Hvězdná pěchota

 • Autor:
 • Nakladatelství: Wales
 • Cena: 199 Kč
 • ISBN: 80-86390-59-4
 • Vyšlo: 13. 12. 2002
 • Žánr: Sci-fi
 • Provedení: váz.
 • Autor obáky: Krásný Jan Patrik
 • Počet stran: 248

Jeden z nejslavnějších a nejkontroverzněj­ších Heinleinových románů rozhodně není čtením pro ty, kdo odpírají vojenské službě. Bohatý mladík Juan Rico se dá naverbovat k oddílům kosmické pěchoty. Prochází tvrdým drilem, jehož život je vojenskými řády sešněrován až na samu hranici možností. Rico se však nebouří, naopak čím dál víc chápe, že služba je vlastně dobrá. Seržanti a důstojníci tvrdí chlapci, kteří mužstvu nesleví. V jádru duše jsou to však dobráci, ochotní za své vojáky obětovat život. Navíc jsou nejen mistři bojových umění, ale i poloviční géniové zběhlí ve všech možných vědách a gentlemani každým coulem. V boji proti kosmickým nepřátelům a přátelství mezi vojáky nachází Rico smysl života. Heinleinův román je však vším jiným, než prvoplánovanou militaristickou propagandou. Patrně nejslavnější autor fantastické literatury minulého století však vychází z nepříjemného faktu: násilí bylo a vždy bude. A skutečný muž musí být v drsném světě schopen bránit sebe, své blízké a koneckonců i svou rodnou planetu. Heinleinova armáda je navíc armádou ideální. Všichni jsou v ní dobrovolně. V kterémkoliv okamžiku můžeš odejít, záleží jen na tobě. A právě z téhle naprosté dobrovolnosti pramení i krutá romantika hvězdných baretů. Není to zabíjení pro zabíjení. Je to to život ve světě, jenž nebyl stvořen podle představ katedrových humanist, ale je takový jaký je. A racionální společnost se tomuto stavu přizpůsobí. Lze si myslet, že Heinleinova vize je příliš surová, že násilí bude časem ubývat, ačkoli dějiny svědčí o něčem jiném. Ale ani ten kdo nepřistoupí na autorovu filosofii, nedokáže tuhle knihu odložit. Neuvěřitelný spád děje, nadhledu to vše činí z Hvězdné pěchoty strhující četbu na jedno nadechnutí. Když však člověk vydechne, zbývají palčivé otázky o existenci člověka ve světě, o tom k čemu je vlastně život. A právě to, že si dokázal tyto otázky položit, činí Henleina velikým.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Hvězdná pěchota

 • Autor:
 • Nakladatelství:
 • Cena: 0 Kč
 • Vyšlo: 1. 1. 1970
 • Žánr:
 • Provedení:
 • Autor obáky:
 • Počet stran:
Johnny Rico se nechal naverbovat do armády kvůli svojí holce. Marně se mu to rodiče snažili rozmluvit. Jeho holka Carmen chce být pilotkou. Ale Johnny na rozdíl od ní je guma a nemůže se stát pilotem, ani se prosadit v tajné službě. Na Johnnyho zkrátka čeká to nejhorší, stává se federálním pěšákem. U stejné roty slouží i Dizzy, Johnnyho kamarádka ze střední školy, která ho dlouho a beznadějně miluje. Dizzy nastoupila do armády hlavně kvůli Johnnymu, tak jako Johnny kvůli Carmen… Johnnyho kariéra ale končí hodně brzo. Při prvním cvičením s ostrou municí dojde k nehodě a jeden z Johnnyho vojáků umírá. Deset ran bičem je trest. Johnny se rozhodne z armády odejít. Právě ve chvíli, kdy se Johnny usmíří s rodiči, dojde k přerušení spojení. Brouci zaútočili na jeho rodné město Buenos Aires a zcela ho zničili. A Johny jde spolu s pěchotou do války proti broukům. Docela nepřehledný děj, co? Ve filmu je potom už jenom akce a akce a… . Režie se ujal Paul Verhoeven (RoboCop, Základní instinkt). Se stejnojmenným Heinleinovým románem má film společného hodně málo. Ale to vůbec nevadí, protože je to skvělá “popcornová” zábava s bezva efektama. Je to kombinace SCI-FI, válečného film, seriálu o lásce a náborového filmu do armády. Ve filmu se najde dost logických děr(Co Brouci na své písčité planetě vlastně žerou? Jak bez jakékoliv techniky vysílají do vesmíru kolonizátory, zalezlé v děrách obrovských meteoritů? Proč vojáci nepoužívají nějakou těžkou techniku? atd.) prostě to není film pro puntičkáře a lidi, kteří budou jeho militantnost brát vážně.Ale všem ostatním se snad bude líbit.
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. popcorn
  Jak autor článku dost výstižně napsal – “popcornová” zábava. Nemám, co bych dodal – je to fakt dost výstižné? :-)) – snad jen, že už mi trochu vadí neustále se opakující milostná osa – ona jeho, on ji ne, ale jinou, která ho nechce a chce něco a něko jiného, který pak umírá, stejně jako ta, co chtěla předtím toho prvního…, a tak se ti dva, co se nechtěli, nakonec potkají… uf – chápete to?! :-))

 2. Sranda
  Dost dlouho mi trvalo, nez jsem pochopil, ze to neni parodie. Kdyz mi to doslo, zvedly se mi mandle a zaludek unisono…

  H.

 3. OPOZICE
  Teda, teda. Tady to teda Hvezdni pesaci nemeli lehky:)Kazdopadne. Ja ten film zeru. Recenze mi prijde napsana dost zaujate. Asi i je, ze?Ale to je vedlejsi.Sci-fi filmu, knih, komixu…tec jsem precetl spoustu a je pravda ze se z nich HP vymyka svou jednoduchosti a naivitou. Ale prave to se mi na ni tak libi. Americky, neamericky sen o perfektnim svete bez demokraci. Satira na naborove materialy(ta scene kdy vojaci rozdavaji dteme ostrou munici a politicky se usmivaji…) Nesmrtelnost americkeho heroismu…. atdAsi to vazne neni film pro puntickare, mezery ma, a asi neni ani pro moc jinych lidi. Ale pokud se na naj podivate. Budete se pochechtavat coze to byo zakravinu. Pro, me prvni “Naivni sci-fi”. PS:Nektere ironie jsou ve filmu tak ocividne, ze by se daly splest s vaznou myslenkou.

Zveřejnit odpověď