Echoes Housle: Probádejte střípky temné historie

Otevřete portál do temné minulosti s hrou Echoes Housle! Každý šepot a výkřik v této hře není jen zvukem, ale střípkem historie, který čeká na odhalení. Použijte vizuální karty a zvuky z doprovodné aplikace k rozplétání záhadných příběhů, které oživují násilné události z minulosti. Připojte se k dobrodružství, kde každý zvukový střípek může být klíčem k odhalení dávno zapomenutých tajemství!

Ano, nějak takto by se temným, skoro až Lovecraftovským způsobem dala popsat nová desková hra, která u nás v redakci přistála na stole, abychom se na ní zevrubně podívali a něco málo si o ní řekli. Jde o jednu ze série her , které na pulty českých obchodů přineslo vydavatelství Ravensubrger a konkrétně se podíváme tu s podtitulem Housle. Pro úplnost zmíním, že hra je vhodná pro 1 až 4 hráče s doporučeným věkem od 14 let a délka jedné partie zabere okolo 60 minut. Doporučený věk od 14 let zde není kvůli náročnosti herních mechanik, ty jsou triviální, ale spíše kvůli tematickému zasazení vyšetřování násilných událostí.

Tak pojďme na to, a mrkněme se, co Housle přinášejí. Hra  vás zavede do Vídně roku 1788, kde jsou v honosném divadle Burgtheater po úžasném, A právě u této příběhové startovní premisy s popisem příběhového zasazení i skončím, protože to je asi to nejzásadnější, o co v Echoes jde. O samotný příběh, který po vyzrazení už hráče tolik netáhne, a to může být i jednou z mála drobných neduhů této hry. Po jejím prvním dohrání už není příliš motivující jej hrát znovu. Možná i proto je zapotřebí vnímat Echoes Housle (a snad i jakoukoliv jinou variaci) jako návštěvu kina, kdy samotné hraní je jako filmový zážitek, jenž máte možnost postupně objevovat. A to je další z pěkných prvků – samotná atmosféra, která mě osobně hnala za této proklatě temné detektivní zápletky.

Tento titul je tak trochu netradiční hrou mezi deskovými hrami zaměřující se na záhadné a temné stránky lidské historie. V Echoes Housle hráči vstupují do světa, kde je minulost oživena prostřednictvím zvukových střípků a tajemných příběhů. Hráči těmto detailům naslouchají díky aplikaci, jenž je nutnou výbavou na chytrých zařízení, které je zapotřebí k hraní. Někdo to nemá rád a tvrdí, že deskové hry jsou relaxem s „odhozením“ těchto moderních výdobytků, mě osobně toto propojení nevadí, pokud je vkusně použité.

Na začátku hráči rozloží několik karet zobrazující různé objekty nebo scény spojené s násilnými událostmi z minulosti. Každá karta má svůj vlastní obrázek, a především zvukový záznam, který je přístupný prostřednictvím doprovodné aplikace. Tyto zvuky nejsou jen obyčejné zvukové efekty; jsou to fragmenty rozhovorů, výkřiky, zvuky boje nebo dokonce tiché šepoty mající za úkol ponořit hráče do atmosféry dané scény. Nyní si hráči vezmou mobilní telefon s aplikací, spustí příslušný scénář, v našem případě právě Housle, a začnou poslouchat jednotlivé záznamy. Hráči musí být velmi pozorní, protože každý zvuk může obsahovat stopy vedoucí k odhalení tajemství hry. Musím vyzdvihnout kvalitu českého dabingu a jednotlivých efektů, které jsou na velmi vysoké úrovní.

Základem hry je analýza a interpretace audio záznamů pomáhající hráčům poskládat příběh do správného chronologického pořadí. To vyžaduje nejen dobrou paměť a schopnost spojovat informace, ale také silnou intuici a schopnost vnímat, co je mezi řádky nesděleno. Hráči se tak musí pokusit sestavit celkový příběh události, objasnit motivy zúčastněných a možná i odhalit nečekané zvraty. Jinými slovy: ve správném pořadí seskládat jednotlivé karty jak jdou chronologicky, příběhově za sebou, tak, abyste objasnili zrůdný čin.

Velkou výzvou je, že aplikace hráčům sice potvrdí, zda mají karty ve správném pořadí, ale nedává jim všechny odpovědi ihned. To znamená, že i když hráči mohou mít správné díly příběhu, musí dávat velký pozor na to, jaké informace zvukové střípky přináší a jak je tyto informace mohou vést k porozumění celého kontextu události.

Hra je vizuálně velmi působivá. Každá karta je … možná až umělecky zpracovaná tak, aby evokovala silné emocionální reakce, což je klíčové pro téma násilí. Ilustrace jsou detailní a mnohdy až bolestivě realistické, což hráčům umožňuje ještě hlubší ponoření do atmosféry hry. Ostatně jak jsem zmiňoval, s dětmi bych se do tohoto příběhového zasazení asi nepouštěl a doporučený věk od 14 let je zcela na místě.

Co se týče hratelnosti nabízí Echoes Housle intenzivní zážitek, který může být emocionálně náročný, ale zároveň velmi obohacující. Je to titul vyžadující soustředění a empatii a není určena pro slabé povahy. Je také skvělá pro skupiny, kde si hráči mohou vzájemně pomáhat a diskutovat o možných významech a souvislostech, což hraní dodává silný společenský rozměr.

Echoes: Housle je tedy více než jen hra; je to zážitek, který hráče zavede do temných koutů lidské psychiky a historie. Je to pozvání k prozkoumání minulosti na zcela nové úrovni, s pomocí moderní technologie a tradiční deskové hry. A i když může být někdy těžké tyto příběhy slyšet, hra nabízí hráčům možnost porozumět hlubším pravdám o lidské povaze a možná najít v sobě odvahu čelit i těm nejtemnějším kapitolám naší historie. A když vás, podobně jako mě, vídeňské dobrodružství v podání titulu Echoes: Housle omrzí, je za vcelku příjemnou cenu k dostání řada jiných příběhů fungujících na stejných principech.

Echoes: Housle

Autor: Matthew Dunstan, Dave Neale

Počet hráčů: 1 – 4

Doba hry: 60 min.

Doporučený věk: od 14 let

Čeština: pravidla i doprovodná aplikace ano, včetně dabingu

Vydal: Ravensburger

Cena: 259 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď