Mladá dáma: Trochu drsnější disneyovka

Nedávno Netflix nadělil pod taktovkou Španěla Juana Carla Fresnadilla, který má na kontě výtvory jako jsou Nezvaní hosté, 28 týdnů poté nebo Intacto, filmeček v hlavní roli s Millie Bobby Brown.

Mnoho fanoušků Mladou dámu označuje za survival fantasy, a nejsou daleko od pravdy, protože co jiného je film o dívce, která se stala princeznou a nyní se snaží přežít staletí starý rituál královské rodiny.

Pohádková nepohádka

Jako obvykle začínáme krátkým výletem do minulosti, kdy se skupina rytířů v čele s králem vydává do jeskyně, kde sídlí monstrum sužující království a jeho lid. Rytíři vskutku rychle potkají svůj konec, neboť drak se s ničím nepáře, ale krále tak rychlý konec nepotkává…

Děj se poté přesouvá o několik staletí dál do nehostinné krajiny, ve které žije Elodie, dcera lorda Bayforda. Ačkoliv mají zámek a titul, zima k nim není ani trošku vlídná a jejich zásoby se tenčí. Jako na zavolanou však přicválá do pustiny královský vyslanec s nabídkou sňatku od královské rodiny, jež by Elodiin lid i rodinu prakticky zachránil…

Od příjezdu Elodiiny rodiny do království je jednoduché vypozorovat, že něco není v pořádku. Královna Isabela bojkotuje veškeré snahy o přátelství ze strany lady Bayfordové, Elodie hned první noc vidí louče plápolající kdesi v dáli u vstupu do hory, všichni trvají na tom, že svatba musí proběhnout a lord Bayford akorát víc a víc propadá depresi. Přes to všechno svatba proběhne a Elodie se provdá za prince Henryho.

Hrdinka se selským rozumem

Možný pohádkový začátek královského svazku se pro Elodii zvrtne ve chvíli na konci obřadu, kdy ji její manžel hodí na pospas drakovi. Nevyvázne z toho bez škrábance, dokonce se seznámí i s drakem a absolvuje děsuplnou honičku v otevřených prostorách ale i v jeskyni. Naštěstí má tolik rozumu, aby svatební róbu skládající se z mnoha vrstev svlékla, zbytek zkrátila a zajistila si možnost volnějšího pohybu, některé části využila jako zbraň, ochranu nebo obvazy. Svým způsobem měla přípravu v rodné zemi, kde ji tvrdá a chladná krajina naučila to, co dívky, jejichž kostry zůstanou v jeskyni na věky, neměly to štěstí pochytit.

Elodin nedobrovolný pobyt v jeskyni připomíná trochu hru – překonává jednu překážku za druhou, sbírá suroviny a když je potřeba, léčí se. Předchozí princezny/manželky zanechaly těm budoucím po stěnách napsaná svá jména a mapu, kterou hlavní hrdinka využije několikrát, i když do výherního finiše to úplně nestačí.

Detaily, detaily, detaily…

Osobně musím říct, že je vcelku škoda, že Mladá dáma není v kinech, protože zrovna prostory jeskyně a drak samotný působili doslova kouzelně a plno detailů se doma na monitoru nebo televizi jednoduše ztratí či nevynikne.

Další z detailů mají na starost herecké výkony, ať už Robin Wright (královna), u které je vidět, že má všechno pod palcem, a přesně to ukáže i v několik scénách, Nick Robinson (princ Henry), jehož občasné pohledy a výrazy naznačují opravdovou lítost nad tím, co musí udělat pod taktovkou vlastní matky nebo dle mého názoru skoro nevyužitá Angela Bassett (lady Bayford), která už od začátku cítila, že je něco špatně.

Bohužel mi v Mladé dámě chybí jakákoliv časová osa – kolik měla Elodie s princem Henrym času se poznat, jak dlouho byla v jeskyni doopravdy? Nebo například kdo vymyslel rituál, kterým se stávají z manželek pomocí krevní přísahy členky královské rodiny, tím pádem jsou „královsky“ cítit i drakovi, jenž je loví? Napsala bych spoustu dalších otázek, ale vyspoilerovala bych tady celý film.

Nebudu lhát, Mladá dáma je oddechovka, ale je zároveň dílem o tom, že ne každá dáma v nesnázích potřebuje muže na záchranu, jak to většina pohádek vypráví, ale zvládne se zachránit sama.

Sežrat či nesežrat – to je oč v Mladé dámě běží

Mladá dáma, USA, 2024, 108 min

Režie: Juan Carlos Fresnadillo

Scénář: Dan Mazeau

Kamera: Larry Fong

Hudba: David Fleming

Hrají: Millie Bobby Brown, Ray Winstone, Angela Bassett, Brooke Carter, Nick Robinson, Robin Wright, Milo Twomey, Nicole Joseph, Mens-Sana Tamakloe, Shohreh Aghdashloo

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď