Modely pro scifisty #69 – Hezké narozeniny, Fantasy Planet!

Snad se nebudete hněvat, když se čas od času Střelcovi do jeho seriálu připletu s nějakým tím papírovým modelem. Z  drtivé většiny se bude jednat o free modely z internetu a to nejrůznějších témat. No a jelikož v květnu oslavila Fantasy Planet dvanácté narozeniny, slovo dalo slovo a od jednoho z nejlepších českých autorů papírových modelů – ve scifistickém ranku dokonce toho nejlepšího – si manuálně zruční příznivci FP můžou slepit lodičku ve výsostných barvách našeho e-zinu.

Fantasy craft2

A podle hesla „víme, co stavíme“, zde nabízíme i medailonek tohoto stroje, účastnícího se závodů Astro Racers.

95. pozici má Takzvaný Fantasy craft. Je to další případ tuningu klasických strojů. Tentokráte se jim stal 30let starý model firmy Luxus nazvaný X-ONE. Původní letoun se i přes své stáří vyznačuje vysokou spolehlivostí. V předešlém podniku Astro Racers dojely tyto stroje na předních příčkách. Jak skelet, tak i pohonná jednotka jsou téměř nezničitelné a právě proto jsou pro tunery ideálním základem na úpravu. Skupina kolem Fantasy planet si tento luxusní model vylepšila po svém. Prvním , čeho si pozorovatel všimne, je přesunutí celého kokpitu nad motorovou gondolu. Do míst po původním kokpitu a do prolisovaného podvozku určeného k nastoupení posádky byla implementována další pohonná jednotka. Takzvaný Booster vyplňuje celý předek letounu a výfuk se táhne středem trupu pod výdech původního motoru. Pavla Lžičařová bude jako pilotka mít plné ruce práce ukočírovat tak namakaný stroj.

Valná většina modelů od Honzy Rükra se vyznačuje nízkým počtem dílů, segmenty jsou častokrát ve formě základních geometrických tvarů, ale výborné grafické zpracování ve výsledku i tvarově nenáročný model posouvá do vysoké sféry atraktivity. Ne jinak je to i u Fantasy Craftu, tudíž se jedná o vhodný modýlek jak pro modelářské začátečníky, tak na procvičení pro ostřílenější „patlaly“. A teď vás s dovolením unavím trochou teorie. Pokud vše níže uvedené znáte, klidně přeskočte rovnou na odkaz s modelem. Ten je ke stažení zde.

Já osobně jsem si nechala model vytisknout na papír 160 g/m2, sice je to silnější papír, ale zase model bude ve výsledku pevnější. Vytisknete-li si však model na tenčí papír (kancelářský nedoporučuji), bylo by dobré dlouhé díly trupu případně podlepit a nechat pod zátěží přes noc proschnout. Pokud si budete nechávat vytisknout model v laseru, tak pozor, sice je tisk nádherně lesklý a barvy nadmíru syté, ale taky to při hrubším zacházení rádo praská. Na takzvané zaretušování hran používám už léta tempery, nejen pro jejich výbornou ředitelnost vodou ale i proto, že se z nich dá namíchat obrovské množství odstínů. A navíc, ač to bude znít trošku nechutně, pokud se netrefíte jenom na hranu, dá se do pár vteřin přebytečná barva odstranit nasliněným nebo namočeným prstem. Někdo používá fixy, ale tam se mi zdá případná chyba až moc nevratná.

U Honzových modelů si člověk většinou vystačí s návodovkou, lepení dílů jde v číselné posloupnosti. Bylo by ale slušností upozornit na to, jak se tvarují díly, chlopně či části dílů s ryskou vyznačenou takto _ _ _ _ _ se rýhují zvenčí a ohýbají se „dovnitř“, díly označené takto _._._._. se rýhují z rubu tisku a ohýbají se „ven“. A co za chirurgické nástroje a případná pojidla člověk k celému zákroku potřebuje? Nestárnoucím mohykánem u papírových modelářů je Herkules, disperzní lepidlo. Prodává se od malých lahviček s hubičkou až po velkou žlutou s černým závitem. Dále výše uvedené tempery, nějaké ty štětečky (já osobně nanáším štětečkem i lepidlo na chlopně, ovšem musí se pravidelně proplachovat, aby neztvrdl a nebyl definitivně k nepotřebě). Na míchání barev nebo odlévání lepidla používám víčka od limonád. Malá, vděčná a když se naplní, prostě se vyhodí – spíš tím lepidlem, namíchané odstíny barev se dají použít i o několik desítek modelů dále.

Určitě je potřeba po ruce mít pravítko, nedocenitelný pomocník při rýhování chlopní. A teď se dostáváme k nejdůležitěj­ším nástrojům pomsty – nůžkám a řezacím potřebám. Nůžky by bylo dobré mít u sebe dlouhé, velké a pak nůžtičky na nehty – jak rovné, tak zakulacené, ale ty druhé tady zrovna potřebovat nebudeme, neb lodička nedisponuje žádnými koly. Co se týče záležitosti s rýhováním, portfolio se nám rozšiřuje – lze použít malý kuchyňský nožík, odlamovací řezák na porcování lina anebo přímo modelářský skalpel s vyměnitelnými čepelkami. Osobně užívám třetí možnost, ale dopracovala jsem se k ní až po užití těch dvou předchozích. Taky podložka není marná, určitě z vás rodič nebo lepší polovička nebude mít radost když si na modelařinu připravíte noviny a skrz ně se dostanete i na sváteční ubrus. Nenáročným stačí kus lina či rovné kuchyňské prkénko, já už nějaký ten rok používám podložku Olfa, apriori určenou na patchwork, mezi papírovými modeláři je však dlouholetým stabilním hitem. Tahle investice je však trošku dražší, pohybujeme se v řádu několik set. Podložku tedy doporučuji spíš kdyby vás to opravdu chytlo a nepustilo, na jednorázový flirt vám klidně bude stačit něco z předchozích alternativ. Dále pak samozřejmě dobré světlo, stolní lampička jakékoliv ráže bude lepší než nic. A pak už jen pevné nervy a ruce.

Dobrý let!

Text: Vendula Brunhoferová a Jan Rükr, kresba Jan Rükr

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

11 komentářů

 1. ahojte
  mohol by som poprosit hodit sem aspon nejaky naozaj dobry zdroj kde sa na internete tieto modely daju najst? ja viem ze sa nieco da lahko najst ale prave to ze nieco a ten ktory by ste mi odporucili mi moze uplne uniknut
  vopred vdaka

 2. to Gomez
  Zdravíčko,

  pokud budu lepit freečkový papírák, dám samozřejmě pod článek odkaz na samotnou vystřihovánku, jinak Honzovy modely se dají najít na webu aliens.humlak.cz.

 3. ok dakujem 🙂
  ja som si to predstavoval tak jednoducho ze niekde na nete je web kde je kvantum modelov podla kategorii len si vybrat 🙂

 4. Tak mám postaveno :o)
  Po zhruba 20-ti letech jsem zase lepil model… asi se zase vrátím k tomuhle super koníčku :o)

 5. to Budulman
  Tak to slyším více než ráda. 🙂 Mimochodem, ta přezdívka je mi povědomá, nechodíš na DF CPM? 🙂

 6. to Vendula
  Nevím, co je DF CPM, takže to asi bohužel nebudu já :o)

 7. Pre Gomez
  Ak máš v byte málo miesta, ale chceš skutočne pekné modely (väčšinou) rôznych automobilov, pozri sem: http://www.minimodel.cz/
  Sú to kvalitne spracované modely v mierke 1:100 a všetky na tej stránke sú voľne stiahnuteľné.

 8. dakujem vsetkym 🙂
  nieco pozriem uvidim co ma zaujme. dostal som nejak chut po rokoch sa na to pozriet a hoci som kedysi staval bagre auticka a raz aj lunarny modul s lunochodom a robokopa z abc tentokrat ma zaujali kozmicke lode

 9. ke stažení
  Nebo poprosit strýčka Googla. Klíčová slova: paper models, card models, free, download. Na netu jsou toho tuny, ale je potřeba se k tomu proklikat.

Zanechat odpověď