Andrzej Sapkowski – Stříbrný meč

Zaklínač – Stříbrný mečAndrzej Sapkowski Udeřil neomylně, stejně jako tolikrát předtím, středem délky ostří, a okamžitě, nevypadávaje z rytmu svých pohybů, udělal čtvrtý krok a následný půlobrat. Čepel, při dokončení……

Zaklínač – Stříbrný meč
Andrzej Sapkowski

Udeřil neomylně, stejně jako tolikrát předtím, středem
délky ostří, a okamžitě, nevypadávaje z rytmu svých pohybů,
udělal čtvrtý krok a následný půlobrat. Čepel, při dokončení
obrátky již volná, jej následovala, strhávajíc za sebou spršku
červených krůpějí. Havraní vlasy se vzduly, rozletěly a za-
vlály v povětří – vlály, vlály, vlály …
Hlava padla do štěrku.
Je netvorů stále méně?
A já? Co jsem já?
Kdo to tak křičí?
Ptáci?
Žena v kožíšku a modré sukni?
Růže z Nazairu?
Jaké ticho!
Jak pusto. Jaká prázdnota…
… ve mně.
{str. 73-74, povídka Zrno pravdy)

Jak jistě víte, Andrzej Sapkowski začínal jako autor skvělých povídek a teprve poté, co se jimi dostatečně proslavil, vrhl se do psaní románové ságy. Ale již v průběhu psaní povídek se v jejich pozadí počínají rýsovat souvislosti a pomalu se vynořuje základ románu (v této sbírce je to povídka Otázka ceny).
Sbírka začíná povídkou Zaklínač – vůbec prvním příběhem o nelidském mutantovi a vraždící stvůře, Geraltovi. Sledujeme příběh námezdného zabijáka, jehož úkolem je odčarovat královu dcerku přeměněnou ve strigu. Zjišťujeme, že Geralt je cynik, nebere si žádné servítky se zabíjením (kupříkladu v hospodě odrovná tři týpky jen kvůli tomu, aby upoutal pozornost). Z tohoto popisu by se mohlo zdát, že jde o klasický “Conan” příběh. Není tomu tak. Geralt nedělá nic bez rozmyslu, nejedná nelogicky. Sapkowski v této povídce předvedl, že dokáže mistrně popisovat souboje, smrt a “vyhřezlé vnitřnosti”, ale každý čtenář si zároveň uvědomil, že na tom příběh nestojí. 
Před pár lety jsem zakoupil balík starších IKARIí a právě v jedné z nich tato povídka byla. Přečetl jsem si ji a okamžitě začal pátrat po nějaké další. Našel jsem už jen Střípek ledu (který je v další povídkové sbírce). Přečetl jsem i tuto povídku a o den později utratil téměř všechny své peníze za tři povídkové sbírky a první tři díly ságy. A nikdy jsem toho nelitoval!
Druhou povídku je pak Zrno pravdy. Mistrně převyprávěná pohádka “O krásce a zvířeti”. Až v Sapkowského verzi se dozvíte, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Právě tato povídka je asi nejlepší z celé knihy. Je to Sapek tak jak bude psát o pár let později. 
Třetí povídkou je Otázka ceny – příběh o jednom osudu a pokusu se mu postavit do cesty. Zde se poprvé setkáváme s několika v budoucnu důležitými postavami – Crach an Craite, Duny, Calanthé … A tato povídka je také prvním stavebním kamenem budoucí románové ságy – právě v ní se dozvídáme, jak došlo k propojení osudů Geralta a Ciri.
Cesta, z níž se nevrací je povídkou poslední a odlišnou od třech předchozích. Nesetkáváme se v ní s Geraltem, hlavní postavou je čarodějka Visenna (o jejímž vztahu s Geraltem se dozvíme mnohem, mnohem později). Je to vlastně jednoduchý příběh o boji s čarodějným odpadlíkem a jeho magicky vytvořenou stvůrou terorizující kraj, i když jak je u Sapkowského zvykem, příběh trochu netradiční.
V závěru knihy naleznete rozhovor s Andrzejem Sapkowským, v němž se nachází jedna “osudová” věta …
Připadá mi nepravděpodobné, že by se najednou objevil “slovanský Tolkien”, s epickým, kultovním příběhem, jež by otřásl světem – i kdyby jen světem ležícím východně od Odry.
K tomu je málo co dodat. Ach jak strašně se Sapkowski v roce 1993 mýlil
Takže jaké je mé hodnocení? Povídky jsou to určitě skvělé, i když se vlastně týkají jen soubojů. Pomalu ale jistě se v nich však začíná ukazovat směr, kterým Sapkowski půjde později, a za přečtení stojí bez nejmenších pochyb.
Povídky z této sbírky, dvou následujících a sbírek Maladie a Tandaradei! seřazené do logické posloupnosti znovu vycházejí ve sbírkách Zaklínač I. a Zaklínač II.

Jméno Zaklínač: Stříbrný meč
Autor Andrzej Sapkowski
Vydavatel, rok vydání Winston Smith, 1993
Počet stran 221
Cena 89,- Kč
Další Překlad Stanislav Komárek
Jiří Pilch, Dittmar Chmelař
Roman Sochor
Hodnocení 75%

Napsal (c) Jan Čeřovský, 24.6.2000
E-mail: Cerovsky@jcsoft.cz
URL: http://www.jcsoft.cz & http://www.jcsoft.cz/fantasy/

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

  1. Recenze dobrá, Jinak i když je Sapkowski obdivovaný, myslím, že semlel, co se dalo a vykradl Tolkienovy postavy. Prostě nic nového pod sluncem. Pouze je to dost dílů a tak je co číst.

  2. Neřekl bych,že ukradl Tolkienovi postavy…Narozdíl od těch Tolkienovích se nedělý přímo na dobrý a zlý.A taky i hlavní hrdinové mají svoje chyby,což Tolkienovi postavy postrádájí.Ale nic proti Tolkienovi.

  3. No Tolkien je určitě lepší, al [FP: omlouvame se, text nahradili hackeri a nelze obnovit ze zalohy :o(]

  4. These days, floral prints decidedly on “Fendi Replica”:http://www.lepassagetoindia.com/about.html Handbags are acceptable added fashionable all year round. From rosettes to roses, floral handbags are there to admonish women that seasons should be forgotten. It is as if winter could be set abreast and anyone could go beeline into spring. Bounce and summer are the accepted seasons if floral prints in accoutrements are in vogue. Women who adulation flowers use floral handbags as a average that accredit them to absorb floral trend into outfits. Many brands http://www.the-bags.com and designers logically ambition getting accepted for annual blooming and printed covering and agitate bags. Some handbags are advised and fabricated to attending like huge flowers. In a lot of cases, floral handbags are in address and are added ambrosial to women of all ages and contest than their acceptable counterparts. But nowadays, that is acutely not the case. Such handbags are now accessible anytime of the year.The additional distinguishes louis vuitton “Replica bags”:http://www.the-bags.com, lies in his estimation of a hundred and fifty years of biking arts, there is no change due to age astern in history, whether it is added than one hundred years ago in Europe,is still the twenty-first aeon about the world,louis vuitton assume to accept is a appearance symbol.

Zveřejnit odpověď