Gotham

Jak to asi vypadalo v Gothamu, než v něm začal po nocích řádit Temný rytíř? Jak pohodlný měli mafiáni spánek, než začali mít noční můry z Netopýřího muže? V novém seriálu Gotham Batmana nenajdete, přesto je to zážitek.

Gotham 1

Legendu o tom, jak Batman začal svoji kariéru, zná patrně každý fanoušek komiksů. Ve stejném místě začíná i nový seriál stanice FOX nazvaný lakonicky Gotham. Když odezní výstřely v zapadlé uličce a nahradí je křik malého chlapce, který právě přišel o své rodiče, rozbíhá se pátrání i děj seriálu. Zatím bylo odvysíláno pět epizod z plánovaných sedmi. A už teď jde o skvělý zážitek.

Logicky si lze odvodit, že mladičký Bruce Wayne coby čerstvý teenager/sirotek ještě nemůže nosit masku s ušima a hrát si na Batmana. Hlavní postavou je proto detektiv Jim Gordon, který coby čerstvá posila Gothamské policie vyšetřuje vraždu Waynových. Tím nám příběh sklouzává z roviny komiksové franšízy do pozice obyčejné detektivky, ve které se tu a tam mihnou postavy pojmenované a podobné těm z komiksu. Pochybnosti nejsou namístě. Jako detektivka stojí za to. Scénáristé uchopili Gotham jako město totálně zkorumpované, bez fungující policie nebo justice. Lid pouze čeká na svého bdělého strážce. Atmosféra je skutečně hutná a beznadějná. Šlapky, lhostejní pochůzkáři nebo zastřelený bezdomovec ležící ve škarpě. Slova o korupci jsou nadbytečná. Z drobných detailů je každému jasné, jak moc Gotham smrdí.

Gotham 2

Do toho se odvíjí příběh Jima Gordona, který od první chvíle poznává, že policie rozhodně není tím hodným a než stihne zaklapnout pouta na rukou prvního zatčeného, špína korupce a vliv mafie mu okamžitě potřísní téměř celé sako.

Pro milovníky Batmanovských příběhů bude příjemné potkávat “staré známé“ v jejich začátcích, byť se na obrazovce mihnou jen letmo. Řeč je především o Tučňákovi v podání Robina Taylora. Jeho napůl šílená, bledá tvář a červený nos rozhodně nedají slabším povahám spát. Naproti tomu Ben Mckenzie v roli Jima Gordona je jasný správňák, bojující sám se sebou a jasně daným systémem – nejsi s námi, jsi proti nám. Přitom se snaží ze všeho vybruslit tak, aby si uchoval čest a zároveň přežil.

Gotham 3

Ano, Gotham jako město potřebuje Batmana, ale Gotham jako seriál zatím nikoliv. Vystačí si s poměrně zajímavými postavami a slušně napsaným příběhem, který se vyplatí sledovat.

Hodnocení po prvních dílech: 85%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentáře

  1. Kto by to bol povedal, že sa komisár Gordon poznal hneď od počiatku s toľkými padúchmi, pôsobí to dosť absurdne. Najlepší je asi Gordonov parťák, ale poslednou epizódou, kde sa ho snažili posunúť do pozície Gordna to trochu pokazili, celkom fajn je aj dozrievajúca netopiero-mačacia mládež.

  2. fúha, tak Gotham sa poriadne rozbehol , 7diel. vydal za celú doterajšiu sériu.

  3. Viděl jsem pět dílů, ale moc mě to neuchvátilo. Jako detektivka nefunguje a sledovat zrození padouchů je sice zajímavé, ale mohli z toho vytřískat víc.

  4. možno si mal vydržať do siedmeho dielu a potom sa rozhodnúť 🙂

Zanechat odpověď