Amulet – skvělá komiksová syntéza východu a západu

Prakticky hned dvě knihy světa Amulet najednou vydalo nakladatelství Paseka, což je jasný důkaz jak moc téhle komiksové sérii věří. Právem? Stojí tahle dvojitá nálož za povšimnutí?

Když se řekne „Komiks z Paseky“, mělo by znalejší komiksové scény u nás jako volná myšlenková asociace napadnout: „(nejen) pro mládež“. Paseka se na poli komiksů pro mladé věkem a mladé duchem skutečně úspěšně zabydluje – jen v posledních dvou letech jsme od ní dostali Hildu, Záleskautky nebo milou jednorázovku Duchové. Další z tohoto okruhu tak bude série Amulet, autorský počin Kazua Kibuishiho.

Podobně jako její autor, který se narodil v Japonsku, ale od 4 let žije ve Spojených státech (nyní na severozápadě ve městě Bellevue), je i Amulet působivým spojením východních a západních prvků – co do formy i obsahu. Vyprávěním navazuje na populární západní fantasy tradici „hrdinové se propadají do magického světa“, zároveň obsahuje mnoho prvků, které znáte spíše z východní kultury – ať už jde o příšerky s chapadly, obří stroje nebo zjevné inspirace studiem Ghibli. Zdárnou syntézou mezi západní a asijskou tradicí komiksu je i sama kresba, která kombinuje prvky mangy a anglofonního mainstreamového komiksu.

Po úvodu jako ze Zámku a klíče se musí malá Emily a její mladší bratr Navin vydat do magického světa Alledie, protože tam maminku unesla příšera. A nebude to krátký výlet. Sourozenci každou chvíli objevují nový prvek z půvabně pestré Alledie, včetně proroctví o tom, že právě oni ji budou muset zachránit, k čemuž má dopomoci magický Amulet, jehož mocí má Emily vládnout.

Kibuishi je přitom více než zdatný vypravěč. Příběh sviští před očima, Kibuishi postavy dobře rozvíjí a dává jim snadné, lehko uchopitelné a pochopitelné motivace, velice dobře pracuje také s cliffhangery (o to víc vždy zamrzí čekání na další díl), neváhá variovat staletími osvědčené postupy, nápady nebo linie, a přitom vám jeho komiks nepřijde jako laciný plagiát. A přestože je příběh určený i mladším čtenářům, rozhodně nejde o pohádku, kde se dobrým lidem nedějí zlé věci. To ani náhodou. A moc nikdy není zadarmo.

Amulet je poctivá popkulturní jízda pro děti i jejich rodiče. A pro každého, kdo má rád dobrodružství.

Amulet 1: Paní kamene & Amulet 2: Prokletí kamene

Scénář a kresba: Kazu Kibuishi

Překlad: Michal Prokop

Vydala: Paseka, 2018

Počet stran: 192 & 224

Cena: 329 & 329 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď