Ve znamení slaniny – reportáž z FF 2009

…anebo také ve znamení zajímavých přednášek, významných hostů, skvělých zážitků a nových přátel. Či ve jménu nejnovějších filmů, výstavy scifi modelů a obrazů, literárního workshopu a setkání se světovými ikonami hudebního filmového světa. Ale jedna z věcí, na kterou se čekalo a o níž se mluvilo nejvíc, se nenacházela v přednáškových sálech, ale za hlavním barem FF. Slaninové tousty, novinka letošního ročníku a – zcela subjektivně – úžasná dobrota.

Tousty totiž k Festivalu fantazie neodmyslitelně patří. Snad není člověka, který by neochutnal alespoň jeden druh, často tvoří významnou součást fanovských jídelníčků a jedí se ráno, v poledne i večer. Letos k obyčejným, sladkým, ostrým, sýrovým a tuňákovým přibyla novinka – slaninové tousty, a příští rok se možná dočkáme opět něčeho nového. S toustíky se tedy tento rok organizátoři opravdu vytáhli. A s tím ostatním?

Letošní čtrnáctý ročník Festivalu byl se svými jedenácti dny nejdelší v historii. Ti, kdo byli dost šílení (v dobrém slova smyslu) na to, aby jeli na celou dobu, určitě ocenili, že se recepce (mile potěšila změna designu triček a možnost koupit si plakáty ve verzích s a bez nápisů) pro první den přemístila do arény, a tak se v sokolovně už od začátku FF mohlo vesele deskovkovat, kartičkovat, skákat na šipkách a pařit PC hry. Na účastníky, kteří se rozhodli do Chotěboře jet vlakem, navíc čekal před začátkem akce ještě jeden prima zážitek v podobě výluky a náhradní autobusové dopravy. Do uvozovek slovíčko prima snad ani nepatří, protože alespoň ve čtvrtek 2.7. kolem páté ze směru Pardubice na nás České dráhy myslely a poslaly dostatečný počet autobusů, aby nás všechny i s batohy pobraly.

První den byl oťukávací, stejně jako je poslední neděle vždy rozlučková, už od pátku se ale FF rozběhl naplno. Jako každý rok nabídl zhruba čtyřicet linií, k čemuž je nutné si ještě přičíst hry ve všech podobách, nové filmy v kinech, doprovodné venkovní aktivity jednotlivých programů a výstavu scifi modelů a obrazů. FF nezůstává přešlapovat na jednom místě, každý rok přichází s něčím novým, současně však nechává to dobré a osvědčené a ty nejlepší pořady opakuje, aby se je mohli vychutnat i ti, kdo je minule neměli možnost navštívit. Asi nejpopulárnějším nováčkem se letos stal třídenní ComicsCon s přednáškami, besedami a filmy. Z programu zmizel eFcon či třeba Animéra, nahradil je pohanský PaganCon, japonský NipponCon a další linie. Z hlediska anime a mangy se Japonskem zabýval velmi oblíbený AMcon, samozřejmě nesměl chybět i populární MaelströM, který trval po celou dobu Festivalu a přinesl mix kvalitních přednášek, SoundraCon (filmová hudba), MoveCon (taneční workhopy a přednášky) a LOTRcon, stálicemi byl i Trekfest, Gatecon či hororová Studna.

