Reportáž: Avalcon Speciál 2005

Již třetím rokem k mému scifistickému podzimu neodmyslitelně patří Avalcon Speciál. A jak jsem se mohl přesvědčit, tak tomu není jenom u mně. Na chotěbořském “malém” conu se sešlo přes 400 fanoušků, což je dost i na některé “velké” cony. Letos bylo setkání fanoušků protažené o jeden den, kdy zbytek republiky slavil své založení.

Na čtyřdenním conu jsem strávil pouhé tři dny (čtvrtek jsem vynechal), ale i tak mi tato půvabná a pohodová akce nabídla svou ojedinělou domáckou atmosféru. Sešli se tu bezvadní lidé, které občas vídám v pražském Krakatitu (když už tam jednou do měsíce zajdu) a kupodivu i dost netvorů a jiné verbeže, která se hlásí nebo je řazena k našemu klubu Palantír.

Letošek byl podtrhnut návštěvou vskutku intergalaktického charakteru.Vlad Taupeš Z galaxie Pegasus a současně z kanadského Vancouveru k nám zavítal Dr. Radek Zelenka, respektive herec českého původu žijící v Kanadě, David Nykl. Mimochodem, asi proto přijelo tolik lidí. A rozhodně nebyli zklamáni. Herci jsou, jak známo, skvělými baviči a David také dokázal, že není žádný suchar. Bravurní češtinou odpovídal na všetečné dotazy publika (a tohoto píšícího netvora). Prozrazoval perličky ze zákulisí a všeobecně se nesnažil „spoilerovat“. Byl také například rád, že lidé nelegálně stahují StarGate: Atlantis, protože to seriálu pomáhá zviditelnit se. Navíc na něm bylo vidět, že se báječně baví. Po večerech byl v obležení fanoušků, kteří se ho snažili „ochlastat“. Byl to výborný host. Doufám a těším se, že ho ještě na nějakém tom conu uvidím.

Hvězda letošního Festivalu Vlad Taupeš byl poněkud ve stínu českého Kanaďana. Ono se není co divit. Tentokrát na fanoušcích neprováděl žádné předváděčky svého maskérského umění. Jeho masek jsme si i tak užili dost. Vlad představoval dva své filmové projekty, které hodlá v česku realizovat. Jeden má být na motivy knihy Jenny Nowak Jiná rasa.

Rusko k nám ale expandovalo i jinak. Zejména díky dvojčatům Rudněvovým, kteří nás všechny počastovali fantasy body artem. Ať už šlo o různé bleskovité ornamenty či fantastické tvory, vždy to vypadalo úžasně. Nejvíce pozornosti umělců z Ruska si užila Mara, jejíž kůže rozkvetla neznámými, barvami přecházejícími rostlinami.

Jarek Mostecký s Davidem

Avalcon Speciál dopadl výborně. Těším se, čím nás pohotoví, milí a schopní organizátoři překvapí napřesrok.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. A. S.
    Na A. S. jsem byl letos poprvé. A musím ho označit za con, na kterém jsem si užil nejvíce od časů Rauconů. Pohodová akce, kde jsou fain přednášky i dost času na kamarády. Po skvělé čtvrteční přednášce o BMKKV jsme si mysleli, že nás už lepší zábava nečeká, ale opak byl Pravdou.

  2. My, pořadatelé Festivalu Fantazie a Avalconu Speciálu, jsme také jenom fanoušci a platí, že co si neudělají fanoušci sami, to nemají. Faktem ale je, že při vzrůstající náročnosti účastníků i organizace je stále těžší začít novou akci, která by přežila více ročníků a byla úspěšná. Pořádání conu je záležitost několika stovek hodin dobrovolné práce, zkušeností nasbíraných za několik let, kontaktů na fanoušky a autory pořadů, dostupnosti technického vybavení i vhodných prostor, tradice, neustálého vylepšování, … Takže proto.Akcí je v ČR dost a chce to jen nesedět za pecí. Jak je vidět z reportáží nejen na Avalcon Speciál, je na conech skvělá zábava a je nesmysl čekat, že přijde nějaký con za fanouškem.Díky za pochvaly a těšíme se s vámi na další FF (30.6.-9.7. http://www.festivalfantazie.cz) a AS (27.-29.10 http://www.avalcon.cz)

Zveřejnit odpověď