Ominoes: Egyptští bohové, hejbejte se

Domino představovat netřeba, Omino ano: hraje se s kostkami, které se rovněž spojují do sad, ale jinak a podstatně náročněji. A přitom rychleji. Při Ominu na stůl vysypete asi nejvíc kostek ze všech her, které známe: 26. Přesto, věřte nebo ne, určitě při hře nastanou chvíle, kdy se vám jich nebude dostávat.

Jelikož hra (prý) pochází ze starého Egypta, tak na kostkách nejsou puntíky, ale symboly čtyř bohů – žluté slunce, červený had, zelený sokol a modrý skarab – a dva zvláštní „žolíci“. Hráč ve svém tahu se jedné této kostky chopí a hodí s ní. Pokud padne některý božský symbol, musí pohnout kostkou se stejným symbolem na zvláštní šachovnici, a to přesně o tři pole. Následně hozenou kostku umístí na kterýkoliv čtvereček této hrací plochy.

Podstata a vtip celé hry spočívá v tom, že každý hráč „sbírá“ alespoň jeden znak, a to tak, že podaří-li se mu dostat aspoň čtyři své kostky na sousedící pole, odebere je z plánu a připíše si za ně body. Jakmile někdo dosáhne počtu bodů definovaného podle počtu hráčů, hra končí.

Modří skarabové již tuší, že padne-li vám na kostce protivníkův symbol, můžete a měli byste mu uškodit, ale on vám to vzápětí může vrátit – a nakonec stejně chtě nechtě přidáte jeden druhému jeho kostku na plán.

Navíc vám žolíci – tedy hybatel Hu-Ra a černý had Ominotep – umožňují pohybovat kostkami podle zvláštních pravidel, a na plánu se chovají opravdu jako žolíci a přinášejí body těm, kdo si je začlení do své sestavy.

 

Méně znamená méně a více, více

Na začátku je tedy herní deska prázdná, ale postupně se zaplňuje hozenými kostkami a je stále těžší nenapomoct soupeři, a naopak zabodovat ve svůj prospěch. Posunované kostky totiž nesmí přeskakovat jedna druhou a nesmějí se vracet na již jednou projeté pole, a tak zkompletovat vlastní bodovanou skupinu je občas docela náročné, neboť než se opět dostanete na řadu, kde již je vaše předpřipravená sestava a kde protivníkův váleček na počítadle bodů…

Z toho logicky plyne, že získávání bodů se postupně zrychluje a konec přijde mnohdy dříve, než byste si přáli a čekali, a je tedy velmi nutné pečlivě vážit, zda sebrat méně kostek za méně bodů, nebo bojovat o víc obojího.

Kostky bohů jsou abstraktní hrou a mohly by být kostkami kohokoliv nebo čehokoliv jiného, ale staroegyptské symboly jsou pohledné a přehledné. Ale to, co činí samotnou hru tak speciální, je především přitažlivá kombinace kostkové a strategické hry. Netvrdíme, že nadchne úplně každého, ale příznivce tohoto typu deskovek přinejmenším zaujme. Tím spíš, když dává na vybranou z různě velkých hracích ploch, po kterých lze pohyb ještě ztížit zákazem postupu přes barevně odlišené čtyřpolí ve středu.

Poměrně originální, rychlá a líbivá – takový je náš verdikt nad hrou Ominoes a doufáme, že bohové k nám budou při jejím hraní milostiví.

 

Andrew Harman: Ominoes: Kostky bohů
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 15 min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď