Žena se lvem: Dámská jízda s kartami

Spojení české fantastiky a antologie, to není na našem knižním trhu žádná novinka. Některé sborníky se sice žánrově dále vymezují i v rámci fantastiky, ale obecně v nich vyjma kvality zásadní rozdíl není. Na přelomu roku se však objevila antologie, která přináší i něco nového a snad trochu odvážného. Antologii české fantastiky, psané českými a slovenskými autorkami.

Tak jako na slavný Karlštejn nemohla vkročit žena, v Ženě se lvem byste marně hledali dílo muže. Čest mužskému pokolení dělá pouze výtvarník Jaroslav Svoboda, ale i jeho zde s výbornou obálkou doplňuje Jana Šouflová.

 

Samotnou antologii otevírá povídka Vilmy Kadlečkové, což je sázka na jistotu a výborná volba. Její povídka Bez Krásky a bez zvířete, která se pohybuje na pomezí fantasy a sci-fi, čtenáře vtáhne do antologie a zároveň v jedné povídce zosobní celou knihu. Rozdíl v „ženském“ a „mužském“ psaní nehledejme v kvalitě, ale v poetice, smyslu pro detail a citlivosti.

 

Štafetu po Vilmě přebírá Karolina Francová, a pokud někomu přišel rozjezd poklidný, tak u povídky V mysli mojí vidíš stíny to již nehrozí. Karolina vypráví o čarodějovi, který ze své rudé věže zahalil Česko pod magický háv, a především o příležitosti hlavní hrdinky Elen se k němu dostat tak blízko, jako nikdo… Na relativně krátkém prostoru se zde podařilo vykreslit zajímavý svět a je jen dobře, že povídka je prequelem k připravované sérii. Tu bychom si na základě této povídky rozhodně neměli nechat ujít.

 

Po příjemné mikropovídce Lenony Štiblaríkové následuje odklon od čar a kouzel k hororu. I když… Dagmar Pirochová svou povídku vystavěla na vlastním zážitku a vystačila si s málem. Hotelový pokoj, notebook, černý kocour a výborná pointa.

 

Na pomyslnou trať se poté vydala Václava Molcarová s povídkou Běžím daleko, žiju blízko. Autorka v povídce ztvárnila svoji lásku k běhu a cestování a skloubila ji se svojí láskou k fantastice. Pokud jste stejně jako autor této recenze nikdy neholdovali ultramaratonům, a vlastně žádnému běhání, tak zde máte možnost se alespoň knižně přenést na dráhu exotické trasy, kde nic není takové, jaké se zdá.

 

Miroslava Dvořáková pak zabrnká na strunu nostalgie a připomene, že stárneme všichni. Lucie Lukačovičová navázala originálním „aetherpunkovým“ příběhem, který by stálo za to rozvést do delšího rozsahu. Povídka je to však povedená a autorka ukazuje, proč patří na české scéně k zavedeným jménům.

 

Dana Beranová nás zavede do klasické fantasy kulisy, kde potkáme zaklínače a krvelačnou bestii ohrožující nejen celou vesnici, ale především domov hlavní hrdinky. Zuzana Stožická následně přehodí výhybku zpět na lehké sci-fi a polemizuje s tím, kam až může dojít při střetu vědy a morálky. Případ osla cantenburského, jeden z nejlépe vypointovaných příběhů, napsala pro tuto antologii Jana Šouflová, která zde namíchala koktejl fantasy a detektivky. Navazující Julie Nováková pak přináší klasické sci-fi, které vychází prakticky zároveň v české a anglické antologii. Byla totiž vybrána do svazku Futuristica od Chestera Hostera.

 

Povídka Srdce z kamene od Zuzany Hlouškové se vrací zpět ke klasickému fantasy žánru. Hlavní hrdina, černokněžník a zdánlivě jednoduchý úkol. Jak už to bývá, ty jednoduché bývají zároveň ty nejtěžší. Celou antologii pak zakončuje zřejmě nejdelším kouskem Hanina Veselá, opět sázka na jistotu, a stejně jako byla kniha rutinně zahájena, tak je i ukončena.

 

Žena se lvem touto povídkou sice končí, ale samotná série rozhodně ne, neboť je od začátku plánováno ji rozšířit na čtyři knihy, které spolu s tarotovými kartami, které jsou součástí knihy, tvoří potenciálně pěkný komplet do knihovny. Pokud ale budu knihu hodnotit samostatně, rozhodně nezklamala a je potřeba ocenit iniciativu, která vedla ke vzniku tohoto díla. Ačkoliv rozměry kniha neoslňuje, obsahem rozhodně ano. Je vidět, že fantastika je v Čechách oblíbený žánr a že při sestavování antologií je kam sáhnout.

 

Otázka je, zda si série udrží svoji laťku po celou dobu, neboť konečný výčet autorek dosáhl čísla padesát dva, a to je přece jen na tak malý trh úctyhodné množství. Nezbývá než věřit Františce Vrbenské, která antologii zastřešuje a snad i sama přispěje do jednoho z dalších dílů. Samotná antologie si ale v našem světě fantastiky najde své místo. Ženský element se projevuje zejména v některých povídkách naplno a ukazuje, že muži a ženy sice nepíší stejně co do stylu, ale zato píší stejně dobře.

 

Žena se lvem: Antologie povídek českých a slovenských autorek fantastiky
Vydal: 2016, Fortna
Obálka: Jana Šouflová
Ilustrace: Jaroslav Svoboda
Formát: váz., přiložené karty
Počet stran: 356
Cena: 349 Kč

 

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

Zveřejnit odpověď