Mumie: Když si neumíte vybrat žánr

Mumie je první vlaštovkou z chystaného „dark universa“, kterým se studio Universal pokouší oživit svá legendární hororová monstra. Dracula, Frankensteinovo monstrum a nevěsta, vlkodlak, neviditelný muž, příšera z laguny a v neposlední řadě mumie. Najít v současné době v kině film, který není sequel, prequel, remake, reboot či startér série je takřka nemožné. Není se čemu divit, že se Universal rozhodl vybudovat filmovou řadu pro dospělé. Podařilo se Mumii s neodolatelnou tváří Sofie Boutella otevřít brány dalšího filmového vesmíru?

Částečně. Výsledný film je úplně stejný jako jeho trailerová kampaň. Nepřesvědčivý a v mnoha pasážích dokonce nevýrazný. Tom Cruise je pověstný perfekcionista a dříč, jehož několik křížků na krku nezastaví před natáčením na věži Burdž Chalífa či kaskadérskými kousky ve stavu beztíže. Filmová Mumie mu bohužel proklouzla mezi prsty jako zrnka saharského písku.

 

Zapomeňte na zábavně přepálenou Sommersovu mumii s „duckfacem“ Brandona Frasera a dámou v nesnázích Rachel Weisz. Cruisova (či spíše Kurtzmanova) verze se snaží přiblížit původní Mumii z třicátých let. Dobrodruh a profesionální zloděj Nick Morton objeví tajnou hrobku ztracené princezny Ahmanet. Ahmanet bylo prvorozenou dědičkou trůnu pouze do chvíle, než se jejímu otci narodil syn. Zhrzená princezna si na pomoc přivolala síly z pekel, které jí měly nejen zajistit trůn, ale i pomoci ovládnout celý svět. Jenže co ďábel nechtěl, princezna byla přelstěna a zaživa mumifikována. Uplynuly dva tisíce let a díky Nickovi se Ahmanet dostává ven, aby mohla rozpoutat nefalšované peklo a naplnit pradávné proroctví. Ovládnout svět.

 

Režisér Alex Kurtzman je především scénárista, kterému vděčíme za Transformery, Star Trek a přebarvičkovaného Amazing Spider-Mana 2. S filmovými sériemi má tedy zkušenosti a díky televizní práci umí rozehrát partii s několika postavami. (Fringe, Sleepy Hollow, Alias.) Nicméně Mumie je napsána Davidem Koeppem a Christopherem McQuarriem, specialisty na dobrodružné a akční filmy. Kde se tedy stala chyba?

 

Mumie si není jistá, čím by chtěla být. Zbytečně stojí rozkročena nad několika žánry. Gotický horor, komiksově laděná řachanda alá Marvel nebo dobrodružství z ranku Indiany Jonese. Zákonitě ani jeden z těchto fragmentů nefunguje. Hororovým scénám chybí atmosféra, komické pasáže otravují a v dobrodružných honičkách chybí napětí. Vizuální stránka filmu je zašedlá a na velkém plátně (především v akčních pasážích) divák mžourá, aby ze zážitku něco měl. Herci se evidentně bavili. Tom a Russel Crowe celý film táhnou a Sofia Boutella si užívá post největší ženské akční hrdinky součastnosti. Jediný Jake Johnson je tak trochu navíc. Jeho vtipný sidekick svým působením otráví nejednu scénu. Navíc je jeho postava je téměř totožná s charakterem z Jurského světa. Méně je někdy skutečně více.

 

Shrnuto, podtrženo: Mumie je nepřesvědčivý mix hororu, komedie a dobrodružství. Tom Cruise a Russel Crowe se film snaží prodat za každou cenu, ale není jim to nic platné kvůli průměrnému scénáři. Nevýrazná akce, tmavost scén, nulová práce s prostorovým efektem či měřítky a absence jakékoliv atmosféry nebo napětí. Mumie není vyloženě špatná, ale ani nijak zvlášť převratná, což v rámci budovaného universa zamrzí.

 

Mumie
Délka: 110 min
Režie: Alex Kurtzman
Scénář: David Koepp, Christopher McQuarrie, Dylan Kussman
Kamera: Ben Seresin
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Tom Cruise, Sofia Boutella, Russell Crowe, Annabelle Wallis, Jake Johnson

Hodnocení: 50 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď