NELÍTOSTNÝ STŘEDOVĚK S KRYCÍM NÁZVEM JAN ŽIŽKA

Po dlouhém čekání konečně přijel Jan Žižka na svém koni do kin, aby rozbil pár hlav palcátem, bil se za statečnou princeznu a ukázal nám to nejpodstatnější, a sice ,,krásy“ středověku a nadčasový boj za svobodu a spravedlnost našich předků. Zadržte dech a vychutnejte si napínavý příběh se strhující akcí v čele s Benem Fosterem a Michaelem Cainem ve vůbec nejdražším českém filmu všech dob.

V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA

Hned na úvod je třeba říci, že se nejedná o životopisný Žižkův příběh, kde jej spatřujeme od dětských plenek až po stařeckou hůl. Divák by zároveň od filmu neměl čekat dokonale přesný historický dokument z dějepisných učebnic. Film v americké produkci známý jako Středověk nám servíruje nepříliš sofistikovaný příběh, který je však nepředvídatelný a není vůbec hloupý. Dokáže totiž svou jednoduchostí skvěle vyjádřit svou hlavní myšlenku, udržet napínavé příběhové tempo a svým vyprávěním působit jako drobnokresba, která výborně nastiňuje atmosféru a palčivé problémy Evropy na přelomu 14. a 15. století. V neposlední řadě dává dostatek prostoru mocenským intrikám šlechty a bohatým akčním scénám, zpracovaným skvělou režií. Za zmínku stojí i skvěle herecké výkony všech herců filmu ze kterých bych zejména pochválil Bena Fostera coby Žižku a padoucha, nebezpečného žoldáka Toraka v podání dánského herce Rolanda Møllera.

PALCÁTEM PROTI TRENDŮM

Předmětem rozporuplnosti filmu může být líčení postav dnes již ne příliš obvyklou formou. Nenajdete zde dnešní moderní feminismus, kdy hlavní hrdinka až přespříliš přebírá archetypální roli muže a sama se čtyřiceti kily bojuje s o šedesát kilo těžšími muži, které všechny poráží. V Žižkovi je naopak žena něžným stvořením, které je ovšem schopno i hrdinského činu na obranu muže, kterého miluje. Hlavní hrdina je zde naopak typickým archetypálním, téměř neporazitelným bojovníkem s vůdcovskými schopnostmi a neochvějným názorem na život a smrt.

Film také přespříliš nevysvětluje a dále přehnaně nerozvíjí osudy jednotlivých postav. Místo toho jim dává nádech tajemné minulosti a umožňuje tak divákovi vytvořit si o nich vlastní obrázek.

TEĎ UŽ I ČESKO MÁ HRDINU

Jediná věc, která může divákovi chybět je nějaký kvalitní, poutavý proslov. Jedná se však jen o kosmetickou úpravu, absencí tohoto prvku se chtěl zřejmě režisér, scénárista a producent Petr Jákl vyhnout případnému do očí bijícímu patosu. Pokud bylo ambicí filmu ukázat světu českého hrdinu, povedlo se to zcela jistě líp jak na jedničku s hvězdičkou a český Jan Žižka se tak může s hrdostí zařadit mezi kultovní filmy jako Statečné srdce, Gladiátor či Poslední samuraj.

Název : Jan Žižka(Medieval)

Žánr : Historický

Režie : Petr Jákl

Scénář : Petr Jákl a další..

Kamera : Jesper Tøffner

Hudba : Philip Klein

Hrají: Např. Ben Foster, Michael Caine, Jan Budař, Ondřej Vetchý

 

Hodnocení: 10/10

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď