Vikingové

Rok 922. Ahmad Ibn Fahdlán je básníkem na dvoře bagdadského kalifa. Za svedení vdané ženy je jmenován vyslancem Arabské říše na dalekém severu. Na řece Volze se jeho karavana setkává……

Rok 922. Ahmad Ibn Fahdlán je básníkem na dvoře bagdadského kalifa. Za svedení vdané ženy je jmenován vyslancem Arabské říše na dalekém severu. Na řece Volze se jeho karavana setkává s výpravou Vikingů, kteří právě pohřbívají zemřelého náčelníka. Fahdlán je drsnými zvyky seveřanů šokován. Řešení následnických sporů v rámci večeře čistým sekem do bratrova břicha nebo živou oběť při pohřbu dokáže ještě vydržet. Když je mu ale nabídnuta na umytí voda, ve které konalo ranní hygienu už deset chlapů a poslední se do ní ještě vysmrkal, pochopí, že být vyslancem tady, není odměna, ale trest. Do tábora Vikingů přijede mladý syn krále Hrothgara, vládce vzdálené země na severu, aby nového náčelníka Buliwyfa požádal o pomoc v boji se strašlivým nepřítelem. Buliwyf a dalších jedenáct bojovníků se rozhodne vydat na válečnou výpravu, ale do třináctky, kterou určila kmenová čarodějnice, jim chybí ještě jeden válečník a Fahdlán má tu smůlu, že je to právě on. Zbytek děje je jako Sedm statečných, jenže ve třinácti. Uvidíte hrdinný boj dvanácti Vikingů a jednoho Araba s hromadou divochů, který většina Vikingů a mezi nimi i Buliwyf nepřežije. Ale nebojte všechno dobře dopadne a divák zjistí, že nepřátelé nejsou démoni, ale banda lidojedů. Kdybych měl film zhodnotit jediným slovem, řekl bych průměr. Docela jsem se na něj těšil, protože scénář dělal Michael Crichton podle své knihy Pojídači mrtvých. Ale ono se to nějak nepovedlo. O ostatních bojovnících se nedozvíme vůbec nic. A dlouhou dobu ze začátku filmu, jsem si pořád říkal, kdy se už konečně začne něco dít. Ale Vikingové zase nejsou špatný film. Řekl bych to asi takhle, jestli chcete jít do kina a nevíte na co – jděte na Vikingy a když je neuvidíte, vůbec nic se nestane.
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. přílba
  Jeden z party Vikingů nosí gladiátorskou přílbu ze starověkého říma!!! Tomu říkám pakárna! Že by točili Galdiátora i Vikingy (taky pěkný překlad Třináctého bojovníka) jedni a titíž herci a nestihli se převlíkat?

 2. 13th Warrior
  Vikingové mohli být vskutku dobrým filmem kdyby nedošlo k rozporu mezi režisérem a Crichtonem.každý měl jinou představu a to se také na filmu podepsalo.Srovnejme bitvu točenou režisérem-ohnivý drak(a la Ryan) s poslední dotáčenou jen Crichtonem,který měl na mysli spíše heroičtější pojetí bojů nežli akční.
  Vikingové se mi líbili,avšak chápu že mnoho věcí zde bylo nedodělaných,ale mě si prostě Vikingové získali…

 3. Vikingové
  Lákal mě především název. Bohužel jsem se ve filmu trochu zklamal, i když jsem si tu a tam přišel na své. Souhlasím s článkem: “Jestli chcete jít do kina a nevíte na co, jděte na Vikingy, ale když je neuvidíte, nic se nestane”.

Zanechat odpověď