Na prodej čili Co bys vrh na realitní trh

Levně nakoupit a draze prodat je ten nejlepší a současně nejjednodušší návod na zbohatnutí. Bohužel jeho stoprocentní fungování hatí nakupující i ostatní prodejci, jak můžete dobře a rychle poznat (nejen) u téhle karetky od Albi.

Zapomeňte na několikahodinové Monopoly a deklasující prohru zaviněnou nešťastným hodem kostkou – tady si za ne/úspěch můžete sami. A to bývá ve hrách – na rozdíl od života – ta největší zábava.

 

Kešem nebo šekem

Hra Na prodej má dvě fáze, neboť abyste mohli prodávat, musíte napřed nakoupit. Za tím účelem leží na stole několik karet domů s různou hodnotou, jejichž počet odpovídá počtu hráčů. Každý „obchodník“ má do začátku stejnou částku peněz a ví, že ve hře je celkem 30 domů s čísly 1-30, ergo žádné dva domy nejsou stejně cenné.

O právo výběru probíhá tradiční dražba, ze které může po jednom kole kdokoliv kdykoliv odstoupit – získá nejméně hodnotný dům na stole a zpět polovinu peněz, které do dražby nabídl. Pouze vítěz dražby zaplatí celou nabídnutou částku, za kterou si koupí to nejlepší bydlo.

Když má každý barák svého majitele, nastává čas prodeje. Opět se podle počtu hráčů na stůl vyloží odpovídající počet šeků, na kterých sahají hodnoty od dvou do patnácti tisíc dolarů, až na dva nekryté, tedy nulové. Všichni musí skrytě nabídnout jeden dům do prodeje, a pak naráz karty odhalit. Za příbytek s nejvyšším číslem se bere nejtučnější šek a tak dále. Když má každý šek svého majitele, nastává čas závěrečného počítání a ten nejbohatší makléř vyhrává.

 

Realitní poker

Modří již asi tuší, ale my to sem přesto napíšeme: ano, je to hodně o odhadování rizika a protihráčů. Jak vysoko jít při dražbě (výherce jednoho kola dražby načíná kolo další, a tudíž nabízí nejnižší částku, která může být i nulová); zda se zbavit všech peněz, neboť i zůstatek hotovosti se na konci přičítá a může rozhodnout – a občas skutečně rozhodne – o vítězi; a hlavně jak moc dobrý mají soupeři odhad a paměť na čísla a tudíž jak hodnotný dům nabídnou do prodeje proti tomu vašemu. Je to takový realitní poker, ovšem rychlý, zábavný a krásně provedený.

Jedna každá karta domu má svou individuální ilustraci stavby odpovídající uvedené hodnotě. Tak na dvojce najdete kanálovou šachtu, vozejk ve staré důlní šachtě má sedmičku, jedenáctka je iglů, patnáctka srub, dvacet trojkou se honosí už fakt krásnej barák a třicítka je naprosté sci-fi. (Jedničku jsme vám neprozradili schválně – když jsme hru hráli poprvé, byli na ni všichni strašně zvědaví řkouc, co to může být, když trojka je psí bouda… Tak se nechte překvapit a pobavit stejně jako my.)

Pravidla vysvětlíte ještě dřív, než zamícháte karty a rozpočítáte peníze, a troufáme si tvrdit, že u jedné partie rozhodně nezůstanete. Snad jen ty prašule mohly být trochu větší – tisícidolarovka zvící někdejšího padesátníku sice možná napomáhá léčit komplex euru, ale blbě se sbírá ze stolu a ještě hůř hledá na podlaze. Ale až je dohledáte, posbíráte a zavřete do hezké, magnetem zajištěné krabičky, rychle na tuhle malou potíž zapomenete.

V naší redakci nebude Na prodej nikdy na prodej.

 

Na prodej
Autor: Stefan Dorra
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 3-6
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30 min.
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď