Helon 2: Planeta, na které bude pořádně horko

V nárazové zóně mezi Pozemšťany a Krygery panoval dlouho klid. Ale když se zničeho nic nedaří navázat spojení s planetou Helon 2, zdá se, že mimozemšťané opět kují nějaké pikle. Je tedy logické, že k Helonu 2 vyrazí průzkumná pozemská mise – a brzy začne v dlouho klidné zóně pořádná mela!

S Alešem Holaněm se čtenáři mohli seznámit zatím jen prostřednictvím jeho prvotiny s názvem Agent Samantha Parksová. A Helon 2, přímé pokračování dobrodružství pozemské tajné agentky, se opět ponese v duchu svižné akce a lehkého čtení.

Vzhůru ze Země!

Zatímco v prvním pokračování série jsme zůstali spolu s hrdiny na Zemi, v Helonu 2 se (konečně) vypravíme do kosmu. Nečeká nás nic jiného než dlouho avizovaná průzkumná mise, protože když se planeta, tedy přesněji Helon 2 zmíněný v názvu knihy, přestane ozývat, panuje důvodné podezření, že v tom mají prsty Krygerové. Nezbývá než dodat důkazy, což se snadno řekne, ale hůř udělá.

Na palubu jednoho z mnoha průzkumných plavidel se nalodí i tandem hrdinů známých z předchozího dílu. Samanthu Parksovou doprovází výstřední John Smith, který se bůhvíproč měl zúčastnit této výpravy za každou cenu. A jak tomu bylo i v předchozím dílu, ukradne si John velkou část čtenářovi pozornosti jen a pouze pro sebe. V podstatě od prvních scén je jasné, že je na tomhle chlapíkovi něco „v nepořádku“, že je toho spousta, co o sobě neříká…

Od samého počátku je jasné, v jakém duchu se kniha ponese. Dočkáte se velkého množství akce – nejprve si trochu zastřílíte s hrdiny v kosmu a pak hurá na průzkum povrchu nepříliš komunikativní planety. Zároveň se však tentokrát Aleš Holaň mnohem víc věnuje postavám – jak Samantha, tak zejména John, nabízí náhledy do své minulosti; díky tomu získávají hloubku a nechávají čtenáře, aby si k nim vytvořil hlubší vztah. Na oddechovou četbu je jejich propracování lehce nadprůměrné a staví solidní základ ke čtenářské zvědavosti a touze po přečtení dalších dílů. Zejména John by mohl být do budoucna tahákem.

Pár výtek by se našlo

Pokud se podíváme na Helon 2 optikou nenáročného čtenáře, kterému je kniha určena, je vše v pořádku. Vysoké tempo od prvních stran, zajímavá a různorodá akce proložená tu a tam zajímavým nápadem – zkrátka svižná oddechová zábava. Přesně tak chtěl Holaň svoji knihu stylizovat a podařilo se mu to. Zapomenout nesmíme ani na humor a nadsázku, která se také dostane ke slovu poměrně často.

Náročnější čtenář by ale mohl mít několik výtek. Některé scény a události jsou (záměrně?) zjednodušeny až příliš. Příběhu by slušelo místy trochu víc „masa na kostech“, i když je jasné, že vysvětlování by děj zdržovalo a rozbíjelo tempo.

Dočkáme se i několika nepříliš logických věcí (a opět: kdo by se v podobných typech příběhu pitval v logice?), a nechybí ani klasický supermanský syndrom, kdy hlavní hrdina s pomyslným hrnkem kafe v jedné ruce vykostí mnohonásobnou přesilu. Ale i tady je nabídnuto jakés takés vysvětlení. Některé zvraty bohužel také příliš nefungují, protože nepůsobí přesvědčivě…

Ale rozhodně se podařilo nachystat několik háčků, které ve čtenáři probudí zvědavost a přinutí ho pokukovat, jestli náhodou nevyšel další díl série. Některé otázky jsou zodpovězeny, ovšem často jen proto, aby přinesly otázky další, mnohem rozsáhlejší a zásadnější. O tom, že je v plánu další díl, není pochyb – tak už aby to bylo!

S nostalgií jsme zavzpomínali na podobné sešitové brakovky typu Mark Stone či Agent JFK. Helonu 2 totiž malý formát sluší a k charakteru knihy dokonale pasuje. A je i stejně zábavný a našlapaný akcí! Zkrátka, ideální čtení na cesty, u kterého vypnete a jen se povezete na vlně dobrodružství a akce.

Aleš Holaň: Helon 2 (Agent Samantha Parksová II.)

Vydala: Pointa, 2022

Obálka: Jiří Dvorský

Počet stran: 152

Cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď