme se tak s pilotem Alexem, který má krom rozkošného přízvuku Case Anvara i dostatek humoru na odlehčení svízelných situací. Kdo by nemiloval piloty a jejich zvláštní vztah k lodím? Dominique Tipperová v roli Naomi Nagatové, holky pěkně od rány, jež hned na začátku Holdena skopne z pomyslného kapitánského křesla, pak nenadchne, ale ani neurazí. Stejné je to i s Wesem Chathamem a Paulem Costanzem, z nichž ten první hraje poněkud agresivního mechanika a ten druhý medika s pochybnými léčitelskými schopnostmi. Shohreh Aghdashloo už jsem chválila výše. Vedlejší role jsou zahrané schopným komparzem, což u Syfy nebývá vždy zvykem. Chvála bohům.

Syfy se naštěstí rozhodla investovat i do kulis a efektů. Interiéry stanice i lodí jsou tedy líbivé a působí správně futuristicky a přitom užitkově. Dočkáme se několika scén se stavem beztíže i několika kouzelných záběrů na vesmírná plavidla hezky zvenku. Obzvláště zrychlení Canterbury vám uvízne v paměti. Rozhodně si tentokrát dali záležet a přinesli nám kvalitní podívanou, která mi atmosférou v mnoha ohledech připomíná Battlestar Galacticu promíchanou s Horizontem událostí.

Stojí tedy Expanze za to? Jednoznačně ano. Čistokrevných sci-fi je v seriálových luzích a hájích bolestivě málo a tento pokus považuji za vydařený. Dýchá z toho skutečný vesmír, emoce pracují, zápletka je zajímavá, a přestože ne všichni herci září stejnou měrou, postavy zaujmou. Jak už tomu však u seriálů bývá, první řada se sice dočkala svého finále, spousta otázek však zůstala nezodpovězených. Doufejme proto, že se nám brzy dostane pokračování, a zkraťme si čas četbou.

85%
  • Název: The Expanse
  • Režie: Terry McDonough, Robert Lieberman
  • Scénář: Mark Fergus, Hawk Ostby, James S.A. Corey
  • Délka: 10 dílů po 45 min.
  • Hrají: Thomas Jane, Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipperová, Wes Chatham, Paulo Costanzo, Shohreh Aghdashloová
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. souhlas s recenzí
    Tenhle seriál mě hodně příjemně překvapil. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale pak to nabralo pořádné grády. 🙂 A moc pěkné a realistické jsou některé efekty/scény ve stavu beztíže či vzduchoprázdnu, nepamatuju si, že by si s nimi tvůrci jakéhokoli seriálu tak hezky vyhráli.

Zveřejnit odpověď