Ve víru věků čili Jak panovník měnil, až vyměnil

Ve víru věků se můžete ztratit, nebo fenomenálně zvítězit, přestože obsahuje všehovšudy devatenáct karet a čtyři žetony jediného druhu.

ve-viru-veku-boxJe hráčským zvykem žehrat na to, jaké jste dostali karty, a občas chlubně konstatovat, že s kartami soupeře byste dokázali zázraky. No, dávejte si pozor na svá přání, protože to s těmi kartami se vám právě splnilo.

Více je někdy více a někdy méně…

Ze zmíněných devatenácti karet se vyjme pomocná, zbytek se zamíchá a rozdá po pěti listech na hráče. Co karta, to stavba, většinou spadající do jedné z pěti kategorií: palác, knihovna, zahrada, chrám, pevnost. Současně co karta, to zvláštní schopnost přinášející body – například za každou knihovnu nebo zahradu, za to, že máte více pevností či chrámů než soupeř, za všech pět typů staveb pohromadě, ale také za každý typ, který ve vašem království chybí.

Předtím si ovšem to království musíte vybudovat. Začnete jednoduše: z pěti karet v ruce současně se soupeřem každý jednu vyložíte. Jenže pak si zbylé karty vyměníte, a opět z nich jednu vyložíte. Zbytek si opět prohodíte a zas jednu vyložíte, a tak dál, dokud nezůstanete sedět naproti sobě s prázdnýma rukama. Pak si sečtete body podle konkrétních instrukcí na svých kartách, a začne druhé kolo.

Vyberete si jedinou kartu, která vám v království zbyde, jednu, kterou nevratně odložíte, zbylé tři shrábnete do ruky, dvě si dolíznete – a zopakujete kolečko s měněním a vykládáním karet a následně sčítáním bodů. Opět vám jedna vybraná karta zbyde na stole, jednu zas zahodíte, zas tři seberete a dvě dolíznete a jedete do finále.

…ale větší je prostě větší

ve-viru-vekuSuperjednoduchá pravidla (také se vejdou na jednu A4), ale ne zrovna jednoduché hraní. Kvůli originální výměně karet musíte neustále myslet na to, co máte v ruce, vzpomínat, co jste v ruce měli, zvažovat, kterou kartu vám soupeř „ukradne“, a počítat s tím, co se vám do ruky vrátí. Karty se vykládají současně, takže nikdo na nikoho nečeká, a jsou krásně ilustrované (na ploše asi dvaapůlkrát větší než ostatní běžné deskoherní karty), pročež ve vás posilují dojem mocného, ale občas holt ne úplně prozíravého vládce.

Ve víru věků není velkou hrou v malém provedení, ale díky její výtvarné stránce ji můžeme označit za malou hru ve velkém provedení. Vyložené karty vypadají fakt bezvadně, a tak se jimi zejména zpočátku budete možná déle kochat, než s nimi hrát. Budiž to vám i kartám přáno.

Ve víru věků
Autor: Kristian Čurla
Vydal: Rexport, s.r.o.
Počet hráčů: 2
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 20 min.
Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď