THE STRAIN: Upíři pro dospělé… no konečně

Už tenkrát Jarda Dietl věděl. Dobrý seriál byl, je a bude zlatý důl zábavního průmyslu. Západní produkce nás zahlcuje neuvěřitelným množstvím pohyblivých obrázků na pokračování, a kdo dnes nesleduje alespoň jeden seriál, jakoby ani nežil. Připočtěme k tomu fakt, že no. 1 tématem jsou stále ještě upíři a jsme doma. Upírských serošů jsou mraky, jenže spíše než cucání krve z artérií je zajímají pubertální problémy typu má mě rád, nemá mě rád a o pořádné napětí a odhalování velkých tajemství nemůže být ani řeč. Ale nebojte, blýská se na lepší časy. Vše by nám měla vynahradit nová seriálová bomba The Strain.

Fanoušky opěvovaný a prověřený režisér Guillermo “Hellboy“ del Toro si zfilmoval svou románovou trilogii, kterou napsal společně s Chuckem Hoganem. Knihy vyšly i u nás pod názvem Zhoubný kmen.

1891213_10203695496207054_1072747311060624137_n

Začátek série přes značné klišé slibuje mnohé. Mezinárodní letiště JFK. Letadlo přistává bez světel a má zakrytá okna. Nikdo nekomunikuje. Na místo je vyslán specialista Dr. Ephraim „Epha“ Goodweather, šéfující týmu zabývajícímu se vyšetřováním biologických hrozeb. Již první pohled po vstupu na palubu mu zmrazí krev v žilách. Nachází 200 mrtvých pasažérů a 4 přeživší. Co se stalo, nikdo netuší. Vše se začíná přiostřovat, když mrtvoly zmizí z márnic. Městu New York začínají tak trochu zubaté časy. Ephraimovi, v podání ostříleného seriálového herce Coreyho Stolla, nastává nejpernější šichta v jeho kariéře. Společně se svým týmem se musí pokusit ochránit své blízké, město New York a nakonec, jak jinak, celý svět.

Ve španělském Harlemu si Abraham Setrakian (David Bradley) uvědomuje, že přežití holocaustu bylo jen malé sousto proti tomu, co se chystá teď. Vyráží tak na van helsingovskou výpravu proti upírsko – zombie viru. Kromě lidí z města musí také najít a ochránit svou manželku a syna před hladovými monstry.

strain1

Boj o záchranu lidstva začíná.

Del Torovi se povedlo k projektu přizvat zajímavé herce. Patří mezi ně Sean “Křepelka“ Astin jako Jim Kent nebo doktorka Nora Martinézová, kterou ztvárňuje argentinská herečka Mia Maestro, známá z upírské ságy Twillight. Dalším drsňákem je Kevin Durand, který bojoval se zombie viry již v Resident Evilu Odvetě.

Autor rozjíždí svůj drákulovsko – zombie seriál říznutý pandemickým thrillerem ve velkém stylu. Nešetřilo se na efektech ani maskách a Guillermo ví, jak s nimi pracovat. Divák hltá každou scénu a nemůže se nabažit dusivého napětí. Pilot velmi slibně rozjíždí celou sérii. Napětí je dávkováno s citem a vše doplňují občasné, velmi chutné gore efekty. Atmosféra seriálu má hustotu pomalu tekoucího asfaltu. Přes mírnou překombinovanost úvodního dílu zůstává divák nadržen na další epizody. Okolo třetí části trochu klesá tempo a děj je tříštěn na spoustu dějových odboček. Divák je tak někdy zahlcen spoustou dialogů a trochu se nudí. V dalších částech je ale vše napraveno a seroš jede jako dobře naostřený osikový kůl do upírova srdce a my máme radost z jedné z nejlepších žánrových show letošního roku.

V současnosti má první série třináct dílů a vzhledem k rychle rostoucí popularitě téhle upířiny se určitě dočkáme dalších pokračování. Pokud budou stejně kvalitní, tak si tuhle infekci rozhodně nechte zavrtat pod kůži.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentáře

  1. Vizuálně je to sympatický počin, dějově bohužel místy poněkud dutý. Především v místech, kde se děj odchyluje od knih: valná většina těchto úprav je k horšímu, vnášejí do děje zbytečné kličky a nelogické zvraty, čímž dělají z už tak těžko snesitelných postav totální pitomce. Je evidentní, že jediným smyslem těchto změn bylo nastavit poměrně řídký děj první knihy tak, aby vystačil na celých třináct dílů.

  2. zprvu jsem mel velke ocekavani, nebot autrem je samotny del Toro, serial se zacal slibne rozbihat,slusne napeti,mysteriozni clona,jenze jak pribyvaji epizody, pribyvaji o logicke kiksy, navic me mrzi jak hloupi/slabi jsou prakticky vsichni upiri krom par vyvolenych, co z nichz dela ubohy fodder,ktery hlavni hrdinove vcetne 80 leteho starika likviduji s naprostou lehkosti-to upiri treba z underworldu nebo blade by jim rychle nakopali zadek…
    a jediny Master, ktery je ten pravy orechovy vampir je pres sve superschopnosti naprosto neschopny a pri prvnim stretu s hrdiny si nadela do kalhot a co nejrychleji zmizi…

    takze to neni poradna bitka se straslivymi monstry(akcni jizda), ale ani zoufala snaha o unik z temnych sparu smrti(survival horor), nybrz slaby odvar obou stylu
    kazdopadne se na to porad da koukat jako na slabsiho brasku The walking dead,60%?

Zanechat odpověď