Monin kouzelný průvodce obranným pečením: Krásně nadýchaná a vypečená fantastika

Monin život začíná nabírat obrátky, při kterých jde o život. Namísto pečení bochánků, perníčků a křupavého chleba totiž jednoho časného rána najde mladá dívka v pekárně opravdovou mrtvolu Žádné těsto, vážně mrtvý člověk. A jak se má brzy ukázat, další na řadě je právě Mona!

Na úvod to může znít, že Monin kouzelný průvodce obranným pečením bude detektivkou plnou krve a vražd. Ale nenechte se zmást – vražda zde slouží pouze jako odrazový můstek ukazující vážnost situace a dávající autorce do ruky klíč k nastartování celého příběhu.

Chtělo by se napsat, že Průvodce je dobrodružnou knihou pro mladší čtenáře, ale nějak se mi cukají prsty. Tahle kniha totiž doslova vtáhne všechny – sice je stylizována jako čtení pro mladší a věk hrdinů tomu odpovídá, ale umí být pěkně temná i poťouchlá a cyničtí dospělí a milovníci fantasy si jí vychutnají možná ještě mnohem více než mládež.

Kouzla s těstem

Potupně gradující situace odhalí, že vrchní představitelé města se spikli a touží odstranit ze svého rajónu všechny obyvatele nadané magií. Ti samozřejmě tlaku podlehnou, protože někteří z nadaných se beze stopy ztratili, pár jich bylo nalezeno bez života – a to je pak snadné rozhodování.

Jen Mona se rozhodne vytrvat, vrchnosti na truc. Tahle mladá dáma totiž sice kouzlit umí, ale její nadání spočívá jen a pouze v práci s těstem. Umí ho přesvědčit ať kyne, ať je výsledné pečivo pěkně nadýchané a občas nechá pro obveselení zákazníků po pultě pochodovat pár perníčků. Pro svoji tetu je neocenitelnou pomocnicí, pro někoho jiného trnem v oku. A tak nezbyde než se skrývat a utíkat. Naštěstí se chytne dobrého, nebo spíše špatného, společníka, který v podobných věcech umí chodit a Moně pomůže.

Křupavé a nadýchané

Monin kouzelný průvodce obranným pečením by se dal charakterizovat jako „strašně příjemné čtení“. Děj je podáván s lehkým úsměvem a nadsázkou, která i ošklivé věci zjemňuje. Celý text je jemně nadýchaný, čtivý a autorka se občas snaží některé zjevné věci slušňácky „nedoříct“, což také během čtení baví.

Je to jedna z těch knih, kterou zhltnete s opravdovou chutí, kterou třeba nebudete číst ani tak pro to, o čem je, ale proto jak je napsaná. Což ovšem zdaleka neznamená, že by děj byl nějak špatný či nevýrazný; ale ten pocit ze čtení bude tím, s čím si tuhle knihu budete spojovat.

K celkovému pozitivnímu dojmu přispívá i magie. Nu, zkuste si sami popřemýšlet k čemu asi může být magie umožňující upéct nadýchané bochánky či dokonale křupavý chleba. A ačkoliv to zamyšlení nakonec není zase tak obtížné, už jen nápad využít tenhle druh magie je originální a autorka dokáže „vykouzlit“ doslova psí kusy. Ne a ne, zakázal sem si to propálit předem, protože závěr knihy je prostě skvělý a jakožto grande finále funguje a pozvedává o něco dojem z celé knihy. Takže jen doporučím: těšte se!

Mimochodem – pokud jste někdy dělali vlastní kvas, také jste si ho pojmenovali? Ten Monin se jmenuje Bob a umí být pěkně nakvašený.

Pokud hledáte odlehčené, lehce ulítlé čtení, pak je Monin kouzelný průvodce obranným pečením skvělým tipem. Tahle kniha má totiž vše – zdařilou zápletku, napětí, uvěřitelný a funkční svět, zajímavé postavy a finále ve velkém stylu v duchu celé knihy.

A musíme ještě dodat, že perníčky na ořízce vypadají vážně dobře.

  1. Kingfisher: Monin kouzelný průvodce obranným pečením

Vydal: Slovart, Praha 2023

Překlad: Anežka Mann

Počet stran: 344

Cena:369 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď