Taboo: “Nezbytné zlo” hlavní postavou

V letošním lednu se do temného Londýna roku 1814 vrátil drsný herec Tom Hardy jako dobrodruh James Keziah Delaney, aby všem ukázal, jak nebezpečný dokáže být.

Nejdřív pravda, potom sranda

Dovolte mi, prosím, moji recenzi zahájit trochu filozoficky, pomocí věty, kterou rád říká a kterou i dodržuje a učí své studenty český režisér, scénárista a profesor Jiří Svoboda. Úvodní titulek je vlastně jednoduchou učebnicí pro každého tvůrce filmu. Říká mu, že jakékoliv dílo z filmografie by se mělo točit tak, že nejprve musí člověk uvěřit fikci a až potom si může vychutnat nějaký zajímavý děj.

Toto motto dle mého názoru přesně vystihuje dokonalou atmosféru špinavého, krutého a nelítostného Londýna 19. století, kde se osmidílné krvavé drama Taboo odehrává. Díky skvělé práci režisérů (Anders Engström, Kristoffer Nyholm), herců (Tom Hardy, David Hayman, Oona Chaplin a další) a zbytku štábu (především vynikající hudba –Max Richter) je tak člověk schopen se naplno ponořit do prostředí příběhu a do kůže jednotlivých postav. Taboo se tak řadí mezi drsné, mysteriózní a strašidelné seriály, které osloví hlavně vytrvalé, odvážné a náročnější diváky.

 

 

Nepozornost může znamenat pád

Když ponecháme strašidelnou a věrnou atmosféry tehdejší doby stranou, nepozornější či mladší divák se může začít ztrácet či dokonce nerozumět mocenským intrikám, které mezi sebou kují postavy a nutí tak fanouška více přemýšlet. Tento fakt je tak schopen se stát a bohužel v mých očích se i stává záporem seriálu. Naštěstí je zde další spousta věcí včetně skvělých herců, které tuto lehkou černou tečku zabarvují na bílo.  Doporučuji tak všem, aby tento příběh zkoukli s co nejmenšími přestávkami a případně se na něj podívali ještě jednou, už jen pro lepší orientaci a hlubší prožitek samotné atmosféry tehdejšího Londýna, která působí jako další samostatný děj.

 

Uvěřitelný nadhled

S výrazem Harmoniky (Tenkrát na západě, 1968), s nebezpečím samotného pána pekel a s nadhledem Jokera (Temný rytíř, 2008), přesto ovšem se zranitelností obyčejného smrtelníka. Tak nějak by se dal zhodnotit vysoce kvalitní herecký výkon Toma Hardyho, ze kterého jde v seriálu přímo strach. Mě osobně na jeho postavě nejvíce zaujalo spojení jistého mystična (je totiž tak trošku čaroděj) a chladného nadhledu.

Zkrátka divák má pocit, že James Keziah Delaney je stále o krok napřed a je schopen kohokoliv odrovnat. Ovšem i tak zde chybí taková ta jistota ,,no jó, on stejně vyhraje, to je jasný‘‘, protože jsme schopni vidět i druhou stránku tohoto nelítostného zabijáka v podobě obyčejné lidské slabosti, kterou má každý z nás. Jeho postava se jeví jako neodlučitelný článek Taboo, bez kterého by osmidílný snímek neměl takový výborný účinek, jaký má. Kromě Hardyho seriálu přidávají na kráse i další herci, jako je například vnučka Charlieho Chaplina jménem Oona nebo hlavní představitel Východoindické společnosti v podání Jonathana Pryce.

 

 

Srozumitelnější plocha

Již zmíněný zápor seriálu v podobě nesrozumitelnosti intrik mezi postavami se vleče ruku v ruce i s celkovou chaotičností děje a lehkým nadbytkem postav. Díky tomu možná stojí za to se zamyslet nad tím, zda by dílo bylo pro diváka srozumitelnější na kratší či naopak na delší ploše. Já osobně bych seriál o něco zkrátil a vypustil některé postavy, nebo bych jej naoopak prodloužil o stejný počet dílů a víc bych v něm vysvětloval. Na druhou stranu máme k dispozici teprve první řadu, takže nevíme, co přinesou série následující.

 

I přes zmíněné chyby se Taboo v mých očích řadí mezi vysoce kvalitní seriály tohoto roku a doporučuji jej všem fanouškům mysteriózního krimi žánru.

 

Taboo
Žánr: Mysteriózní, Drama
Režie: Anders Engström, Kristoffer Nyholm
Scénář: Steven Knight, Emily Ballou, Chips Hardy
Kamera: Mark Patten
Hudba: Max Richter
Hrají: Tom Hardy, David Hayman, Oona Chaplin

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď