The Legend of Vox Machina: Neznalcův úvod do světa DnD

Mysleli jste, že adaptovat DnD do sledovatelného formátu je nemožné? Že seriál z prostředí legendárních dračáků je oxymoron? The Legend of Vox Machina tyto pochyby vyvrací. The Legend of Vox Machina je……

Mysleli jste, že adaptovat DnD do sledovatelného formátu je nemožné? Že seriál z prostředí legendárních dračáků je oxymoron? The Legend of Vox Machina tyto pochyby vyvrací.

The Legend of Vox Machina je adaptace Dungeons and Dragons kampaně skupiny dabérů zvaných Critical Role. Skupinka přátel začala hrát již v roce 2012, až do roku 2015, kdy se z jejich kampaně stala onlinová web série, se jednalo pouze o soukromou záležitost. Od té doby však jejich popularita jen rostla. Vzniklých 12 dílů nového seriálu je tak z velké části na světě i díky oddaným fanouškům, kteří jej podpořili v Kickstarter fázi a dokonce mohutně překročili původní cíl – místo plánovaných 750 tisíc se vybralo přes 11 milionů dolarů. Odsud už to převzal Amazon Prime, netrvalo dlouho a legendu si teď může během několika málo hodin zkouknout každý.

Seriál sleduje skupinu nájemných žoldáků operujících pod jménem Vox Machina, kteří se shodou okolností stanou hrdiny.
Když se řekne sedm hlavních hrdinů, většině z nás se zatočí hlava leknutím. Není však důvod se bát, tenhle kousek exceluje v prezentování postav, dává si záležet na jejich dostatečném odlišení a zapamatovatelnosti. A to od samého začátku. Už v prvních pěti minutách dostaneme rychlou a přehlednou přehlídku jednotlivých charakterů skupiny. A kdyby to náhodou nestačilo, ještě během první episody dostaneme písničku, která je všechny pěkně zrekapituluje.
Není pochyb, že si tyto postavy zamilujete. Ať už jsou sofistikovaní a čestní, nebo se klaní spíše na stranu roztomilých rošťáků. Malým mínusem, především z příběhového hlediska, je, že mohou místy působit až příliš dokonale. Nejen pro to, jakou silou disponují a jak úspěšní jsou v boji, ale i kvůli tomu, že málo z nich má skutečně špatné vlastnosti. A ne, být otravný se v tomto případě za špatnou vlastnost nepočítá.

Animace není nijak převratná, takové „americké anime“. Nedosahuje sice úrovně Netflixových animovaných hitů, rozhodně ale není úplně k zahození. Zcela vyhovuje formátu. Akční bojové scény šlapou, jak po másle. Je možné, jak už to u úspěšných sérií bývá, že se v další sérii polepší.

Seriál nemá žádné problémy s délkou, počet episod je dostačující, nic nechybí ani nepřebývá. A i přes hutnou a emocionálně náročnou předlohu, jde o nepříliš hlubokomyslnou, nenáročnou podívanou. Některé vulgární narážky mohou sice působit dost puberťácky a mohou dost lidí odradit. Když je dokážete překousnou zjistíte, že ve výsledku jde o kousek perfektně vhodný na odlehčení a zvednutí nálady.

Co se týče obsahu po straně reálií z Dračího doupěte, jde Vox Machina zlatou střední cestou. Kvůli copyrightu nepoužívá názvy kouzel a dělá si tak mnohé „po svém“. Z pohledu prostého ne-dračákaře je to rozhodně výhra. Ke sledování nepotřebuje žádnou tlustou příručku a může si v klidu užít jízdu, bez potřeby cokoliv dohledávat, či dovysvětlovat. Vox Machina má jinak všechno, co ke klasickému „dračáku“ patří. Napětí, vtípky, aura dobrodružství a nečekaných překážek. V tomto ohledu jde jistě o dobrou DnD adaptaci.

Z pohledu někoho, koho DnD zajímá, ale neví, kde má začít, se jedná o super upoutávku. Je o mnoho přehlednější, než snažit se pochytit základy při sledování čtyřhodinového záznamu herního sezení. Zato logicky platí tím, že postrádá kvality improvizace na živo. Nedá se říct, že jedno, nebo druhé, seriál, či jeho původní předloha, je objektivně lepší než druhé, záleží pouze na divákových preferencích a momentální náladě. Takže, pokud máte zrovna chuť na něco rychlého a nekomplikovaného, pak je seriálová The Legend of Vox Machina, něco pro vás.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď