Batman: V žáru smrti: Noir jako řemen z dob, kdy v Bílém domě seděl J.F.K.

Od května 1939, kdy Batman vtrhl na stránky komiksů, se netopýří muž utkal nejen se spoustou padouchů, ale také zažil mnoho dobrodružství v paralelních vesmírech, které jsou tomu našemu tu více, tu méně, podobné. Každý pravověrný fanoušek vzpomene na crossover se Soudcem Dreddem, nebo Batmanův výlet do komunistického Československa v jedné z povídek sborníku Batman: Svět. A to jsou jen kapky v moři batmanovských příběhů, které se odehrávají jindy a mnohdy jinde než původní příběhy. K tvůrcům, kteří si rádi pohrávají s myšlenkou paralelních vesmírů v nichž je Gotham se svými hrdiny a padouchy trochu jiný, se grafickým románem Batman: Trillkiller v roce 1998 zařadili i Howard Chaykin a Dan Brereton. U nás jej v pevné vazbě s přebalem, v souborném vydání, v překladu Jana Kukrála vydalo nakladatelství CREW. Nyní tedy nadešel čas podívat se, co si pro fanoušky netopýřího muže komiksoví matadoři, jimiž bezesporu Chaykin a Brereton jsou, připravili.

Hrdinové a záporáci v nových rolích

Gotham roku 1961 stejně jako celá Amerika vzhlíží k lepším zítřkům. Do prezidentského křesla usedl demokrat Jack Kenedy a starosta Gothamu Ryan pilně pracuje na tom, aby se město brzy dočkalo krásného obchodního domu Cityheart Plaza. Jsou však tací, kteří budoucnost města nevidí v růžových barvách. Třeba Jim Gordon, který se (co mu chabé síly stačí) snaží efektivně potírat korupci členů policejního sboru. Přestože má komisař k ruce detektiva Waynea, nedaří se mu ani potírat zločin, ani očistit policejní sbor od grázlů sloužících jako vymahači mafiánských bossů. A teď navíc ve městě začal řádit párek maskovaných mstitelů. Ona nosí netopýří kostým a on strakatý křivák s velkým R na prsou.

„Tichá noc v Gothamu neexistuje – o Vánocích, ani nikdy jindy. Tohle město pulzuje dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Jeho tempo udává rytmus křižujících se aut, dunící metro a občasný zneklidňující výkřik, nebo jekot…“

I slepý právník z Hells Kitchen by z výše řečeného poznal, čím se komiks Batman: V žáru smrti liší od jiných příběhů z Gothamu. Ano, milý Watsone, jsou to nezvyklé role kultovních postav batmanovského univerza! Bruce Wayne je sice potomkem slavné rodiny, ale přišel o veškerý majetek a pracuje jako detektiv na oddělení komisaře Gordona. Dynamické duo maskovaných mstitelů nejsou nikdo jiný než Batgirl a Robin, Selena a Joker v příběhu vystupují také, ale i oni se dočkali zásadních změn. Chaykin s postavami žongluje velice zručně. V duchu mnohdy tragických osudů noirových hrdinů splétá příběh jediných dvou čestných policajtů v Gothamu s příběhem cirkusového artisty a jeho milenky tak zručně, že by mu mohl závidět i Dashiell Hammet. Tady hrdinové trpí, a mužská i ženská srdce jsou lámána stejně často jako čelisti padouchů; zkrátka a dobře: V žáru smrti se scénářem vyrovná těm nejlepším noirovým detektivkám. Ostatně, to platí i pro druhý příběh V žáru smrti ´62, který je součástí tohoto souborného vydání. V něm se znovu na scénu vrací královna Gothamského podsvětí, ale také Bruce Wayne, tentokrát už v kostýmu Batmana.

Estetika let šedesátých v barvách křiklavých neonů

Dan Brereton pojal kresbu velkolepě, ale netradičně. No schválně, kolik znáte komiksů kreslených akvarelem? Tady bych mohl skončit, protože syté a zářivé barvy přímo tryskající z každého panelu jsou nezaměnitelnou tváří odlišující tento grafický román od většiny komiksové produkce. Ale nezůstanu jen u tohoto strohého tvrzení a povím více o dalších výrazných prvcích jimiž tento komiks vyniká. Období let šedesátých pak odpovídá i ztvárnění jednotlivých postav. Robin s tváří Jamese Deana a elvisovsky napomádovanými vlasy, rozevláté rusé vlasy a křiklavý kostým Batgirl i rudý netopýr na Batmanově brnění. Retro feeling pak skvěle dotváří odkazy na dějinné události počátku šedesátých let, ale také detektivové v dlouhých rozevlátých kabátech s nezbytnou fedorou na hlavě, auta, nápisy nad barem, a všudypřítomné tóny saxofonu.

 

Poslední výstřel

Batman: V žáru smrti je skvělý a originální komiks, který nesedne každému. Ale pokud vás neuráží vidět své oblíbené komiksové hrdiny v netradičních rolích a vaše srdce tepe v rytmu noirových filmů a kriminálek, je tohle Chaykinovo o Breretonovo temné Gothamské blues stvořené přímo pro vás.

Batman: V žáru smrti

Scénář: Howard Chaykin

Kresba: Dan Brereton

Překlad: Jan Kukrál

Vydal: CREW, 2024

Počet stran: 144

Vazba: vázaná s přebalem

Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď