Fotoreportáž z Conu na vrbě 2012

Nakladatelství Straky na vrbě pořádá svá setkání tradičně mezi sci-fi a fantasy knihami v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově. První den letošního června tak opět učinilo, aby jeho čtenáři nepřišli o zprávu o jeho nejvýznamnějších plánech.

Michael Bronec, majitel nakladatelství, se zde ukázal se svou cenou, kterou nedávno obdržel od Akademie SFFH za dlouholetou práci pro SF. Zpovídán Borisem Hokrem mluvil o svých počátcích v „byznysu“, a tím vlastně předkládal zajímavosti o tom, jak k nám fantastika pomalu pronikala.

Ceny pro vítěze tří ročníků Žoldnéřů fantazie

Už v této první části programu se začalo ozývat jméno Broncova oblíbence, zesnulého spisovatele Rogera Zelaznyho. Autorovi byla zasvěcena následující hodina. Zelezny byl znám svým jednoduchým slohem, ale na druhou stranu také bohatou surrealistickou představivostí a vtipným nadhledem. Vliv tohoto stylu psaní můžeme dodnes pozorovat například v tvorbě Simona R. Greena, jehož jméno během diskuze zaznělo. Bronec sliboval blížící se novou verzi vydání Zelaznyho indicky laděné knihy Pán světla, jejíž překlad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Krom toho se nakladatel zmínil o pevném úmyslu vydat druhou část cyklu o Amberu. Ony tituly již v Česku vyšly v režii jiného nakladatelství, jehož jméno se nesmí vyslovit, neboť se na něj nevzpomíná v dobrém.

Boris Hokr zpovídá Michaela Bronce

Technokrati ustoupili, tvůrčí umělci nastoupili. Konkrétně Leonard Medek a Tomáš Bandžuch, vybráni na základě toho, že oba jsou autory kovanými v historii, čehož využívají při psaní fantasy odehrávající se na počátku dvacátého století. Leonard Medek tvoří příběhy pro „Dobrodruha“ Františka Frantu a začínající Tomáš Bandžuch zase napsal zajímavé povídky o prvorepublikovém čaroději-nekromantovi Petru Hanklovi. Tomáš poděkoval Leonardovi za inspiraci, ten mu na oplátku nikterak neuškodil a oba pánové si vzájemně dávali najevo, jak chytří spisovatelé jsou. Díky jejich erudici jsme se dozvěděli pár dalších kuriozit z historie. Nezávazná atmosféra setkání umožnila dvojici lehce pochválit Benita Mussoliniho a návštěvníkům doporučit historickou literaturu, jelikož se prý tak mohou dozvědět mnohem větší fantasknosti, než z četby jejich povídek.

Tomáš Bandžuch a Leonard Medek

Zlatým hřebem bylo představení nových Žoldnéřů fantazie, kteří právě jdou do prodeje. Šestice začínajících autorů/vítězů loňského ročníku vyprávěla o svých zkušenostech s psaním a byla na nich vidět jistá roztomilá nesmělost, ale také inteligence a zapálení pro věc. Otázky jim pokládal další zkušený autor, Martin „Darion“ Antonín. Jakmile Michael Bronec povídkovou antologii pokřtil, společnost se vesele rozešla a část zamířila do šenku U Kacíře, kde se předchozí sobotu konal Eroticon…

Sympaticky zaplněné židle

Darion zpovídá úspěšné autory Žoldnéřů

Ludmila Müllerová, vítězka prvního a třetího ročníku Žoldnéřů fantazie

Dana Rusková s cenou za vítězství v druhém ročníku

Křest sborníku

Fotila Pavla Lžičařová

Podívejte se na reportáž z prvního Conu na vrbě.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

  1. od nakladatele
    Byla to moc příjemná akce; další za rok určitě doporučuji všem, co tuhle prošvihli!

  2. “Otázky jim pokládal další zkušený autor, Martin „Darion“ Antonín” ten vždycky odnese moderování 🙂

    Jinak ty sošky jsou supr, opravdu pěkný. Být Michaelem, snad si je i nechám 🙂

  3. sošky
    Sošky dělal “Miki” Čambal, který vždy různé podobné věci prodává na Fénixconu. Dost se mi líbily, autorům jsem je přesto přenechal rád, neb jejich hodnota je především symbolická. 🙂

  4. Šikovnej. Opravdu je to pěkný. Vkusný, nepřeplácaný, nevypadá to lacině. Opravdu jsem byl příjemně překvapen.

  5. No já na ně čučela se zalíbením :), protože od tohoto šikuly mám stojan na tužky v podobě lidské lebky a dva moc krásné hrnečky, z nichž se sice nedá pít, ale jsou super. Vyfotím, ukážu… Moment :).

Zveřejnit odpověď