Modely pro scifisty #18: Imperiální raketoplán

Z loňské série modelů od Revellu nyní přichází na řadu těžce vyzbrojená dopravní loď – imperiální raketoplán třídy „Lambda“. Opět se jedná o předbarvenou jednoduchou stavebnici, tak zvaný „Easy Kit“, snadno sestavitelný jakýmkoliv začátečníkem.

Rychlostavebnice se ukrývá v rozměrné krabici s více než lákavým potiskem – na přední straně je obrázek letícího stroje, zadní stranu pokrývají fotografie perfektních detailů a obligátní reklamy. V krabici se skrývá dokonale přehledný barevný návod, několik rámečků s předbarvenými díly a dvě figurky (stormtrooper a imperiální důstojník).

Díly jsou perfektně vylisovány, solidně nabarveny, ale na rozdíl od „Falconu“ postrádají patinu. Milým překvapením byly slušně vybarvený interiér pilotního prostoru a maketově hluboké podvozkové šachty, těžké zklamání ovšem přinesly podvozkové nohy, opatřené z důvodu zpevnění nemodelovými výztuhami a zjištění, že do celkem pohledně vybarvené a obstojně vybavené pilotní kabiny nebude po sestavení vidět. Po kontrole dílů jsem se rozhodl pro klasickou stavbu.

Nejprve jsem nabarvil části, které jsou po slepení sice viditelné, ale nepřístupné. Podle návodu jsem sestavil některé základní podsestavy (křídla, příď) a provedl základní nátěr kovovými odstíny (titan, steel, burnt metal, gunmetal). Doporučuji zvýšenou opatrnost při vyřezávání dílů z licích rámečků, i tento model zachovává klasickou nectnost svých předchůdců – plast tvrdý na povrchu a měkký v hloubce, takže při oddělování dílů hrozí jeho vytrhávání! Po zaschnutí barev jsem pokračoval ve stavbě podle návodu (podvozek jsem nepoužil a nechal jeho šachty zakryté), jen jsem proti původnímu úmyslu výrobce používal lepidlo. Díly do sebe perfektně zapadají a při lepení bylo nutno tmelit pouze spoje horní a dolní poloviny trupu, které jsou viditelně umístěny na bocích a příliš dobře k sobě nepřiléhají. Tmelení a broušení zabralo nejvíce času. Po sestavení modelu a zaschnutí lepidla jsem dokončil „kovové“ nátěry povrchu a maskovací páskou zakryl všechny části, které neměly být bílé. Následně jsem model přestříkal matným bílým sprejem Tamiya. Po důkladném zaschnutí barvy jsem odstranil maskovací pásku a provedl barevné retuše a opravy tam, kde se bílá barva dostala pod ní. Následovalo decentní patinování – lehké odření náběžných hran a ploch křídel a trupu jemným smirkem, očazení a zašpinění kolem různých mřížek a krytů (nejvýraznější na spodku trupu), úniky mazadel a provozních kapalin kolem mechaniky sklápění křídel – to vše s vydatnou pomocí patinovacích fixů Gundammarker od Gunze.

Výsledkem je zajímavý a díky sklopným křídlům i relativně skladný model stroje, který sloužil k transportu, ale díky své výzbroji mohl změnit roli a v omezené míře působit i jako bitevník. Stavebnice je jednoduchá a umožňuje jak poskládání pěkného modelu jen tak „nasucho“ během 20 minut přímo z krabičky, tak jeho vylepšování až na úroveň soutěžního speciálu.

Pro modelářské pojetí stavby potřebujete:
lepidlo na běžné modely (Revell Contacta)
barvy – syntetické (kovové odstíny ModelMaster, bílý sprej Tamiya)
          –  patinovací fixy Gundammarker od Gunze
Jinak samozřejmě ostrý nůž na vyřezávání z rámečků a něco (jemný smirek, pilníček) na zabroušení vzniklých otřepů.

výrobce: Revell
délka:  16,5 cm
rozpětí: 30,5 cm
výška: 23,5 cm
počet dílů : 33
cena: cca 660,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Hezké
  Pěkné. Tohle jsem nikdy neuměl a neměl jsem na to trpělivost, ale výsledek se mi líbí. Jen ty trysky v sytě modré se mi tam nějak nezdají…

 2. hyperdrajv
  Zapnutej hyperdrajv v SW filmech a hrách většinou září modře. Výstupy hyperdrajvu jediné zůstaly v barvě od výrobce. Kdybych to uměl s elektrikou, výstupy bych vyřízl a nechal v nich svítit tělesa sestavená z diod vhodného odstínu…..

 3. hyperdrajv
  jj, nechci kritizovat a chápu, že to takhle je od výrobce, ale ta barva mi vůbec zářivá nepřijde, prostě k vizuální kvalitě toho modelu mi nesedí.

 4. Nové stránky
  Čau lidi!Podívejte se na moje nové stránky – gandalf.estranky.cz

 5. Nové stránky
  Čau lidi!Podívejte se na moje nové stránky – gandalf.estranky.cz

 6. Škoda FP, škoda pro SFFH
  Holt už to tak vypadá, že podle počtu recenzí a článků na FP za poslední dva měsíce, tenhle “historický” a památný SF/F server výrazně utlumuje svou činnost, což je strašná škoda.Samozřejmě, že je tady Sarden,Fantasya, Daemon (nebo Agent-JFK/JFK Fans :)) a další weby, který jsou stejně super, ale i tak si říkám: škoda, přeškoda… Nebyla by nějaká oficiální zprávička, jestli se ještě můžeme těšit? A nebo už fakticky končíme…?

Zanechat odpověď