Modely pro scifisty #2: Star Wars útočí

Přes původně odmítavé stanovisko dodala loni v létě na náš trh firma „Pecka Modelář” nejnovější kolekci Star Wars modelů z Epizody III od firmy Revell. Jde o dvě barevné varianty Jedi Starfighteru (Anakinův a Obi-Wanův marking), ARC-170, Droid Tri-Fighter, Republic Star Destroyer a AT-RT, vše ve velmi efektním balení.

Až  na hvězdný destruktor jde o takzvané „easy kit“ modely, což znamená, že k sestavení libovolného z nich postačuje ostrý nůž, návod a půlhodina času. Díly jsou již nabarveny a sestavují se bez nutnosti použít lepidlo – „zacvakávají“ se do sebe na sucho. Díly jsou čisté, bez otřepů, jen při jejich oddělování od licích rámečků je nutno postupovat opatrněji, protože plast je relativně měkký. Průhledné díly jsou “křišťálově” čisté.

StarfigtherOsobně vlastním Obi-Wanův starfighter, ARC-170 a Droid  Tri-Fighter, jednak narychlo poskládané „z krabičky“, druhak postavené jako klasické kity.

Sestavování “Easy kit” verze je bezproblémové, stačí se držet návodu a dávat pozor na čísla součástek. Výsledek je efektní, ale čiší z toho plast. Skuteční fajnšmekři proto postaví své modely pořádně za použití lepidla, tmelu a velké dávky barev (zejména kovových odstínů) na odpovídající povrchovou úpravu.

Z kitařského hlediska se modelář nejvíce “vyřádí” na povrchové úpravě, stroje s „živou” obsluhou si nutně vyžádají dovybavení prostor pro posádku a všechna vylepšení, na která si dotyčný modelář troufne. StarfighterDíly stavebnic relativně přesně zapadají, takže tmelení a broušení si užijeme jen v minimální míře. Osobně jsem se nezabýval problematikou zcela chybějících podvozků (své kousky umístím do “letové” pozice), na které se těžko hledá věrohodná dokumentace. S interiéry je problém o něco menší, ale přinejmenším ARC-170 si zaslouží jejich vybudování – výrobce se totiž omezil na sedačky posádky a pár čar barvou. Na viditelná místa jsem tudíž doplnil palubní desky a barvou naznačil boční panely, různé kontrolky a přístroje. Všechny stroje jsem opatřil nátěrem v barvě kovu, přes který jsem pak na patřičných místech nanesl odpovídající (anti)kamufláž. Po jejím důkladném zaschnutí jsem pak jemným brusným papírem a barvou vyrobil opotřebení, speciálním fixem obtáhl spáry, takže moje stíhačky vypadají jako něco hodně olezlého ze šrotiště.

ARC-170

Celá kolekce má jednu (v tomto oboru tradiční) vadu – modely jsou v různých (navíc neuvedených) měřítkách. U star destroyeru je to pochopitelné, ale menší stroje by si  zasloužily jednotné měřítko.

Droid Tri-fighterDroid Tri-Fighter

Co se týká cen, ty zhruba odpovídají německým cenám v Euro a vycházejí tudíž relativně příznivě proti jiným, starším SW produktům převážně amerického a japonského původu. Současné ceny na trhu se u jednotlivých prodejců  liší obchod od obchodu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Dobrý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    je to dost dobrý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. =)
    Tak do tohohle jdu. Tak super modely jsem dlouho neviděl! A ještě k tomu Star Wars…musim mít než to vyprodaj :D… ARC-170 rulez!

Zanechat odpověď