Mladá dáma: Příliš velké sousto i pro draka

Měla si brát krásného prince a její království mělo konečně získat díky tomuto sňatku dostatek prostředků ke spokojenému životu. To ovšem Elodie netušila, že sňatek je pouze záminka k vykonání prastarého rituálu, ve kterém má mladá princezna sehrát roli naivní oběti. Jenže tohle „koťátko“ má drápy jako tygr a k tomu dostatek odvahy a odhodlání, takže o snadné kořisti si můžou všichni zúčastnění nechat jen zdát!

Před pár týdny vypustil Netflix do světa film Mladá dáma (Damsel) – a nedá příliš práce domyslet si, že stejnojmenná kniha je adaptací filmového scénáře, na které spolupracoval Dan Mazeu coby scénárista Netflixu s bestselleristkou Evelyn Skye.

A víte sami, že adaptace scénářů bývají často neslané nemastné, bez ohledu na to, jak hvězdného autora si na jejich sepsání najmete. V tomto ohledu dopadla Mladá dáma na výbornou – výsledkem je čtivá a zábavná kniha, ze které původní scénář „nečouhá“.

S odhodláním proti ohlodání

Příběh sám je postaven na jednoduché premise: za politickým sňatkem stojí nečekaný motiv – nevěsta královské krve nepůjde po žních k Turkovi, ale ještě před sklizní k drakovi. Letitá potvora totiž jinou než královskou krev nepolkne a dávní vládci zase určili, že drak bude dostávat pouze princezny-ženy. A tak se nebohá Elodie octne v dračím doupěti s nálepkou „Určeno k rychlé konzumaci“. Jenže tahle princezna si neválela šunky v paláci, ale pomáhala prostému lidu, a tak má sílu, a k tomu pod čepicí. Drak si navíc rád hraje a užívá strach svých obětí, takže si hodlá užít i princeznu, která oproti odevzdaným předchůdkyním konečně utíká, schovává se a vzdoruje. Sem tam ji trochu přismahne, ale nic fatálního.

Do celé historky jsou zapleteni i vládci říše, Elodiina rodina a spousta jejích předchůdkyň. Mladé princezně nahlédnete do hlavy a postupně spolu s ní budete spřádat plán…

Užít si čtení

Postupné drobné úspěchy a odhalování tajemství dračí jeskyně ústí v mírně překvapující pointu. Pokud se chcete čtením jen bavit a příliš nepřemýšlet, pak pro vás bude Mladá dáma příjemnou jednohubkou, která je místy krutá, ale mnohem více vyznívá pohádkově a snad i roztomile (a trochu naivně).

Starý drak postupně s odhalováním minulosti získává trochu jinou tvář, podobně jako některé další postavy, ale čtenář jen občas místy pozvedne obočí, do překvapení nebo šoku má tento vývoj na míle daleko. Občasná naivita je vyvážena dobrými a silnými momenty. Při hlubším zamyšlením se nad dějem najdete pár scén a reálií, které vám nejspíš úplně nebudou sedět, ale čert (nebo spíš drak) to vem – děj vcelku svižně uhání vpřed a oddechu je během honičky s prastarým monstrem bažícím po kořisti nemnoho.

Některým pasážím se mohla autorka věnovat o něco více, podobně jako přidat na hloubce postav, ale to jen podtrhuje zamýšlené vyznění knihy: v ničem se moc nepitvat a vychutnat si nerovný boj obracející naruby zažité klišé o princezně coby bezbranné oběti.

A na závěr několik zajímavostí. Kniha se od filmu v několika podstatných věcech liší, takže stojí za to si ji pořídit i pokud jste zhlédli film. Navíc autorka dokázala vytvořit kompletně nový a funkční dračí jazyk, na konci knihy naleznete překladový slovník, takže pokud se chcete naučit po dračím…

Mladá dáma je jednohubkou, kterou rychle zhltnete. Logika sice občas trochu zaskřípe, ale svižně plynoucí děj a snaha o vývoj a zvraty udrží čtenářvu pozornost a dávají knize punc zábavnosti. Suma sumárum: žádné veledílo, ale jako adaptace filmového scénáře více než dobré!

PS: Pokud jste viděli film, určitě nám tu malou „dračí nepřesnost“ prominete.

Evelyn Skye: Mladá dáma

Vydala: Cosmopolis, Praha 2024

Překlad: Jakub Chodil

Obálka: NETFLIX, Ondřej Mikulecký

Počet stran: 344

Cena:449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page