Kouzlo válečných her – wargames

Tradice stolních bitev cínových vojáčků je dlouhá a spletitá. V posledních čtyřiceti letech však wargaming, jak se koníčku a dění okolo moderní verze této zábavy říká, nabral obrátky. Na trhu se objevilo mnoho nových titulů, od devadesátých let prodávaných i u nás. Wargames nabízejí nejen modelářské vyžití, ale dávají pocítit i nefalšované emoce a hlavně napětí generála v honbě za sladkým vítězstvím.

Wargaming u nás

Moderní stolní válečné hry jsou u nás reprezentovány jen zlomkem z celkové nabídky her, dostupné celosvětově. Máme však to štěstí, že ty nejvýznamnější a nejlepší tituly u nás prorazily a počet hráčů se stále rozrůstá.

Vzhledem k tradici, z níž wargames vzešly – na počátku stála symbolická ztvárnění reálných bitev za účelem rekonstrukcí i plánování skutečných bitev –  je velmi oblíbeným žánrem historie. Existují válečné stolní hry zpracovávající významné antické konflikty, napoleonské i obě světové války a všechno mezi tím. Hlavní  housle však ve wargamingu hraje fantastika a věk hráčů se z průměrných třiceti let v osmdesátých letech snížil na patnáct.
Jednoznačně nejhranějšími jsou tituly původem z anglosaských zemí. Vedou Warhammer Fantasy Battles, situovaný do temného a historií inspirovaného fantasy světa kvazirenesanční Evropy, a těsně za ním Warhammer 40.000, jehož svět je zvrácenou vizí druhé světové války křížené s krutě gotickým science fiction. A nakonec The Lord of the Rings Strategy Battle Game, překvapivě realistická a neuvěřitelně propracovaná hra na motivy Pána prstenů. Všechny tři patří anglické firmě Games Workshop, zakladateli celého fenoménu fantastických wargames. Jmenované tituly se vyznačují složitými pravidly a náročností barvení i kompletace modelů, neuvěřitelně propracovanými prostředími vytvářenými již desítky let a odladěným herním modelem. Inklinují k nim spíše starší hráči, na turnajích nejsou výjimkou otcové zaučující své náctileté syny do tajů vedení „rodinné armády“.

Dalšími významnými hrami jsou americké tituly, např. Mage Knight patřící firmě WizKids. Ten přináší revoluční systém otočných podstavců modelů přispívajících k plynulosti hry. Dále jde především o Dungeons and Dragons Miniatures od firmy Wizards of the Coast využívající třicet let pilovaná pravidla RPG hry Dungeons and Dragons a těžící z nejpropracovanějšího fantasy multiverza všech dob. To hře i přes relativní mládí předem zajistilo miliony fanoušků po celé planetě. Oba americké tituly dávají přednost zábavě před realističností, nevyhýbají se žádným možnostem fantasy žánru a využívají jich naplno. Rozhodně jde spíše o hry pro náctileté, navíc ochuzené o modelářskou část tohoto úžasného koníčku.
Překvapivě dobře se v našich hernách drží Confrontation, dítko francouzského studia Arkham. Hlavními trumfy jsou překrásné, celokovové modely, téměř umělecky zpracované příručky a neuvěřitelná návykovost herního systému. O této hře jistě ještě uslyšíme a čeká ji velká budoucnost, ačkoliv je na poli wargames naprostým nováčkem.

Novinkou je i hra Axis and Allies, která poprvé po mnoha letech opět otevírá téma druhé světové války a přináší opět mnoho nového. Její budoucnost je však na našem trhu nejistá a bylo by troufalé vynášet nad ní soudy, když se u nás stěží začala hrát. V zahraničí si však vede překvapivě dobře.

Na českých pultech se již vystřídalo mnoho her, od bitev velkých robotů ve hře Mechwarrior přes šílený svět a freneticky rychlý systém hry Discwars po komplikovanou, ale neprávem zapomenutou hru Warzone. Existuje mnoho dalších wargames, které se k nám zatím nedostaly a každým rokem vznikají další. Dá se proto říci, že si určitě vybere každý bez ohledu na věk, zručnost a finanční situaci. U nás výběr není tak široký, ale nabízí to nejlepší z celé branže a náš menší trh tak funguje jako jakési síto kvality.

Jak se hrají wargames?

Rozhodně nabízejí zcela jiný herní zážitek nežli stolní společenské, karetní sběratelské nebo roleplaying hry (tzv. hry na hrdiny). Jejich pravidla nebývají o moc složitější, jen v nich většinou více dojde na házení kostkou (v některých systémech celých hrstí). V podstatě je však princip jednoduchý: hráči se shromáždí u stolu, určí si kritéria vítězství nebo scénář bitvy, kterou mají chuť hrát. Taková bitva často bývá součástí rozsáhlé příběhové kampaně, v níž jde o každého ztraceného pěšáka! Následně na stole podle svých strategických záměrů rozmístí součásti terénu odpovídající žánru hry a po pečlivě zváženém umístění jednotlivých složek samotných armád může hra začít.

Generálové se střídají po kolech, z nichž každé bývá rozděleno na určité přesně po sobě jdoucí fáze: pohyb jednotek, střelba, speciální schopnosti, zteč… Již po prvních minutách nabírá střet na dramatičnosti, když se každý z hráčů snaží zrealizovat vlastní předem připravenou strategii, řeší momentální taktická rozhodnutí a snaží se nad nepřítelem získat tu jedinou výhodu, která přehoupne jazýček vah na jeho stranu…

Vyrovnanost armád zaručuje bodový systém, podle kterého si hráči do armády „nakupují“ jednotlivé jednotky. Ty se významně liší podle žánru, od moderních vojáků přes tanky, draky, čaroděje, monstra a desítky dalších variant. Každá hra se snaží udržet hráčskou pozornost co nejrůznorodějšími herními mechanismy a samotnými jednotkami, jejichž účelem je hru zpestřit bez přílišných komplikací základních pravidel. Většině z výše jmenovaných se to daří a hráči často oceňují výkony svých vojáků pečlivou péčí o jejich vizáž za použití štětce, modelářských barev a velké dávky trpělivosti.

Co z toho?

Wargaming je koníčkem, který se vám bohatě odmění za čas a peníze do něj investované. Komunita hráčů a fanoušků bývá vřelá a kamarádská a doslova každý v ní narazí na své vrstevníky. Stolní válečné hry hrají právníci, dělníci, makléři, učitelé, studenti i žáci. Zcela novým trendem je pak nástup něžného pohlaví. A věřte, že není rozporuplnější pocit, než když vás a vaši pečlivě připravenou strategii herně rozpráší elegantní stvoření opačného pohlaví a ještě dodá k férovému potřesení rukou odzbrojující úsměv.


Ozkoušet, koupit nebo prohlédnout wargames si u nás můžete v těchto prodejnách či na této akci:

Praha:
FigurCon 2005 – Festival moderních her
16.-18. 12. 2005, Praha, Gymnázium Buďánka, Pod Žvahovem 463, Praha 5, http://figurcon.wz.cz

Ogří doupě
Žitná ulice 45, Praha 1, www.fantasy.cz

Černý rytíř
Za Poříčskou branou 21, 186 00 Praha 8 Karlín, www.cernyrytir.cz

Bojiště
Národní třída 25, 10100 Praha 2 – Ogří doupět, www.bojiste.cz

Liberec:
Ogří doupě
Šlikova 236/11, 460 01 Liberec, www.fantasy.cz

Brno:
Černý rytíř
Chládkova 3 , 616 00 Brno – Žabovřesky, www.cernyrytir.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. FigurCon 2005 – Festival moderních her
    Pokud se chcete dozvědět více o wargamingu, např. ze světů Warhammeru 40 000, fantasy Warhammeru a dalších nebo se zajímáte o hraní všeobecně, jste zváni na FigurCon 2005 (16.-18. 12. 2005, Praha). Info http://figurcon.wz.cz

  2. hm, já jsem díky warzone po dlouhé době znovu propadnul modelářství, konečně něco jinýho než knižky

Zveřejnit odpověď