Rone: Kdo se vrátí ze smrti?

V příslovečný předvečer prezidentských voleb jsme pro recenzi tematicky zvolili původní českou postapokalyptickou karetku Rone. Tím ovšem vůbec nechceme naznačovat, koho (ne)volit – skeptici v redakci totiž věří, že tak jako v Rone to s námi dopadne, ať se na Hradě usadí kdokoliv…

Je to poměrně častý příběh: globální nukleární válka, následně mnoho míst zasažených radiací, málo neznečištěných zdrojů, a i přes miliony obětí stále dost lidí, mutantů a robotů, kteří se o tyto pozůstatky starého světa rozhodnou zase válčit.

Všechny staré suroviny i nově vzniklé měny jsou v této hře „přetaveny“ do vody. Vodou platíte za vyložení karty, za zvýšení úrovně své postavy… vlastně za cokoliv kromě vítězství. To se určuje ještě jednodušeji – komu zbydou karty jako poslednímu, ten vyhrál. Není divu; když se karty dělí pouze na hrdiny, jednotky, technologie a taktiky, tak poslední voják belhající se po bojišti holt drží standartu vítěze.

Zmíněných karet obdrží každý hráč do začátku 24 a 6 si jich smí vzít do ruky. Pak už je na něm, kdy je vyloží a co s nimi provede. S většinou karet může útočit, ale postup popadnout okamžitě to největší kladivo a bušit do protivníka jako hluchej do vrat tady nevede k úspěchu. Jednak jsou tu všechna kladiva víceméně stejné velikosti, a ještě rozdělená do úrovní, ve kterých je smíte použít, a druhak čím méně bojujete, tím lépe se dokážete bránit.

 

S odvahou i rozvahou

Pravidla nabádají a mechanismus hry přímo nutí k taktickému rozvažování, co kdy použít, co si schovat na později a co obětovat. I u vyčerpaných nebo „zabitých“ karet je nutno zatraceně dobře zvážit, kam je v odkládacím balíčku umístíte, protože jen svrchní karta se může vrátit do hry, za což platíte těmi pod ní…

V úvodu partie navíc máte jen málo vody na úhradu vyložení karet a současně i nepříliš příležitostí k jejich doplnění do ruky, a právě tehdy jste logicky nejzranitelnější, takže je zapotřebí co nejrychleji zjistit, nakolik jste potomek geniálního stratéga Jana Žižky.

Naštěstí se na obývákové úrovni hraní obvykle nenaplní strašák z pravidel, totiž že jediná malá chybička může vést k velké prohře, neboť vás čeká tolik nepředvídatelných situací a tolik rozhodnutí, že by je všechny nepředejmul ani Garri Kasparov.

 

Krásné české postapo

A když jsme u těch pravidel, buďme upřímní a řekněme, že i návod k chytrému hraní by měl být napsán pro hloupé. Chybí-li vám praxe z Magicu či jiných obdobných her, dá vám seznámení se s hrou zabrat více, než je nezbytně nutné, neboť pravidla nejsou v některých pasážích úplně jednoznačná a videonávod na youtube se přes přítomnost samotného autora zase zcela nedrží zvolené terminologie. (Pro zodpovězení některých otázek doporučujeme server Zatrolené hry.) Také přehledové kartičky by pomohly a rovněž i poznámky na kartách – například kategorie Obránce má na sobě právě jen svůj název, a tudíž dost místa pro krátkou definici.

Pokud ale vydržíte, než vám postupy přejdou do krve, ve které vám navíc přeci jen zbylo něco z výše zmíněného Žižky, čeká vás nemalá porce zábavy. Rone samo sebe koriguje nejen vyrovnaností karet, ale i možností reagovat na tahy protihráče (plus trochu diskutabilním obráceným postupem při vyhodnocování těchto reakcí), a konečně též oživováním karet na hřbitově – jelikož se za oživení platí dalšími mrtvými kartami, tak mohou nejvíc oživovat ti, kteří aktuálně dostali nejvíce na pr-, na frak.

V neposlední řadě si vedle klasické metody ‘zamíchat a rozdat’ můžete herní balíčky i přímo sestavit a dodat strategickému souboji zcela nový rozměr, nehledě na to, že ke koupi už je i první rozšíření. (A také dobře vypadající herní deska.) A taky si to můžete zahrát ve čtyřech systémem ‘dva na dva’.

O ilustrace se postarala více než dvacítka českých malířů a Rone tak je sice nikoliv bezchybným, ale velmi důstojným a dobře vypadajícím zástupcem Česka. Je velkou otázkou, zda o budoucím prezidentovi budeme moci prohlásit totéž…

 

Štěpán Štefaník: Rone
Vydal: Rexport s.r.o.
Počet hráčů: 2/4
Doporučený věk: 14+
Doba hry: 35-45 min.
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Cena: 749 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď