Eliáš mezi lidojedy: O rodičích a dětech podle Veroniky Krištofové

Co si budeme namlouvat, Eliáš mezi piráty byla pecka. Příběh sirotka Eliáše, který se chce stát pirátem. Nikdo ho ale nechce vzít na palubu (kdo by stál o jednorukého plavčíka), až jednoho dne narazí na Angeliku, pirátskou holku, která se jen s kuchařem Krevetou vydala najít svého ztraceného otce, slavného kapitána Flinta. Kniha plná neotřelých nápadů, vtipných eskapád a krásných ilustrací Jany Moskito si získala srdce nejen fanoušků stejnojmenného loutkového představení divadla Kubko, ale všech kluků a holek lačnících po dobrodružství od osmi let výš. Proto není divu, že se její autorka, Veronika Krištofová, vrátila na palubu škuneru Albatros podruhé. Tentokrát však přece jen v trošku jiném stylu.

„Hledá se pirátka a maminka Rose Flintová, živá, nebo mrtvá. Ale radši živá.“

Eliáš mezi lidojedy je na první pohled velice prostým příběhem. Angelika před mnoha lety přišla o maminku. Tedy ne, že by Rose Flintová umřela, jen zkrátka zmizela ze života kapitána Flinta i jejich společné dcery. Angelika se tedy rozhodne ztracenou mámu najít, a to i navzdory tomu, že táta o opětovné shledání se svou ženou nijak zvlášť nestojí. Pátrání zavede čtyřčlennou posádku Albatrosa (nezapomínejme na Eliáše a kuchaře Krevetu), do zrádných vod Sargasového moře, v němž žijí nejen příšerné a nebezpečné obludy (například fakt hnusná vodní varianta Mravkolva), ale především se v jeho středu ukrývá Ostrov dračí krve, který… Ale to už bychom vyzradili moc.

Zkrátka a dobře, Angelika i Eliáš budou muset prokázat hodně odvahy a důvtipu, aby dosáhli nejen břehů ostrova, ale především břehů porozumění. Protože život je někdy až příliš složitý a dospěláci jsou často strašně hloupí a tvrdohlaví.

Autorka je mámou dvou plavčíků a jedné pomalu dospívající kormidelnice, takže moc dobře ví, jak je občas složitý vztah mezi matkou a dcerou. Jak těžké je někdy najít společnou řeč, natož pak vzájemné pochopení. Tato myšlenka se jako červená nit vine celou knihou a tak jí nevtíravě dodává vážnější tón. To ocení především rodiče, kteří uznávají dětskou knihu pouze tehdy, pokud má alespoň nějaký edukační náboj. Ale jinak jde především o vtipnou dobrodružnou jízdu, v níž potkáme větrné bratry, mořskou pannu a veselé lidojedy. O akci není nouze, stejně jako o vtipné dialogy. Snad jen oproti předchozí knize je tohle dobrodružství až příliš přímočaré. Tady prostě nenarazíte na žádné slepé laguny a vtipné dějové odbočky jako v prvním Eliášově dobrodružství.

Knihu samozřejmě krášlí nádherné barevné ilustrace Jany Moskito. Ty lahodí oku stejně jako mapa ostrova a karty s obrázky všech hrdinů příběhu na předsádkách.

Ale Eliáš mezi lidojedy je především knihou pro děti, a tak chci dát prostor své dceři Hanče, která si mohla díky nakladatelství Epocha a Veronice Krištofové přečíst knihu ještě teplou z tiskárny.

Co se ti na knížce líbilo nejvíc?

Uku a Lele, větrní bratři, guvernér Sacrebleu a spousta fórků.

A jak se ti líbil příběh?

Mrzelo mě, že to bylo tak krátké. Ale byla to super dobrodružná jízda, zvlášť s Charybdou a na ostrově. A obrázky jsou hodně super.

A máš ke knize nějaké výhrady?

Mrzelo mě, že Angelika skoro pořád brečela, ale chápu to.

Komu bys knížku doporučila?

Všem klukům a holkám, kteří mají rádi vtipné dobrodružné příběhy a piráty.

 

Veronika Krištofová: Eliáš mezi lidojedy

Vydala: Epocha, 2022

Obálka: Lukáš Tuma

Ilustrace: Jana Moskito

Počet stran: 150

Cena: 385 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď