Agent JFK na Smíchově! (reportáž z JFK conu)

Agent John Francis Kovář se po misích v paralelních světech rozhodl zůstat v naší realitě a jedno páteční odpoledne strávit ve společnosti svých fanynek a fanoušků v krásném prostředí smíchovské pobočky Městské knihovny v Praze.

JFK con byl už třetí z řady malých knihovnických conů, které pořádá Míla Linc. Vlastně pardon – pokud bych chtěla být důsledná, musela bych zmínit i dva ročníky skvělého CONiáše, které se však nesly v trošku odlišném duchu. Nabídly od každého něco a byly velkolepěji podané, oproti tomu Asterioncon, Labyrintcon i JFK con se zabývaly pouze jedním tématem a návštěvníkům přinesly příjemný zážitek z odpoledne stráveného v komorní a přátelské atmosféře, na dosah knížek, o kterých byla řeč.

JFK con posílil svou neformálnost i tím, že neměl pevně daný program, ale skládal se spíše z volného povídání hostů o všem, co se týká slavného agenta. Jedinou výjimku tvořil spisovatel a vědec Slávek Švachouček, jehož přednáška o paralelním světě se stala nejhumornějším bodem conu. Ale ani to nebylo tak úplně mimo – kromě toho, že téma paralelních vesmírů je Kovářovi pochopitelně velmi blízké, se pan Švachouček zřejmě stane autorem jednoho z budoucích agentových dobrodružstvích.

Con otevřel Marek Opluštil a Martin Stručovský povídáním o fanouškovských stránkách jfk-fans.ic.cz, které se mají narozdíl od oficiálního webu čile k světu. Kromě rozhovorů s autory, reportáží či recenzí a dalších článků se na nich návštěvník v poslední době setká především s tématickými komiksy a stripy. Martin poté ještě krátce pohovořil o fanfiction – povídkách inspirovaných světem JFK – a projektu Další příběhy EF, jehož druhé kolo se bohužel kvůli nevelkému zájmu neuskutečnilo. Pokud tedy máte agenta JFK rádi a nevyoperovali vám autorské střevo, určitě se na výše zmíněné stránky podívejte a zkuste se zapojit.

Interaktivní literární dílnu si připravil Miroslav Žamboch. Společně s ním návštěvníci vymysleli osnovu zcela nového dobrodružství Franka Boormana a kdoví – třeba se někdy tento příběh dostane na stránky série. Krátce popovídal i Vlado Ríša, nejen o jeho připravovaném dílu Agenta, ale i o „konkurenční“ (neboť jak Jirka W. Procházka trefně poznamenal – „JFK se s Markem Stonem spíš doplňuje, než že by si konkurovali“) sérii Mark Stone. Za chybějícího Tomáše Němce, který se conu nemohl zúčastnit z důvodu důležité soukromé akce, výborně zaskočila první dáma ve světě Johna Kováře, Karolína Francová. Velmi zajímavé bylo i povídání Mileny Matějkové, výkonné šéfky celého projektu, která návštěvníkům tuto trochu nevděčnou a tajemnou roli přiblížila. Čas běžel jako voda, a když se ozval výhružný hlas oznamující, že čtenáři mají dokončit svou práci, museli i organizátoři conu zkrátit povídání o zbraních (i s názornými ukázkami – ale nebojte se, nestřílelo se) zbraňového poradce JFK Michaela Střelce Pešťáka, aby se ještě dostalo na Františku Vrbenskou, která svým autorským čtením z dílu Naganty a vlčí máky velmi příjemně historicky první JFK con zakončila.

Kromě hostů se conu zúčastnilo i několik dalších osob, které se v Kovářově světě nějakým způsobem angažují – třeba Monika Jupová, šéfka edice Trifid nakladatelství Triton, jež sérii vydává, Petr Šimčík, webmaster oficiálních stránek, či čtenářka Sea, která si už pomalu zvyká na statut „oficiální fotografky JFK akcí“.

Kdo se tedy vypravil v pátek 29.5. na Smíchov, určitě neodcházel zklamaný. Kromě setkání se zajímavými hosty a povídání o populární dobrodružné fantasy/scifi sérii dostal možnost zúčastnit se i soutěže o tři tašky plné knížek, časopisů a propagačních předmětů knihovny. Takže jediný, kdo snad mohl být nespokojený, byl JWP – na jeho autorské čtení se totiž v časovém presu nedostalo. Nicméně vzhledem k tomu, že se svými poznámkami účastnil takřka celého programu, myslím, že mu to ani moc nebylo líto. 🙂

Fotky i s popisky najdete na www.jwp-prochazka.cz.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. wiwi je zlatá – a sea taky!!!
    Já snad ještě jednou poděkuji Mílovi Lincovi za dokonalé zajištění JFK conu a všem účinkujícím – a zejména fanouškům, že dorazili v nečekaném počtu (v jednu chvíli jich Míla Linc napočítal přes 40).A protože jsem stejně celý con žvanil a uváděl jednotlivé lidi, tak jsem opravdu rád oželel mé čtení, protože povídat a poslouchat bylo pořád něco…A samozřejmě máme v tom případě další tahák na letní FF – moje autorské čtení Dlouhého černého úsvitu :))) Hurá!

  2. to sicco
    Zatím ne, ale sea je nahraje, zpracuje a pošle, pak se objeví na jfk-fans, určitě i na webu jwp a já sem několik z nich dodatečně taky přihodím.

  3. Popisky zítra, ve středu
    uf, uf, to je fofr, nestíhám. A samozřejmě kromě popisek bude i nějaký ten reportek – jako skromné doplnění wiwiny reportáže 🙂

  4. Díky všem, kteří dorazili a kterým se to líbilo 🙂 A hlavně chci ještě jednou poděkovat JWP, který dal dohromady zajímavý program, bez nějžř by JFKcon nebyl ani JFKconem 🙂 Byla to prima akce a je to prima reportáž 🙂

Zveřejnit odpověď