Vyřeší šestá série Vikingů otázku kdo se stane králem celého Norska?!

Už osm dlouhých let běží příběh o statečném válečnickém národu Vikingů. Loňský rok se ovšem brány Valhally otevřely a přivítaly poslední řadu této dlouhé ságy o farmáři, který se stal králem, a o jeho synech. No a co čekat? Co jiného než hádky bratříčků Lothbroků, krev, sex a boj o trůn i osud celého Norska.

VÝCHOD ÚTOČÍ

Už jsme navštívili anglické království, franckou říši, středomoří nebo Island, ovšem tam, kam jsme se s dynastií Lothbroků nedostali, byla říše východních vikingů, drsných Varjagů z dalekého Ruska. Na scénu přichází ruský kníže Oleg a s ním i nové prostředí a nová zápletka. Samozřejmě ústředním centrem dění zůstává norská osada Kategatt, kde se divák potkává se starými známými postavami jako je Bjorn Železný či legendární štítonoška Lagherta.

Zajímavým postřehem je fakt, že ačkoliv se jedná už o druhou sérii, kde se neobjevuje nezapomenutelný Ragnar Lothbrok, stále je o něm řeč či zmínka v každé epizodě od doby jeho skonu. Stále slyšíme o Ragnarově snu, o starých dobrých časech, kdy žil a vládl, nebo je jeho jméno zmíněno v každém oslovení všech jeho synů (Toto je Ivar Bezkostý, syn Ragnara Lothbroka atp.).

ÚSVIT ZBARVENÝ KRVÍ

V určitém ohledu je tak první půlka závěrečné řady skutečně průlomová. Nové lokace, postavy a poprvé boj o korunu celého Norska. Pozitivně určitě hodnotím skvělou režii, neotřelé vylíčení vikinských bitev, které se nespokojí pouze se sekerou či mečem, a nakonec i výborný herecký výkon všech aktérů severské ságy.

Problémový je děj. Motiv zůstává stále stejný a pouze se opakuje v různých obměnách. Vždy bratr zápasí s bratrem, poražená skupinka uteče, potká nové přátele a čas od času i zavítá do nového prostředí – a pak se vrátí s větší armádou, vůlí a silou a jde si zpátky pro to, o co v předchozím boji přišla. Do toho je sice vloženo pár dalších zápletek, ale jinak scénář v mnohém stále sází na to samé. Je ale třeba říci, že motiv je stejný jen u jedné dějové linky. Nové příběhy z raně středověkého světa severských bojovníků dokážou být stále dost poutavé, zajímavé i překvapivé, jako právě již zmíněný boj o norský trůn, který zpočátku nemá s bratrskými spory mnoho společného.

Pro věrné fanoušky bych doporučoval připravit si pořádný balík kapesníků. Loučení bude krvavé, dojemné a smutné. I když prozatím dáváme vyprávění sbohem jen napůl, tak i přesto bych rád pochválil ztvárnění určitých nostalgických momentů, které každého zarytého příznivce díla zahřály u srdce.

 

BÝT STÁLE MLÁD

Závěrečnou řadu jsem vám již ve zkratce zhodnotil. Nyní si dovolím takové krátké zamyšlení. V tuto chvíli oslovuji všechny fanoušky severského vyprávění. Všimli jste si někdy rozdílu mezi mužskými a ženskými postavami? S výjimkou Lagherty v podstatě žádná ženská hrdinka v průběhu dění nezestárla. Zato proměna mužů je již od první série dosti značná. Je tedy celkem legrační, položit si na závěr otázku, pro koho byla tato severská sága skutečně celou dobu určena? Jestlipak ona náhodou genderově nevyváženě nemířila pouze na jednu část publika? No, posuďte sami.

 

HODNOCENÍ: 7/10

 

Název: Vikings (Vikingové)

Žánr: Akční, historický

Režie: David Frazee a další

Scénář: Michael Hirst

Kamera: Owen McPolin a další

Hudba: Trevor Morris

Hrají: Katheryn Winnick, Alexander Ludwig

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď