Ghost in the Shell: Legenda konečně česky

To to trvalo. Více než čtvrtstoletí jsme si museli počkat, než se i k nám dostane legendární komiks, který je předlohou možná ještě legendárnějšího anime – Ghost in the Shell.

Díky, Hollywoode. Sice jsi vlastní verzi legendárního Ghost in the Shell nepojal v tom úplně nejlepším světle a vytvořil jsi jen lehce nadprůměrnou podívanou, pokud tím však máš alespoň trochu prsty v tom, že u nás konečně tenhle komiks vyšel, jsme ti vděční. A stejně tak nakladatelství Crew, které podle všeho muselo tohle dílko vyjednávat dlouho a přizpůsobit se mnoha požadavkům původních vydavatelů.

 

A teď je tady. Jedno ze základních děl populárního subžánru science-fiction, kyberpunku, které využívá rozmanitou paletu jeho témat a typických prvků – vysoce technologickou, nicméně poměrně korupční a prohnilou společnost, prolínání člověka a strojů s tím, že mnohdy už není úplně přesně patrné, kde první končí a kde druhé začíná a kdy člověk vlastně přestává být člověkem… Však to znáte. S velkou pravděpodobností se vám některé z děl značky Ghost in the Shell nevyhnulo – ať už americký film, geniální anime Mamorua Ošiiho nebo jeho další díly a související seriály.

 

Oproti tomu nejslavnějšímu – Ošiiovu anime – je manga až překvapivě odlišná. Rozdělená je na 9 kratších povídek (z nichž některé očividně sloužily jako „náboje“ do celistvého příběhu filmu), filozofie je na jejích stránkách výrazně méně, a přestože se totožně soustředí na „majora“ Motoko Kusanagi, přeci jen mají v komiksu výrazně více prostoru vedlejší postavy kolem ní… a komiksu Masamune Shirowa nechybí nadhled.

 

A tak Motoko či lidé kolem občas slušně zavtipkují (většinou s podtržením humoru v podobě karikované kresby) mezi řešením případů korupcí, boji s kyberteroristy, roboty, hackery a podobnou havětí, které se v devítce často vysoce oktanových povídek objeví víc než dost.

 

Překvapivé je, v jaké míře Shirow čtenáře účelně zahlcuje informacemi (podobně jako internet dnes) – nejčastěji poznámkami o jeho světě: od popisu technologie, přes filozofii, sociologii až po vysvětlení, proč co v komiksu ne/nakreslil přímo takto. Sice nejprve upozorní, že byste neměli číst poznámky spolu s mangou, ale síla zvyku se nedá zastavit a ten text pod panely přímo svádí… Díky své zajímavosti však rozhodně nejsou vyhozeným časem.

 

Jste-li fanoušci mangy, kyberpunku nebo jenom značky Ghost in the Shell – tahle kniha je jednoznačné „to musíte mít“.

 

The Ghost in the Shell, Vol. 1.
Scénář a kresba: Shirow Masamune
Vydal: Crew, 2017
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 352
Cena: 449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Jakkoli jsem rád, že tahle manga konečně vyšla v ČR, radost pok´někud kalí pár podle mne zbytečných nedostatků: tím prvním je fakt, že u nás vyšla cenzurovaná verze. Chybí tak jedna stránka mangy, ještě ke všemu barevná, kde potkáváme Motoko Kusanagi a její dvě kámošky v poněkud progresivní verzi kybersexu s ekvalizérem s rozsahem do pětinásobku hmatových transformačních zón. Díky tomu zůstává pár poznámek ostatních postav nepochopeno. Tím druhým nedostatkem je překlad, který je – aspoň pro mne – v některých pasážích horší, než původní fanouškovskej překlad mangy (na druhou stranu, v některých pasážích je naopak výrazně lepší, než původní fanouškovskej překlad).
    A mimochodem, už vyšel i druhý díl.

Zveřejnit odpověď