LITERÁRNÍ FESTIVAL PRO MLADÉ ČTENÁŘE HUMBOOKFEST – JIŽ 5. ŘÍJNA 2019

Mladí nečtou? Nenechte se zmýlit! Důkazem o opaku je literární festival HumbookFest, jehož 4. ročník proběhne 5. října v Kongresovém centru v Praze. Tenhle festival… je pro mladý! Tedy pro milovníky žánru young adult, který v dnešním pojetí zahrnuje odvětví sci-fi, fantasy i příběhů ze současného života (contemporary) a oslovuje především čtenáře ve věku od 12 do 25 let. HumbookFest pořádá nakladatelský dům Albatros Media pod svou značkou Humbook, která zastřešuje vše kolem young adult knih a sdružuje čtenáře YA literatury.

Jay Kristoff

LITERÁRNÍ FESTIVAL PRO MLADÉ ČTENÁŘE HUMBOOKFEST PŘILÁKÁ PŘES 2000 ČTENÁŘŮ. LÍSTKY VYKOUPILI BĚHEM 36 HODIN. A FANTASY PLANET BUDE U TOHO!

Festival HumbookFest je největší literární akcí pro čtenáře young adult ve střední Evropě. Aktuální čtvrtý ročník byl vyprodán během 36 hodin. „Na festivalu vystoupí spisovatelé Mary E. Pearsonová, Jay Kristoff, Kateřina Šardická, Theo Addair, Pavel Renčín nebo Anna Musilová. Své knihy tu ale představí například i muzikanti Pavel Callta nebo Raego,“ přibližuje program festivalu Josef Žák, obchodní a marketingový ředitel Albatros Media. Kromě besed, autogramiád či workshopů se návštěvníci mohou těšit například i na motivační témata – o tom, jak odhalit a rozvíjet svoje talenty promluví světově uznávaný kouč Jan Mühlfeit společně s modelkou a „misskou z děcáku“ Veronikou Kašákovou.

Součástí programu je také beseda s vítězkou soutěže HumbookStart Martinou Čekalovou. Platformou HumbookStart každoročně pomáháme jednomu talentovanému autorovi se startem jeho spisovatelské dráhy. HumbookStartem se stává kniha od debutujícího českého autora určená mladým čtenářům. O vítězi rozhodují ti nejpovolanější, samotní čtenáři young adult knih – blogeři, booktubeři a další zapálení knihomolové,“ říká Josef Žák. Debut Martiny Čekalové Město duší vyjde na konci září.

Fenomén knih pro young adults slaví v ČR deset let

Ačkoli literatura pro mládež vzniká již od 19. století, fenomén young adult literatury se datuje od šedesátých let 20. století. V České republice nicméně žánr knih pro „mladé dospělé“ slaví teprve první dekádu. Právě před deseti lety vzniklo první nakladatelství specializované na YA literaturu, nakladatelství CooBoo. To má na kontě řadu všeobecně známých bestsellerů, například sérii Divergence od Veronicy Rothové nebo knihy Sarah J. Maasové, Kiery Cassové, Keri Smithové, Ruty Sepetysové či Kerstin Gierové. Co je spojuje?

Mary E. Pearsonová

„Valná většina young adult bestsellerů je překladová, nicméně skvěle se v poslední době etablují i čeští autoři. Velká část populárních autorů nepíše solitérní tituly, ale série. Young adult literatura se od té pro dospělé podle mě odlišuje zejména svojí cílovou skupinou. Jedná se převážně o mladé lidi, kteří se velmi rádi sdružují, o svém koníčku si povídají (ať už offline nebo online) a chtějí být součástí komunity. Nechybí jim však sebevědomí, čtení nepovažují za zábavu pro introverty, ale za něco, co je cool a co je spojuje s podobně smýšlejícími lidmi,“ míní Tereza Eliášová, šéfredaktorka nakladatelství CooBoo. Její slova o síle komunity potvrzují i prodeje young adult titulů. Populárního Destrukčního deníku se od vydání v roce 2014 prodalo již více než 120 000 kusů, série Selekce má dosáhl než 100 000 prodaných kusů, podobně je na tom i série Skleněný trůn. V rámci nakladatelského domu Albatros Media je CooBoo jediným nakladatelstvím specializovaným čistě na young adult produkci, knihy spadající do toho žánru ale vydávají také nakladatelství Fragment, CPress či Egmont. Označení young adult nese každá desátá kniha vydaná v Albatros Media.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page