Batman + Želvy = VŠL

Skoro při každém crossoveru cítí popkulturní fanoušek takové to geekovské potěšení. Vždyť se spojuje jedno universum s druhým. A nejinak je tomu v případě spojení Temného rytíře a nindža želv.

Na první pomyšlení to zní možná trochu obskurně, pak však rychle nastoupí názor: vždyť ono to vlastně není úplně nesmyslné. Jak Batman, tak Ninja želvy bojují s padoušstvem často v přítmí velkého města – zatímco želváci v New Yorku, Netopýří muž v Gothamu, který je však New Yorkem silně inspirován… A všichni samozřejmě milují bojová umění.

A tak když se Želvy nindža, mistr Tříska, Trhač a jeho klan Noha propadnou multidimenzionální branou (výplod zlomozka Kranga) do Gothamu, netrvá ani moc dlouho, než se s Temným rytířem potkají. A po vzájemné přesdržkovce, která zajímá každého fanouška, obě strany rychle pochopí, že stojí na stejné straně vah dobra a zla a nepřítelem je přeci jen někdo jiný.

Zvedněte ruku všichni, kteří jste čekali jednoduchou, odpočinkovou zábavu plné akce, hlášek a situačního humoru. Správně, máte bludišťáka. První u nás vydaná kniha, ve které se komíhají populární želváci a ještě populárnější Batman, je totiž přesně tímto – žádnou přehlídkou mistrovské psychologie postav, postmoderní formy nebo učebnicových zvratů, ne: lehce bezduchá, přímočará, dynamická těžce zábava.

Těžko si nezamilovat Batmana s pizzou. Alfredovy verbální konflikty s partou okrunýřovaných puberťáků. Mistra Třísku upozorňujícího Temného rytíře na jeho slabiny v ninjutsu. Nebo prostě fakt, že charakter Netopýřího muže je de facto kombinací tří ze čtyř želvounů a o to zábavnější je sledovat jejich interakce. A jasně. Souboj Batman vs. Trhač, to prostě chcete.

Je to, zcela upřímně, béčko. Ale na druhou stranu mnohem povedenější béčko, než byste čekali. Béčko s láskou k postavám na obou stranách, s mnoha cool momenty a zábavnou akcí – byť některým bojovým scénám by se dala vytknout jistá nepřehlednost. Béčko, které pobaví. Což je nakonec účel béček.

 

James Tynion IV: Batman/ Želvy nindža
Kresba: Freddie E. Williams II
Vydala: Crew, 2017
Počet stran: 160
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď