Lips Tullian

Oba jsou mladí, krásní a mají před sebou zářivou budoucnost. Ona, dcera pána z Thunu, on, mladý šlechtic z Mengštejnu. Dívčin otec však při pohledu na pavouky ve své pokladnici přisoudí sličné Hedvice bohatšího ženicha a Filip, jenž je po vpádu na vynucenou svatbu zatčen, mučen, zostuzen, nadmíru rozhněván a s blesky v očích prchá do temného hvozdu, kde přísahá strašlivou pomstu hraběti Martinicovi a absolutní věrnost a lásku své Hedvice.

Lips Tullian
Lips Tullian
Lips Tullian
Lips Tullian

Hajný je lesa pán? Kdeže! Lips Tullian!

Tak začíná přerod Filipa z Mengštejnu v Lipse Tulliana, obávaného loupežníka, který bohatým bral a chudým dával. Vůdce Černé roty, operující na konci osmnáctého století ponejvíce na česko-saském pomezí, prvně inspiroval Kvidona z Felsů k napsání jeho kolportážních románů, druhdy Káju Saudka s Jaroslavem Weigelem k vytvoření komiksové historické fresky, která bavila čtenáře Mladého světa číslo co číslo po celičký rok 1972. Kája Saudek dostal ke každotýdennímu vyjádření se formát vskutku velkolepý – celou jednu stranu časopisu – a náležitě toho využil. Jeho hrdina, jenž v sobě nosí trochu z Belmonda, Delona, Gérarda Phillipa, občas Jana Kanyzy a samozřejmě i Supermana, se ani na jednom políčku nenudí, jeho okolí také ne a čtenář už vůbec.

Lips Tullian musí čelit nejen zhýralé komtese Hildě, která ho miluje a svými piklemi se jej snaží uchvátit, ale i mlynářově dceři Bertě, která je taktéž stižena šílenou a nenaplněnou láskou, ovšem snaží se Lipse Tulliana získat poněkud přímočařejší cestou. V jednu chvíli má hrdinný náčelník lupičů za úkol zachránit dokonce tři lepé děvy najednou (Hedviku, Elišku a Kateřinu), popasuje se s chlípnými šlechtici, militantními Cikány a odpornými fráterníky, musí řešit problém se zrádcem ve vlastních řadách a několikrát je až do hlubokého nitra raněn zprávami o Hedvičině smrti. Ale stejně jako je Lips Tullian téměř nesmrtelný (přežije mučení, pád do hlubin a nesčetné ozbrojené útoky), i Hedvika má docela tuhý kořínek. Tu je svržena z hradeb do řeky a polomrtvá nalezena v cikánské osadě, tam je otrávena, aby však dostala protijed v tu pravou chvilku… a pořád neztrácí ve své tváři neumírající odkaz Olinky Schoberové, který má od dob Kdo chce zabít Jessii? snad každá ze Saudkových subtilních blondýnek.

Kýč jak bič, přátelé, a nebýt Weigela se Saudkem, tak docela k nepřežití. Pánové autoři však vtipem nešetří, a tak krom klasických bublinkových či citoslovcových rýmovaček, srandovních espézetek, ceduliček, mimodějových postaviček (Batman v jeskyni čarodějčině nemá chybu), zajímavých rekvizit (vskutku nápaditě ozdobený vánoční stromeček, železná panna), různých stylů (od Borna po Vyčítala, přes kresbu tuší a barvu až k uhlu), komiksu v komiksu (Sahrbergovo svébytné líčení událostí) či vitrážového řazení okének se dočká čtenář i střelby do autorských řad (Saudek a Weigel jako počestní měšťané či Saudek jako žebrák na Karlově mostě). Ironie a nadsázka mrkají téměř z každého políčka a prsaté děvy a svalnatí muži ani nechtějí, aby je čtenář bral vážně. Nicméně poznámky a dokreslující dokumenty na rubových stránkách komiksu dokazují, že v reálu tak veselo nebylo. Lips Tullian sice dokázal vydržet na stránkách MS téměř celý rok, ale již od dílu třiatřicátého se nad ním vznášel Damoklův meč zrušení. O rok později, na přelomu let ´73 a ´74, se Weigel se Saudkem pokusili Lipse Tulliana resuscitovat pod krycím jménem Černý Filip, ale bohužel jen na pár dílů. Ubylo ironie, ale ne typického saudkovského stylu. Saudek s Weigelem se skrze Lipse Tulliana bili až do posledního políčka, co to dalo, ale proti puristům a době zvítězit nemohli.

Lips Tullian je nepochybně postavou Saudkova života, což výborně dokresluje doslov Tomáše Prokůpka, v němž je zmapováno další působení Lipse Tulliana v Saudkových pozdějších dílech, včetně nejznámějšího Stříbrného pokladu a Konce Sahrbergovy bandy, které byly na rozdíl od prvního seriálu vydány v reedici již několikrát. Lips Tullian není kabelkové čtení a je to dobře, protože pokud by se nezachoval původní formát „mladosvětských“ stránek, komiks by ztratil na své údernosti opravdu mnohé. Nakladatelství Plus po titulu Muriel a oranžová smrt vstupuje do stejné řeky i podruhé a opět se neutápí. Komiksový nadšenec si tak může do knihovničky vedle luxusně vypravených českých mutací zahraničních děl zařadit další poctivě vymazlené ryze české album. A to je velice příjemný pocit.

  • scénář: Jaroslav Weigel
  • kresba: Kája Saudek
  • vydal: Plus, 2010
  • počet stran: 128
  • cena: 599 Kč

Příběh nejobávanějšího náčelníka lupičů Lipse Tulliana vytvořil Kája Saudek společně s Jaroslavem Weigelem. Komiks vycházel v 70. letech na pokračování v časopise Mladý svět a dlouho byl jedním z mála kvalitních, ideologicky nezatížených komiksů u nás. Lips Tullian byl historickou postavou, která posloužila Friedrichu Schillerovi jako reálná předloha Karla Moora z jeho slavných Loupežníků (1781) a Kájovi Saudkovi zase jako námět 59 stran komiksu, jehož scénář vytvořil Jaroslav Weigel. (anotace)

Vendula Brunhoferová (redaktor)

vlcacka@atlas.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

  1. Konec osmnáctého století?
    Nevím, nevím… co mi paměť říká, tak milý reálný předobraz řádil v první dekádě zmiňovaného století (a jen asi třicetměsíců) a nikoli na konci. Jinak dílo ani recenze nemá chybu.

  2. Datování
    V posledním díle Lips Tulliana hlavní hrdina otevírá archivní 10 let starý koňak s vinětou 1763. Přiznávám se, že jsem se řídila tím a měla jsem to tedy lépe formulovat.

  3. Kniha na hranici geniality. A není jediná ze stáje. Jen za poslední půl rok je to Saudek, Werich, Lovecraft, Howard, Bacigalupi… Albatros sází na trh jednu pecku za druhou v perfektně vymazlené úpravě a za rozumné ceny. Smekám.

  4. Datování
    Když se štěstí unaví, sedne i na kobylinec. Čirou náhodou jsem se dostal k údaji, ž Lips Tullian byl popraven v roce 1715, a to k velké nelibosti vrchnosti za soucitného chování přihlížejících davů (nešťastník a kajícník, ne odporný zločinec).

Zveřejnit odpověď

Lips Tullian

Příběh nejobávanějšího náčelníka lupičů Lipse Tulliana vytvořil Kája Saudek společně s Jaroslavem Weigelem. Komiks vycházel v 70. letech na pokračování v časopise Mladý svět a dlouho byl jedním z mála kvalitních, ideologicky nezatížených komiksů u nás.……

Příběh nejobávanějšího náčelníka lupičů Lipse Tulliana vytvořil Kája Saudek společně s Jaroslavem Weigelem. Komiks vycházel v 70. letech na pokračování v časopise Mladý svět a dlouho byl jedním z mála kvalitních, ideologicky nezatížených komiksů u nás. Lips Tullian byl historickou postavou, která posloužila Friedrichu Schillerovi jako reálná předloha Karla Moora z jeho slavných Loupežníků (1781) a Kájovi Saudkovi zase jako námět 59 stran komiksu, jehož scénář vytvořil Jaroslav Weigel.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Naprosto prestižní záležitost. Už se na ní v knihkupectví s kolegou těšíme. Navíc, díky omezenému vydání počtu výtisků má punc opravdové vzácnosti. Doporučuji. A je to český 🙂

  2. kurňa, jsem se zapoměl přihlásit. Ten anonim jsem já 🙂

  3. Vzácnost nevzácnost, jakkoli jsem se na to těšil, šest kilo za 59 stránek komiksu je na mě prostě moc…

  4. Nemá to náhodou 28 stran? Páč mi připadal takovej silnější. Jak jste přišli na 59, recenzenti?

  5. Počet stran
    Tak kolik to má vlastně stran, 59 nebo 128? Nebo je to 59 stran komiksu a zbytek zaplácnutý něčím jiným – čím?

  6. pipin
    Ten anonym z 9:53 jsem byl já, omlouvám se.
    Já to pochopil tak, že kniha má 128 stran, z čehož je 59 stran komiks a druhá půlka nějaké komentáře k němu…

  7. Je to tak. Kniha má sice 128 stran, ale komiks je vždy jen na liché straně, druhá je prázdná, obvykle jen s krátkým textem, v kterém čísle Mladého světa to vyšlo.

  8. Navíc jsem měl pocit, že to bylo prezentované jako kompletní Lips Tulian… ale nepřišlo mi, že jsou tam ty věci, co vyšli u speleologů – Konec Saberhagenovy bandy atd. Ale možná jsem si jich jenom nevšiml. Ale stejně se to prodá. Albatros toho, jako obvykle, vydal málo, dával to knihkupcům pouze za hotové, takže i když to vyšlo v nesmyslně velkém provedené, ve vazbě, která se kroutí jakmile knihu vytáhnete z igelitu, tak se to stejně prodá.

  9. Venca
    Provedení rozhodně není nesmyslně velké. Podívej se na rozměry Mladého světa z r. 1972. Naopak jakékoliv zmenšení by tomu hodně uškodilo. Knihu mám již druhý den a prakticky ji nedám z ruky:), ale o kroucení vazby nic nevím. Věci co vyšli u speleologů tam nejsou, je tam “pouze” Lips z Mladého světa. Kdo to nikdy nesháněl po knihovnách a nexeroxoval každou stránku, kterou našel, nikdy nepochopí :). Dal bych za to bez mrknutí oka i jednou tolik. Ten komiks je legenda, alespoň pro mě.

  10. Lips Tullian
    Pro mě je to komiks, u kterého se na peníze nehledí. Samozřejmě, patrně s tím takhle počítá i nakladatel, ale co, pokud mají ty peníze napomoci k tomu, aby takhle vyšel kompletní Saudek, pak proti tomu nelze nic namítat.

  11. K tomu počtu výtisků – nikde jsem žádná čísla neviděl, nepřipadá mi tedy, že by se mělo jednat opět o tak omezený náklad jako v případě Saudkovy monografie. Máte někdo lepší informace?

  12. no někde jsem četl.. Oranžová smrt 5000, Monografie 1000, Tullian 10000, ale není to ověřené auditem 🙂

  13. To willis
    Diky i za neověřenou informaci. Deset tisíc? Tak to je myslím dost, dostane se na každého a nebude se s tím za pár měsíců kšeftovat na Aukru za dvojnásobek. I když…, kdo ví…

  14. Kdo
    Kdo by neznal legendárního Lipse Tulliana a váhal, za ná za tu cenu koupit, může se nejdřívě mrknout tady. To platí i pro ty, kteří jsou chudí studentíci a z kapesného by šetřili šíleně dlouho.

    http://www.ulozto.cz/hledej/?q=lips+tullian

    P.S. Nikoho k ničemu nenavádím.

  15. Sběratelský kousek
    Moje zamilovaná záležitost z pubertálních let! Ale dala bych vzhledem k rozpočtu na rodinného Ježíška přednost provedení, v jakém jsem Lipse Tulliana poznala já. V devadesátých letech to vyšlo v sešitovce, která sice měla do klenotu daleko, nicméně si to mohl koupit i nezasvěcenec a kochala jsem se i v onom hrubém vydání, jež zhanobil o mnoho mladší sourozenec. nu což, uvidíme…

  16. Lips Tulian
    Prd vyšlo v 90. letech, tohle je původní Lips ze 70. let, později nevydaný.

  17. pro Boldita
    Tak to prrr s tím prdem! Doporučuji http://www.komiks.cz/clanek.php?id=84 , kde je zmínka o vydání z roku 1990 a dále jsou na těchto stránkách i další sešity Lips Tulliana, které vyšly v období mezi 80. a 90. léty i s daty vydání a vydavatelem. Chápu, že tohle je třeba velmi kvalitní kniha podle původního originálu z Mladého světa, ale o tom, že tam Lips vycházel, já dodneška, kdy se o tom píše, neměla ani páru a znám dílko pouze a jedině z devadesátých let. (Sedmdesátky jsem totiž zastihla nejvýše v kojeneckém věku.) Pár ukázek z knihy v recenzi, již jsem četla před pár dny, v tomhle sešitu je. Rozhodně nás loupežnickým hejtmanem jeho fandové zásobovali víckrát, za což jim budiž dík!

  18. lips Tullian
    Tak originály tohoto vydání Lips Tullian z MS jsou k mání na aukru !!!!!!!!!!!! Do toho půjdu, končí tento týden!!

Zveřejnit odpověď