Warcraft: První střet

 • Autor:
 • Nakladatelství: FANTOM Print
 • Cena: 289 Kč
 • ISBN: 978-80-7398-359-8
 • Vyšlo: 21. 10. 2016
 • Žánr: fantasy
 • Provedení: brož.
 • Autor obáky:
 • Počet stran: 304

PŘEDOBJEDNÁVKA

JEDEN SVĚT UMÍRÁ A NA

DRUHÝ PŘICHÁZÍ SMRT!

Románová adaptace filmu

Warcraft: První střet

je skvělá epická fantasy…

Po událostech popsaných v románu Durotan se renomovaná autorka (nejen) herních a filmových adaptací Christie Golden vrací na Azeroth, aby dovyprávěla velký příběh o odvaze, nenávisti a hrdinství. Přichází totiž První střet…

Všichni, kteří viděli „warcraftovský“ velkofilm stejného jména, jímž režisér Duncan Jones (syn nedávno zesnulého hudebníka Davida Bowieho) potěšil všechny fanoušky fantasy fenoménu jménem Warcraft, mohou mít dojem, že tenhle příběh už znají. A částečně mají i pravdu, protože První střet je oficiální románovou adaptací výše zmíněného snímku.

Román nebo film?

Nebyla by to ale Christie Golden, aby citlivě nedoplnila to, co ve filmu chybělo, nebo bylo pouze naznačeno. Román dává tvůrci přeci jenom trochu jiné možnosti, jak naložit s kvalitním příběhem a autorka, která je ve sdílených světech typu Warcraft jako doma, jich využila bezezbytku a s velkým přehledem. Je radost sledovat, jak zdánlivě jednoduchý příběh o nucené invazi nabývá takřka epických rozměrů.

Christie Golden totiž vzala všechny ingredience, které budou na fanouška žánru fantasy fungovat vždy: přátelství a nenávist mezi různými rasami (orky, lidmi, trpaslíky), roztodivné netvory, sebeobětování, zlovolnou magii, zradu a hlavně hrdinství, a přetavila je do svébytného příběhu, který navíc obsahuje vše, co dělá Warcraft Warcraftem.

Pokud se vám po Azerothu a jeho hrdinech stýskalo, neměl by vám fantasy román První střet, který u nás vydává – jak je jeho dobrým zvykem – ostravské nakladatelství FANTOM Print, rozhodně chybět v knihovničce…

Anotace:

Azeroth se ocitá ve válce, když do něj magickým portálem vtrhnou krvelační nájezdníci – orkská Horda, která utíká ze svého chřadnoucího domova Draenoru a chystá se obsadit nový svět a zotročit jeho obyvatele. Lidé se ale nemíní vzdát bez boje a orkské sekery a vlčí jezdci se brzy poměří se stromwindskými meči, trpasličí pistolemi a dalaranskou magií. Temná síla, která zničila Draenor, však pronikla i do nového světa a tu nedokáží zastavit žádné bitvy, ale pouze spolupráce čtyř hrdinů z obou stran fronty. Orkský náčelník, opovrhovaná míšenka, zahořklý rytíř a zneuctěný mág musejí spojit síly a postavit se samotnému Gul‘danovi, zlověstnému vůdci Hordy. Pokud ho nedokáží porazit, Azeroth a všechny jeho obyvatele, staré i nové, čeká pomalá smrt…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Warcraft: První střet

 • Autor:
 • Nakladatelství:
 • Cena: 0 Kč
 • Vyšlo: 1. 1. 1970
 • Žánr:
 • Provedení:
 • Autor obáky:
 • Počet stran:

Především je mimo očekávat od Warcraftu něco jako nového Pána prstenů. Tady se jede úplně podle jiného mustru. Že z každého záběru čouhá ork, vousatý trpaslík nebo sem tam ušatý elf, je asi to jediné, co mají snímky společné. Máme před sebou poměrně dost rychlé vyhlášení války ve světě, o kterém nehráč zmíněné onlajnovky neví dohromady nic. Duncan Jones dostal za úkol ve svém filmu tenhle široký svět představit i s hlavními hrdiny a jádrem příběhu a navnadit publikum na budoucnost.

2

Zvolil celkem dobrou taktiku, protože v první fázi úplně stačí, když se dozvíme, že ty velké zubaté vede podivný xicht, který vládne magií, a chtějí zničit svět nějakých lidí, kteří mají mladého krále jak z pohádky a k tomu taky někoho, kdo se vyzná v magii. Do toho na obou stranách máme trochu méně významné, ale pro nás zásadní hrdiny, kteří se nechovají podle mustru a mají vlastní plány, jak řešit válku, která je evidentně neodvratná. A všechno se to začne sekat a drtit, aby se postupně ukázalo, že za tou jednoduchou válkou je i nějaké pozadí a že tahle válka nebude tak prostá a krátká, jak si všichni na obou stranách myslí.

3

Žádná velká mytologie, další potřebné info prostě vstřebáte za běhu. Má to ale i odvrácenou stránku, protože takto bleskově nastíněný svět bez velkého úvodu je zatím dost plochý a nekomplexní. Pro potřeby příběhu to sice stačí, ale šíři celého světa z toho pochytí jen hráč, který ho zná do hloubky. S tím souvisí i vizuální stránka, která jde opravdu hodně na ruku hernímu předobrazu a spolu s jen letmým načrtnutím světa vykresluje prostředí příběhu poněkud uměle a neživotně. Události se navíc vrší poměrně překotně a plánování a jednání postav tak občas působí mírně nevěrohodně a zkratkovitě, zvlášť pokud se týká vytváření nějakých vztahů mezi nimi a vyjednávání.

Na druhou stranu netřeba hanět přespříliš. Úmyslně vytvořená herní stylizace ještě neznamená, že svět Warcraftu jako takový není fotogenický a nepotěší oko fanouška fantasy. Stejně tak občas drhnoucí scénář dobře vyvažují zajímavé postavy a jejich ve většině případů dobře vybraní představitelé. Jmenuji alespoň výborného Travise Fimmela, který si z Vikingů přinesl i část svého  ragnarovského cynického humoru a jednání neustále lehce pod vlivem. A pak i celá řada pohledných bitevních scén a soubojů, které budou v této sérii hrát obecně prim.

5

Warcraft: První střet ze všeho nejvíce působí jako dobře promyšlený úvod a představení budoucího velkého příběhu ve velkém světě, ze kterého jsme zatím viděli jen letmou část. Má nepříliš komplikovaný, ale svižný příběh a sympatické hrdiny a je dostatečně působivý, aby dokázal navnadit na budoucí události a rozšiřování diváckých obzorů ve světě Warcraftu. Což vůbec není špatný výsledek, pokud se skutečně sérii podaří rozjet. Jako samostatný kousek by ale působil mírně nedovařeně.

Režie: Duncan Jones
Scénář: Duncan Jones, Charles Leavitt
Délka: 123 min.
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Ben Foster, Travis Fimmel, Dominic Cooper, Paula Patton

Hodnocení: 75 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

 1. Tak jsem se konečně dostala do kina 🙂 Čekala jsem, že to bude otřesné. Takže jsem jen mile překvapena a moc se mi to líbilo. Hodně toho zachránil Travis.

 2. V Číně prý ještě větší úspěch než v případě posledních Star Wars, takže o další díly se asi netřeba bát.

 3. Spousta odkazů na starý Warcraft strategie, ať už vizuálně, tak dějové linky. Děj taky parádní. Na obou stranách (orkové a lidi) kladné aji záporné charaktery. Film to byl až nečekaně aktuální, orkové = uprchlíci, přicházejí do poklidného lidského světa a jak už název napovídá, tak to rozpoutá válku, protože lidem se to vůbec nelíbí 🙂 Přičemž jak třeba ve Hře o Trůny, jsou i na straně lidí “přeběhlíci” a zrádci. Stejně tak přeběhlíci na straně orků… Vizuál je hodně výrazný (přehnané brnění a zbraně), ale to už byli aji hry, a po stránce triků je to velmi kvalitně uděláno. Však to taky dělalo IL&M. Srdce fanouška to musí potěšit velice. Pro běžné lidi, krásná triková podívaná, která není vůbec hloupá, protože to má děj, myšlenku, správně napsané charaktery… jo a děj je uzavřený. Sice jsou tam linky, na které pravděpodobně naváže pokračování, ale není to rozhodně tak otevřené, jako třeba Star Wars.

 4. Will: no tak na to, že z FP byla na předpremiéře půlka redakce včetně rodinných příslušníků, čekal jsem větší fofr (a vzhledem k tomu, že ji financuje partner filmu) 🙂

 5. Jako třeba vydat recenzi ještě před premiérou 😀 Super nápad.

Zveřejnit odpověď