To nejlepší se pochopitelně odehrávalo první, o státní svátek prodloužený víkend, kdy byl do programu zařazen netradičně i Avalcon, jenž většinou tvoří vrchol a tečku celého Festivalu. Byl výborný jako vždy, jen asi nejednoho návštěvníka mrzelo, že v úterý už byla většina hostů zpátky doma a druhý víkend FF tak místo toho, aby ve velkém stylu zakončil celou akci, tak trochu vyšuměl do ztracena. I předávání Aeronautila bylo částečně přesunuto na první pátek, aby si sošku za dlouhodobý přínos fantastice mohli ocenění převzít přímo. Jinak to nešlo, ale je to škoda.
Na Avalconu se svými přednáškami představila většina hostů Festivalu fantazie. Ale kupodivu ne ti největší. Hudebního skladatele Trevora Jonese (například soundtrack k filmu Poslední mohykán) a producenta Jamese Fitzpatricka totiž do Chotěboře přilákal tým SoundraConu; jejich besedy se po zásluze staly nejnavštěvovanějšími body programu. Měl přijet i spisovatel Bruce Sterling, to se nakonec bohužel nepodařilo, jinak tu však návštěvník mohl potkat spoustu osobností české i slovenské (Ondrej Herec) fantastiky; ty, co jezdí pravidelně, i ty, co se na Festival vrátily po mnoha letech. Po dlouhé době přijel Vladimír Šlechta (s přednáškou se zajímavým názvem Proč mají princezny dlouhé vlasy) a Jana Jůzlová (povídání Cestování jako inspirace), několik besed si připravila Petra Neomillnerová, nesměl chybět samozřejmě ani Tomáš Němec, Pavel Renčín či Jiří W. Procházka. Na Avalconu se nejen přednášelo a diskutovalo, ale i křtilo (sbírka povídek Beton, kosti a sny a antologie Memento mori) a netradičně hrálo téměř i divadlo (kdo si myslí, že ho pořad o Agentovi JFK už nemůže překvapit, je na velkém omylu, přesvědčíte se – snad – na Fénixconu).

Druhý víkend v otázce hostů cílil především na fanoušky Star Gate – přijeli dabéři seriálu Kateřina Lojdová a David Prachař. ComicsCon uspořádal besedu s Jiřím Pavlovským a dvouhodinové povídání proběhlo i s Pavel Brndiarem z 1. Československého chrámu Církve Satanovy.

A když už uši nechtěly poslouchat přednášky, mohly se společně s očima zajít podívat na desítky nových i klasických filmů. Největší úspěch však neslavil dvakrát beznadějně vyprodaný Star Trek 11 a Snyderovi Strážci, ale Stmívání, rádoby hororová upírská romance. Atmosféra plná smíchu a potlesku sice asi fanynky filmu pobouřila, ostatní si však promítání skvěle užili.

A jaká byla atmosféra Festivalu fantazie? Přátelská a pohodová jako vždy, takže v říjnu zabalte kufry a přijeďte na FF Speciál, který bude opět rekordní a bude trvat celých šest dní. Na viděnou v Chotěboři!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Teď se ukáže, jestli FP chytne druhý dech, když dostalo cenu. Ono dneska je těch serverů povícero a na všech to jede jen na 1/4 plynu.Asi určitě je ten český rybníček malej a je omezený počet lidí, co jsou schopní psát recenze a články a tvořit obsah. A možná taky není o čem psát.3…2…1 Teď může započíst hádka …

 2. Fantasyplanet má samozřejmě teď článků dost. Jen by to možná chtělo tu novou éru FP nějak víc dát najevo. Třeba změnou barev loga. Taky se vám poslední půlrok rok zobrazuje logo FP rozpadlé ? Tedy horní část písmena F trošku výše než zbytek. Teď je to jen na lidech zda si najdou cestu zpět a začnou využívat všechny sekce FP třeba to fórum. Lidi nebojte se komentovat kdejakou blbost, určitě i autory článku poteší, že to někdo fakt přečetl a ne jen otevřel a zavřel.

 3. Poliniusi
  něco bych ti řekl, ale jelikož se sympatickou zdejší šéfredaktorkou znám, stejně jako s většinou redakce, to neudělám. Dám ti jednu radu – ještě chvíli s těmi provokačními nesmysly pokračuj a vlítne na tebe polovina fandomu s JWP – kladivem na blbce včele

 4. Sirius: Dyť nic tak hroznýho nenapsal, jen je tam ta narážka na 1/4plyn, jasně, ale jinak je to naopak relativně smířlivé, ne? Já osobně nemám pocit, že by si lidi museli hledat cestu zpět, pod některejma článkama a knihama se diskutuje hojně. Rozjelya se úvodníky, ankety, články přibejvaj denně, i ty knihy jakžtakž fungujou…Jinak šéfredaktorku jsem letmo zahlédl na FF a souhlasím s tíže je sympatická 😀

 5. Twilight na sci-fi cone, to musel byť zážitok, škoda, že som sa nezúčastnil.Pridávam sa k výzvam na zmenu celkovej grafiky, zmena by bola osviežujúca.

 6. A to jsi duro nevidel popravu Susta
  Prochazka ho proste odprasknul na podiu pred publikem jako psa. Popiolek byl zmlaceny do krve, kam se na tohle hrabe historicka fantasy :o)

 7. Odpovědi
  Sirius: V pohodě, Polinius nic špatného neřekl, není třeba se rozčilovat. :-)Polinius, Ďuro a všichni ostatní: Aeronautilus není Oscar, ale té ceny si všichni velmi vážíme, protože jste nám ji dali právě vy, čtenáři. Jak už jsem psala v úvodníčku, znamená pro nás především motivaci do další práce, prostě se budeme snažit vám dokázat, že jste sošku předali do správných rukou. Co se týče toho plynu na 1/4… jsem zaujatá, samozřejmě, ale myslím, že všechny weby, které byly nominované, teď jedou velmi dobře. Fantasya možná nemá tolik článků jako my, ale zato je designově pěknější (k tomu se ještě dostanu) a technicky bezproblémová a její články jsou díky zkušenému šéfredaktorovi skutečně na vysoké úrovni. Daemon je bezkonkurenčně nejlepší zdroj vycházejících knih, klobouk dolů před Wojtovou prací. MFantasy zase nabízí především teoretické články o psaní a různé worskhopy a Sarden se taky velmi vzchopil a Pechy si zaslouží za svoje nadšení a tvrdou práci potlesk. Prostě se všichni snažíme dělat svou práci co nejlépe. A dělali bychom ji ještě lépe, kdybyste se nám ozývali s tím, co vám tu chybí a vadí, co by potřebovalo zlepšit, kde jsem šlápla vedle. Proboha, vždyť vedu FP devět měsíců a je mi dvacet, takže je jasné, že se stále učím za pochodu a nechtěně dělám spoustu chyb. Takže abychom jeli na plyn aspoň poloviční, musíte konstruktivně kritizovat, komentovat a vyjadřovat se k FP. Jedině tak lze něco změnit.A technická stránka věci: Psala jsem to už v diskuzi u článku FP fouká devět svíček. Systém FP je zastaralý, funguje prakticky od doby, kdy web vznikl (8 let), takže je jasné, že na něm spousta věcí nefunguje tak, jak by měla. Neustále jsou nějaké problémy (teď aktuálně spamy ze starých diskuzí), které se musí řešit. A jdou těžko řešit, protože sama za sebe můžu udělat jediné – přeposlat to webmasterům. Jenže vzhledem k tomu, že FP je porouchaná neskutečným způsobem, ne všechno jde spravit, alespoň ne hned. Je mi jasné, že vy jako čtenáři máte právo si na toto stěžovat, že sebelepší obsah (a náš není výborný, ani náhodou) nepřebije strašnou technickou stránku. Proto je asi zbytečné žádat vás o pochopení, ale přesto se o to pokusím – zkuste se na to podívat i ze strany mé, ze strany mých redaktorů, vydavatele a technických správců. My o problému víme a bude se řešit. Bohužel až po novém roce. Není to práce na měsíc. Tak zkuste být tolerantní. Zatím se vás pokusíme uchlácholit anketami, úvodníčky, soutěžemi a samozřejmě co nejkvalitnějšími články. 🙂

 8. A k FF…
  Ano, JFK divadlo bylo dokonalé a co se týče Stmívání, opravdu velmi silný zážitek. 😀

 9. Gratuluju 🙂
  FP kdalšímu úspěchu. JFK divadlo asi nebylo o prvním víkendu, že? Jinak bych si ho určitě nenechala uniknout. :-))Jinak Festival byl letos opravdu parádní, a to tousty ani nemůžu posuzovat, neb nesnášim slaninu.Tak ať se daří dál Vaškovi Pravdovi i Pavle L. petrabtw. povedlo se mi konečně dodělat si nové webové stránky, tak pokud byste se chtěli kouknout: http://www.petrastarkova.cz

 10. JFK prvni sobotu
  pst: JFK divadlo bylo prvni sobotu navecer. A bylo docela natriskano.

 11. FP
  Pred rokom sme sa niekde ešte báli či to tu nezanikne a čoskoro budeme môcť prehlásiť, že to tu už rok výborne šľape – hlavne recenzie idú jedna radosť. Len tak ďalej.

 12. jen tak dál
  FP je kvalitní zdroj informací a doufám, že to tak i dloouuho zustane. A nový vzhled webu podporuji na 100%, jen tak dál 🙂

 13. jojo s fp mám radost a festival fantazie byl fajn, ale za tři dny jsem toho měl plný kecky

 14. Děkujeme…
  …za gratulace, Liborovi přeji zase hodně štěstí s MŽ fans a můžeme slíbit, že oslavy prvních narozenin obnovené FP (muhehe, to se tak někdo má, že může slavit dvakrát do roka :-)) pojmeme ve velkém stylu. 🙂 Jinak to JFK divadlo vůbec nemělo být původně divadlo, ale literární speciál, to z něj až JWP udělal perfektní hru. 🙂

 15. Avalcon
  Avalcon nebyl vždy na konci FF. K přesunu na začátek jsme se odhodlávali těžko, protože nároční tradiční fanoušci nemívali rádi to, že se první víkend FF teprve rozjížděl a ladila se řada věcí, včetně třeba označení místností atd. Letos jsme si řekli, že po prvním dni už bude FF rozjetý a dotažený, protože máme více zkušeností, lepší přípravu atd. Dle mého mínění se to až na pár drobností povedlo.Důvody k přesunu byly jasné – prodloužený víkend mohl přilákat tradiční fanoušky na déle než pátek večer a sobotu. Z hlediska programu jasná výhoda – každý rok jsem řešil problém, jak nacpat 20 pořadů hostů do jednoho a půl dne. Z hlediska účasti rovněž výhoda – vstupné za dva dny je víc než vstupné za den. Nicméně pro FF 2010 zvažuji opět přesun Avalconu (a FutureConu) na druhý víkend, bez ohledu na výše zmíněné výhody.

 16. Nedostatky FP (s omluvou VP za ignorování FF)
  Polinius: Loga si běžně nevšímám (a jakkoli je webdesign a kód FP zoufalý, změna grafiky je to poslední, co bych po ní chtěl – přece jen Jana Šouflová je profesionálka, takže výsledek neuráží oko), ale teď koukám, že ve FF3 mám po načtení obrázků horní část loga (fantasyplanet.cz/gfx/Menu01.jpg) oddělenou od zbytku (/gfx/Levysloup01.jpg) několikapixelovou černou linkou. V IE6 a Opeře je to OK, Watsone, náš návštěvník zjevně před několika měsíci měnil prohlížeč :-)(Důvod, nakolik se to v tom tabulkovém chaosu dá poznat, bude, že /gfx/Kosoctverec01.jpg se prostě nenacpe do td s pětiprocentní width vedle stopixelového obrázku “přihlášení” – bodejť, když to má celé být zanořené do buňky s width=”837″ -, ale uteče nad něj bez ohledu na příkaz, že by celý obalující řádek měl být vysoký jen 24 pixelů jako nasekané obrázky.)A druhý dech už fakt FP chytila loni, lepší už to nebude… chci říct, houšť už to nepokape.PavlaL: Abychom se na to podívali z hlediska redakce a technických správců FP? Klidně: Jestli jde opravdu jenom o ty spamy, které ještě před zavedením captchi přišly k některých záznamům třeba ve fantasyplanet.cz/knihy.asp?rok=2005&mes=5 a od té doby tam straší – nu, jsou podstatně urgentnější věci, tohle by nemělo server zásadně zpomalovat. Ale chápu, je to hodně trapná skvrna na kráse, kdybych já zdědil stránky s takovým kostlivcem ve skříni, taky by mi to nedávalo spát. Dobře; napsat nějaký select/delete, který by je kosil po stovkách, musí trvat… ať nežeru, půl hodiny i s dohledáváním, jakou přesně syntaxi má ve zdejší odrůdě SQL podobnost řetězců. (Seznamování se s návrhem databáze FP do toho ale nepočítám.) Aha, ony ještě pořád občas přibývají nové…

Zveřejnit odpověď