Aleš Kot: Zero 3

Odchodem z Agentury práce pro Edwarda Zera ani zdaleka nekončí. A tím pádem ani pro čtenáře série Zero, kterou v americkém nakladatelství Image Comics rozjel úspěšný český scénárista Aleš Kot a jejíž třetí knihu s podtitulem Vlčí něha vydalo nakladatelství Crew.

Ani malebný Island není pro bourneovsky laděnou Agenturu nedosažitelný. A byť se Zero snažil, aby nebyl hned k nalezení, jejich návštěvu samozřejmě čekal. A ona samozřejmě přichází – práce, kterou musí super-agent-zabiják vykonat, totiž nejspíš nikdy nekončí. Tentokrát má za úkol podívat se na zoubky houbičkám, zachránit děti před osudem, který potkal jeho samého, a ještě se při tom vyrovnat s vlastní, zapomenutou minulostí. Což rozhodně není málo práce na jeden book.

Aleš Kot ve třetí knize pokračuje v tom, čeho jsme si u něj v sérii Zero zvykli. Což znamená minimalistický styl (alespoň co se týče dialogů), který místy připomíná Warrena Ellise nebo Granta Morrisona, a absolutně žádnou snahu to čtenářům zadarmo ulehčit. To rozhodně není na škodu – nutnost zapojit myšlenkové závity je vlastně zábavným „odpočinkem“ od standardního mainstreamového komiksu. Musíte si před čtením Vlčí něhy zopakovat předchozí dva svazky? Nejste sami. A pořád máte pocit, že vlastně tak docela nevíte, vo co gou? Znovu nejste sami.

Tak si alespoň užijte vysoko-oktanovou akční jízdu, která si svou naturalistickou, špinavou brutalitou nikterak nezadá ani třeba s filmy Refna nebo Noého. Bitky cvičených žoldáků, které ve výsledku směřují k tomu, kdo dokáže druhému rozmlátit palici na menší střípky a přitom sám neumřít. Nebo třeba narvat pěst až do chřtánu. Vytrhnout holou rukou kus masa přímo z těla. A další chuťovky, kterým hodně prospívá Kotova volba ilustrátorů, přičemž opět pokračuje v tradici jedna kapitola-jeden ilustrátor – a všichni do série vnášejí svůj vytříbený styl, který z ní dělá vizuální pastviny.

Zero 3Přestože jsme ve třetí knize ze čtyř, Kotův příběh pořád působí jako expozice. Místo odpovědí přicházejí nové otázky. Anebo pasáže, které nejsou ani jedním a do děje jako by nepatřily. Přestože se dá bezesporu tvrdit, že na Kotovy standardy jsme toho ve Vlčí něze stihli hodně, nelze se ubránit pocitu, že svou sérii nepřiměřeně natahuje – a s ní i naši nervovou soustavu. Takže jestli se něco tomuhle předfinálnímu svazku daří naplno, je to navnazení na finále samotné. A také trochu nabuzení obav z něj – tohle všechno přeci Kot nebude moci stihnout uzavřít! No, povíme si příště.

Už se nemůžeme dočkat.

Zero 3: Vlčí něha
Scénář: Aleš Kot
Kresba: Alberto Ponticelli, Adam Gorham a další
Překlad: Filip Škába
Vydala Crew, 2016
Počet stran: 136
Cena: 369 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď