TV tip: Hvězdný prach (17.12, 20.00, Nova)

Vánoce jsou časem pohádek a jedna z těch za poslední dobu nejpovedenějších přichází na naše obrazovky. Hvězdný prach je volnou adaptací románu amerického multimedialisty (dle vzoru multinstrumentalista) Neila Gaimana, guru na poli literárním, scénáristickém (film, seriál i komiks) a v poslední době také režisérském. Přestože má film s knihou mnoho společného (název, většinu postav a první polovinu děje), vydává se vlastní cestou. Výsledkem je velice povedená a komplexní podívaná, které nechybí vůbec nic: obsahuje vtip, romantickou lásku, akci i napětí.

Hvězdný prach
hvezdnyprach2
hvezdnyprach3
hvezdnyprach4
Hvězdný prach

Tristan (docela neznámý Charlie Cox, jehož status se nezměnil ani po tomto snímku) je prosťáček z anglické vesnice Zeď (obehnané opravdovou zdí, která vesnici chrání před tajemným a magickým světem), jenž by udělal cokoliv, aby získal svoji milovanou Victorii. Například výpravu do zapovězeného světa pro spadlou hvězdu. Jenomže ne všechno musí být vždy takové, jak se na první pohled zdá…

Na druhé straně zdi se v tomtéž okamžiku, kdy je Tristan na prvním rande s Viktorií, rozhoduje o dalším osudu království Hromotvrz. Umírající král vyčte svým synům, že se nepozabíjeli dříve, než měl možnost předat žezlo tomu poslednímu žijícímu, načež vrhne z okna magický náhrdelník, a ten člověk královské krve, který jej nalezne, se stane králem. Všichni tři zbylí bratři se vrhají po své jedinečné příležitosti, jenomže ne všechno musí být vždy takové, jak se na první pohled zdá…

Yvaine je hvězda, která si myslí, že ji nikdy nemůže nic sestřelit z oblohy, natožpak nějaký náhrdelník. Jenomže ne všechno musí být vždy takové, jak se na první pohled zdá…

Hvězdnému prachu se nedá upřít pohádkově naivní děj (s jedním vyloženě nepohádkovým, až parodickým dějovým zvratem), jejž mu však ve vší jeho pozitivnosti rádi odpustíme. I díky krásnému prostředí (některé lokace byly natáčeny na malebném Islandu). Rozhodně se ani nedá tvrdit, že je snímkem pro děti, nedej bože pro ty nejmenší. Ne všechny vtípky mi přijdou pro ně pochopitelné, přesto i dětem se bude Hvězdný prach líbit. Jsou tam kouzla, jsou tam souboje, co víc si můžou přát?

Jedním z hlavních pozitiv snímku je ohromná sympatičnost hlavních postav a výkonů jejich hereckých představitelů. Claire Danes (Yvaine) si vybrala nádhernou roli a je naprosto okouzlující. Charlie Cox zdatně sekunduje své zkušenější kolegyni. Dokonce i zlá čarodějka Lamia se stále krásnou tváří (a postavičkou!) Michelle Pfeifer je čímsi sympatická, o transvestitním kapitánu Shakespearovi ve skvělém podání Roberta De Nira nemluvě, stejně tak jako o Marku Strongovi, jehož věčně naštvaný cílevědomý Septimus je rovněž skvěle zahraný. Drobná rolička Ricky Gervaise potěší.

Na herce měl režisér Matthew Vaughn, jenž stojí i za letošním hitem Kick-Ass, rozhodně šťastnou ruku. V jeho výběru mu nezabránil ani nepříliš vysoký rozpočet a s ním úměrné výše honorářů. Je dobré vědět, že existují i herci, kterým nejde jenom o finanční stránku jejich práce. Bez kohokoliv výše zmiňovaného (u De Nira to platí dvojnásob) by celý snímek ztratil grády.

Kde se ovšem nízký rozpočet projevuje, jsou digitální triky. Dokonce i před třemi lety byly na mnohem větší úrovni, s trochou fantazie diváka však nejde o nic, co by se nedalo překousnout. Matthew Vaughn odvedl skvělou práci, Hvězdný prach ani na okamžik nenudí i přes stopáž 128 minut. Jak se ukázalo v Kick-ass (a doufejme, že se ukáže znovu třeba ve filmu X-men: First Class), nešlo o pouhou náhodu – tenhle chlapík má nejen překrásnou manželku, ale i talent.

Pět hvězdiček si zaslouží také hudba Ilana Eshkeriho. Ačkoliv se jedna z jeho skladeb zdá podobná úryvku z Pána prstenů (kdo je dneska vyloženě originální, že?), rozhodně jde o jeden z nejkrásnějších soundtracků posledních pěti let.

Je takřka pravidlem, že knihy jsou lepší než snímky podle nich natočené. Hvězdný prach je případem, kdy se kvalita obou děl vyrovnává, pokud rovnou film nepřevyšuje svou románovou předlohu. Proto neváhejte právě dnes, tedy v pátek 17. 12., ve 20:00 zapnout televizi Nova a užijte si tu nejkrásnější pohádku, která byla v posledních letech natočena. Pokud Hvězdný prach v pátek nestíháte, nezoufejte, Nova jej (nepochopitelně) opakuje hned druhý den ve 14:15.

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

19 komentářů

 1. “Nova jej (nepochopitelně) opakuje hned druhý den ve 14:15.”

  Ale no tak, oba víme, že jde o prachy. Spousta lidí v pátek nestíhá nebo se na to podívá i podruhé. Určitě to bude mít větší sledovanost než nějaká trapná komedie 🙂

 2. Opakování do 24 hodin se počítá jako jedno promítání… takže práva na druhý zůstanou a nepropadnou

 3. Film jsem viděla v kině a docela mě zklamal. Knihu jsem nečetla, ale nalákal mě trailer i herecké obsazení. Přišlo mi to zdlouhavé a nudné.

 4. to Renča
  U mě právě naopak – trailer se mi vůbec nelíbil, přišel mi hodně nudný, ale pod tlakem okolí 🙂 jsem nakonec do kina šla a byla velmi příjemně překvapena. Nádherný film, podle mě lepší než knih.

 5. Knihu jsem bohužel nečetl,film mě v kině nadchl. Teď ještě uvidíme jakým blabingem to TV N@va zprasí…

 6. Krásná pohádka! Leč nováckou verzi si nechám ujít, raději si pustím dvd bez reklam a bez dabingu

 7. Hvězdný prach byl naprosto boží film, po dlouhé době a na dlouhou dobu. Chvíli mi trvalo, než jsem poznala Claire Danes na blond:) Závěrečná šermířská scéna-nescéna mezi Victoriinými nápadníky mě sestřelila ze sedadla smíchy:) I detaily byly promyšlené, kdo si všiml vany plné modré krve?:)))

 8. willis – Díky za info, o něčem takovém jsem dříve neslyšel…
  passa – Jo, modrá krev působí vyloženě Gaimanovsky (i když v knize tuším nebyla :D), ale co souboj mezi Tristanem a “Septimem”? Lahůdka.

 9. willis – Díky za info, o něčem takovém jsem dříve neslyšel…
  passa – Jo, modrá krev působí vyloženě Gaimanovsky (i když v knize tuším nebyla :D), ale co souboj mezi Tristanem a “Septimem”? Lahůdka.

 10. to wiwi
  Prostě jsem šla na film s přehnaným očekáváním, a to většinou pak nedopadá dobře. Čekala jsem fantasy a dostala pohádku, někdo možná řekne, že to je to samé, já to nějak vnitřně rozlišuju, ne že bych měla pevné hranice, ale, no… tohle je prostě pro děti.

 11. já považuji film za lepší, kniha mě tolik nechytla. Ale to můžeme porovnávat jen stěží, že. Protože film a kniha jsou dvě odlišná media, která pracují na odlišných principech. Hlavně filmová adaptace Hvězdného prachu je skvělá v tom, že se tak striktně nedrží knihy a že tvůrci přišli s vlastními nápady.

 12. Kniha je lepší.S filmem jsem taky spokojená,pěkné obsazení – fajn pohádka.

 13. díky
  Díky za tip, včera jsem se po únavném dni v práci u Hvězdného prachu dobře pobavila. Fakt paráda. Na modrou krev ve vaně jsem si dávala pozor – nezklamala, parádní byly hned na začátku ty pozorující očička v lahvi 🙂 Opravdu hezký. Takových fantasy pohádek jen víc!

 14. prostinká pohádka vyčnívající nad dnešní filmovou nabídku
  I já sem se po dlouhém pracovním dni mrknul. Hezké fantasy prostředí, vlastně nulový děj a okouzlující Michelle Pfeiffer. Po filmu sem si říkal, no na pátek takový pěkný E-čko.
  Ráno po probuzení sem si říkal, sice je to hloupoučké až to tříská dveřma, ale vlastně mi to utkvělo v hlavě jako nadprůměr nad tím balastem co se dá v TV shlédnout a hlavně jako nadprůměr z toho co se teď točí.
  Chybí tam krev, chybí tam masakr a chybí hrubost dnešní produkce ať už filmové, herní nebo knižní.
  Já sem vlastně spokojený a pusobilo to jako pohlazení po duši, které dnes defakto u všecho chybí. Usnul sem jak nemluvně s čistou hlavou 🙂

 15. Kniha jest o něčem jiném a říkám díky za to. Více takových pohádek, v laskavém stylu Goldmanovi Princezny Nevěsty.
  Ad “Jeden z nejkrásnějších soundtracků posledních pěti let.” Bráno od nynějška nebo od premiéry filmu?
  A nesouhlasím. Eshkeri není Zimmer (díky Bohu), ale ani Goldsmith. Hudba je tam příjemná, svižná, ale do paměti se mi nezaryla.

 16. to Martin K.
  Inu, je to zřejmě dost subjektivní, protože soundtrack z Hvězdného prachu řadím mezi svých TOP 10 (kdežto například moje přítelkyně jej prohlašuje za svou jasnou jedničku…)

Zveřejnit odpověď