A teď tě pošlu zpátky do pekla, gringo!

Dramatická hudba linoucí se z rozladěného klimpru obsluhovaného podnapilým rádobymuzikantem. Do baru vchází drsňák s kolty proklatě nízko. Barman leští pult, mouchy líně bzučí. Jeden z hostů se na příchozího ošklivě podívá – ten tasí kolt a udělá mu v hrudi slušivou díru. Štamgast se oklepe a huhlavě poznamená: „To už si tenhle tejden třetí. Od tý doby co sme tu zombíci jsou všichni nějaký podrážděný.“ A nezřetelná postava Prastarého v koutě se pousměje.

Ačkoliv by se jména Joe R. Landsdale a John L. Landsdale vyjímala skvěle na plakátech s výrazným nápisem WANTED, najdete je na obálce knihy Odměna z pekla. A možná se pozastavíte i nad tím, co dělají na Divokém západě zombíci? Inu, odpověď je jednoduchá: bratři Landsdaleové si splnili svůj sen nacpat do jedné knihy všechno, čemu fandí, a společnými silami stvořili dílo vskutku ďábelské. Smíchali kovboje, nemrtvé, peklo i se samotným vrchním pekelníkem, Lovecraftovy Prastaré, magii, černý humor, nadsázku a dávku stříbra – a výsledkem je parodický zombie western říznutý Cthulhu.

Tak vás tady vítáme

Odměna z pekla začíná jako klasický western. Lovec odměn Smith vleze do baru, nechá se uhranout místní kurtizánou, pak si to rozdají (ale no tak!) s místním drsňákem non plus ultra pěkně na férovku a je po srandě. Smith totiž špatně odhadne délku doutnáku u dynamitu a putuje pěkně po kouskách rovnou do pekla.

Jenže vrchní pekelník s ním má dočista jiné plány než uspořádat velkolepou grilovačku se Smithovou duší jako hlavní hvězdou. V tom zapadákově jménem Falling Rock, kde se náš pistolník rozprskl na tisíc a jeden kousek, totiž začíná působit prastará magie a za úplňku má strážce brány, což je shodou okolností právě ten místní drsňák se kterým má náš hrdina nevyřízené účty, provést do našeho světa bandu Prastarých. A protože ti jsou mocnější než Vládce pekel, logicky je tomu potřeba zabránit.

Nejvyšší pekelník tedy pošle Smithe zpátky na svět – tedy, on mu dá vybrat a to smažení a visení na pekelných hákách zkrátka není příliš lákavé, takže to není žádné těžké rozhodování – a do batůžku mu na cestu přibalí pár vychytávek.

Na divokém západě mrtvo

Bratři Lansdaleovi se rozhodli netradiční kombinaci hororu a westernu pojmout s těžkou dávkou nadsázky. Tím vzniká třecí plocha mezi atmosférou, na které by měl být horror postaven, a nevážným pojetím. Výsledkem je „filmové“ béčko, které nemá příliš čím překvapit, ale rozhodně má potenciál skvěle bavit. A ani ta atmosféra nakonec nechybí, byť dostane šanci se urvat ze řetězu naplno až v samém závěru.

Falling Rock je zamořen zombiemi, ghúly a další nemrtvou havětí, které šéfuje ještě mnohem drsnější šéf / strážce brány. To Smith má proti přesile k ruce jen kolty nabité stříbrem, pár pistolníků nevalné kvality včetně oné kurtizány ze saloonu a pár es v rukávu (a to doslova). Ale o tom jak nerovný souboj dopadne snad nikdo nepochybuje, ne?

Bohužel, tahle brakovka trpí několika neduhy. Za prvé: je to kniha takříkajíc na jedno použití. Čtení si užijete na plné pecky, o tom žádná. Ale s největší pravděpodobností už se k ní znova nevrátíte.  S tím se pojí druhá věc, kterou je třeba vypíchnout. Děj je přímočarý, plný akčních scén, předvídatelný… zkrátka jednoduchá a dlouho předem jasná linka, u které v podstatě zbývá jen rozluštit jak dopadne finální konfrontace.

Na druhou stranu je Odměna z pekla dobře napsaná. Děj má švih, v podstatě pořád se něco děje, dialogy nejsou hloupé a slovní přestřelky mezi postavami baví. Charaktery jsou poměrně šablonovité a nechybí ani notně přepálený vývoj od umím vystřelit až po ustřelím mouše křídla za letu, ale do celkového pojetí zapadnou ideálně. Text je prošpikován hláškami (místy možná trochu na sílu), černým humorem a nechybí ani krátké odklony od hlavního děje s cílem ukázat nějakou drobnou epizodku.

Bratrskému tandemu nechybí invence, i vraždit se dá stylově a zábavně. Snad jen ten hlavní záporák nebudí ve čtenáři ten potřebný „badass feeling“; prostě mu to úplně nevěříte.

A ještě jednu výtku si dovolíme: redakční práce na Odměně z pekla je dost odfláknutá. V textu je moře překlepů a stylistických nedorazů, což výsledný dojem poněkud kazí.

Takže si to shrňme: Odměna z pekla je zábavná jednohubka plná nemrtvých, hrdinů s kolty proklatě nízko a svištících kulek plněných stříbrem. Ve vedlejších rolích Satan a Cthulhu. Najdete u všech dobrých knihkupců!

Joe R. Landsdale a John L. Landsdale: Odměna z pekla

Vydal: Fantom Print, 2020

Překlad: Zdeněk Milata

Obálka: Raymond Swanland

Počet stran: 256

Cena: 259 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď