Modely pro scifisty #67: Modifikovaný AAT aneb Další kus České flotily z galaktického výprodeje

Před pár týdny jsem dostal „AAT“ – easykit od Revella. Stroj Obchodní federace se poprvé objevil v první epizodě Star Wars, kde zaujal svými tvary. Stavebnice ale zobrazuje verzi, používanou separatisty v Klonových válkách, jež se od té původní liší absencí některých detailů.

Oficiální označení stroje AAT, tedy Armored Assault Tank. Typ sloužil po celou dobu klonových válek a po jejich skončení šly zbylé kusy jako zastaralé do výprodeje a přes mnoho prostředníků skončili u Sargů. Ti následně odprodali posledních pár kusů zakladateli České flotily Michalu Wirzigovi. Stroje bylo nutno zgenerálkovat – přezbrojit na pozemský standard a po zkouškách ostřelováním i doplnit pasivní ochranu některých částí, o rekonstrukci původně roboty ovládaného stroje pro lidskou obsluhu nemluvě. Nakoupené tanky tedy dostaly klasické projektilové zbraně (kanón, místo blasterů kulomety a rakety z místních zdrojů), nové optické systémy a na nejhůře chráněná místa zcela nové pevné (předek věže), nebo alespoň přídavné či představné pancíře, zvané lidově „šircny“. Stroje AAT měly sice mohutně pancéřovaný předek, ale zadní partie a čelo věže se evidentně spoléhaly na v našich končinách ne zrovna funkční energetické štíty. U prvních kusů byly šircny doplněny narychlo těsně před akcí, jako materiál posloužily pancéřové pláty ze zrušené vojenské techniky, určené původně do šrotu. Pláty i jejich držáky byly tedy improvizace s rozměry určenými od oka.

Pojem „šircny“ pochází z německého „schürzen“. To byly původně doplňkové dílce plátové zbroje (takzvané „šorcy“), tvořící jakousi suknici, později se tak jmenovaly dodatečně instalované představné pancíře německých tanků, sloužící primárně jako ochrana proti kumulativním střelám. Tyto pancíře byly často snímatelné.

Ač kronikář Flotily Patrick Zandl nezmiňuje ve „Flotile Země“ konkrétní typ strojů, které radikálně vyřešily jen letmo zmíněnou neblaze proslulou americkou provokaci, kromě použití LAAT/i a jejich modifikací došlo s vysokou pravděpodobností i na použití několika modifikovaných AAT, které měly podle původního záměru sloužit k ochraně vlastních základen či k výcviku.

Stroje používané Flotilou nesly na počátku své „české“ kariéry „pozemskou“ kamufláž, vycházející barevně z prvorepublikové. Vzhledem k původně plánovanému použití ne tříbarevné schéma určené pro techniku, ale čtyřbarevné pro objekty opevnění. Tedy kombinaci okr – hnědá – zelená – černá.
Vzhledem k legionářské a prvorepublikové tradici, ke které se Flotila hrdě hlásila, se nelze divit, že se na strojích objevovaly různé vlastenecké nápisy a jména. Na „našem“ kusu byl bílý, patrně křídový, nápis „Plukovník Švec“. Jméno jedné z prvních a svého času nejznámějších obětí jak našeho, tak spojeneckého politického zmrdizmu (více zde: http://www.zupaplksvece.estranky.cz/…_-svece.html ) mělo za daných okolností více než symbolický význam…..

Easy kit od Revellu v základu slepíme podle návodu, některé partie je ale třeba po sestavení základu upravit. Pokud ale chceme, aby model stál bez stojánku či podpěr, musíme nejprve zhotovit několik závaží do přední části. Já jsem je odlil z olova do jednoduchých alobalových forem, vytvarovaných podle dutin v přední části stroje. Stejně by ale posloužila plochá rybářská olůvka v dostatečném množství.

Nejprve jsem v souladu s návodem sestavil přední část stroje, do které jsem umístil zátěž, a trup. V místě spoje těchto dvou částí vznikne relativně velká spára – tu jsem zatmelil a přebrousil. Odvrtal jsem ústí palubních zbraní a otvory „úsťových brzd“. Sestavu kulometů na nosnících je třeba nejprve vyzkoušet, příslušné otvory v trupu se liší velikostí pro jednotlivé západky a návod v tomhle není jednoznačný.

Ve druhé fázi jsem opět podle návodu sestavil věž a zkusil ji nasadit na trup. Ukázalo se, že věž má z výroby omezený sektor otáčení, což lze napravit odříznutím příslušných zarážek v trupu (jde o drobné výstupky v uložení věže).

Dále se ukázalo, že po úpravě tvaru věže a masky kanónu bude otáčení blokovat vyboulení na hřbetě trupu. Půlku jsem ho tudíž odřízl a otvor uzavřel plastovými deskami a spoj přetmelil a zabrousil. Následně jsem pomocí leptané mřížky (lept zábradlí na lodě 1/700) zamřížoval jakási odkrytá technická zařízení (patrně chladiče) na bocích přední části trupu. Pak jsem pokračoval věží. Prostor mezi plochým čelem a úchytem kanónu jsem překryl trojúhelníky z plastové desky, zároveň jsem zakryl dalším kusem desky volný prostor za kanónem, spoje důkladně zalil lepidlem a po jeho zaschnutí je i důkladně přetmelil a přebrousil. Pomocí další destičky jsem „opancéřoval“ masku kanónu a povrch věže osadil optikou a různými kryty, vyrobenými ze zbytků. Následně jsem nařezal držáky šircen z licího rámečku a po jejich nalepení jsem pak z pruhu plastu řezal jednotlivé desky představného pancíře. Nejprve jsem zakryl jakási zařízení na bocích zadní části trupu a pak postupně dolepil další pláty na držáky kolem boků zadní části trupu a vpředu na nosníky kulometů. Pak stroj dostal nátěr barvou kovu (syntetika) a přes něj čtyřbarevnou kamufláž akrylovými barvami. Na černo jsem nabarvil „optiku“ a po zaschnutí černi jsem ji „zasklil“ červeným transparentním lakem. Dolepil jsem na zbraňové nosníky pár raket z vrakáče a domaloval znaky flotily na šircny před věží. Viditelné spáry byly obtaženy patinovacími fixy, pomocí bílé gelové tužky jsem zhotovil název stroje po obou stranách přídě (nechtělo to psát, hlavně pololesklý či lesklý povrch je problém) a na věž nanesl obtisky. Povrch sjednotil matný akrylový lak a následné zašpinění patinovacími pigmenty v naředěném matném laku práci uzavřelo.

Vznikla vzhledově i sběratelsky hodnotná obluda, která je na hony vdálená původnímu stroji dosti hračkového vzhledu a kamufláže.

Michael Střelec Pešťák (redaktor)

Strelec.M.P@sez­nam.cz

Přečtěte si i další díly scifistických modelů.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Moje nejoblíbenější rubrika. Hodit na to prvorepublikovou kamufláž byl dost ujetej nápad, ale vypadá to výborně. Plus ten nápis, ala načmáranej vápnem….

  2. Nádhera
    Nádhera, tyhle upravené stroje české armády mám z rubriky nejraději.

Zveřejnit odpověď